🚚 🚁 Збираємо на пікап та ремонт дрона аутел

⛑ 🛡 🥾 Шоломи, форма, взуття

§ 46. Робота річок (підручник)

§ 46. Робота річок

 

Пригадайте, яку роботу виконують тимчасові та постійні потоки води.

 

Робота річка. Ви вже знаєте, що річки є потужною зовнішньою силою, яка перетворює поверхню. Найперше річки виконують руйнівну роботу. Століттями струмки, річечки та ріки розмивають, точать, свердлять гірські породи, аж поки не вироблять собі шлях до моря. Цей шлях – річкова долина. Але й після її створення вода не зупиняється. Вона вгризається в уступи берегів, розширює і поглиблює долину. Руйнівна робота річки називається річковою ерозією.

Зруйновані подрібнені породи (пісок, глину, гальку) річки переносять вниз за течією. Поступово вони відкладають їх у руслі та гирлі. У руслах річок з наносів утворюються пляжі, коси і острови. В гирлах принесені річкою породи відкладаються на дні. З року в рік в гирлі річка стає мілкішою. Там виникають невеликі острівці, складені з принесених наносів. З часом острівці з’єднуються і утворюють рівнину – дельту. Дельта постійно росте і висувається в море. Так, дельта річки Міссісіпі щорічно висувається в Мексиканську затоку на 100 м. Дельта вкрита рослинністю і порізана численними рукавами і протоками. На дельті оселяються люди. А річка продовжує нести породи і утворювати все нові й нові острівці, нові ділянки суходолу. Одна з найбільших дельт – у Амазонки. Ширина дельти складає 335 км. Серед сотень островів дельти є і досить великі. Так, острів Маражо має таку саму площу, як і європейська держава Швейцарія.

 

Цікава географія

Чому не зникають материки?

Щорічно річки відбирають у континентів 12 км3 твердих речовин і несуть їх у моря. Для суходолу достатньо 10 млн років, щоб уся його поверхня змилася, розчинилася і попливла разом з річковою водою в океан.

 

Характер течії річок. Напрямок, характер і здатність річок виробляти собі долину залежать перш за все від рельєфу. Напрямок течії річки визначається загальним нахилом поверхні, якою вона тече. Так, територія, якою протікає Дніпро, нахилена на південь, тому й річка тече на південь.

Чим більший похил поверхні, тим сильніше річка її руйнує, тим глибшою буде річкова долина. Гірські річки течуть в горах, де місцевість має великий похил поверхні. Тому вони мають велику швидкість і бурхливу течію. Такий характер течії обумовлює утворення глибоких і вузьких річкових долин. Сотні тисяч років йдуть на те, щоб річка прорізала в горах долину. Рівнинні річки течуть рівнинами. Рівнини мають незначний похил поверхні.  Тому швидкість течії рівнинних річок невелика – близько 1 м/с. Вони течуть повільно та спокійно. Не маючи сили, достатньої для того, щоб прокласти собі прямий шлях, рівнинна річка обходить перепони і виробляє широку, але неглибоку долину, дном якої звивається її русло. Так, Дніпро нижче Києва змушений огинати виступ Придніпровської височини. Тому він відхиляється на південний схід і лише після Дніпропетровська знову повертає на південь. Рівнинними річками є також Волга, Амазонка та ін.

В природі багато річок, що починаються в горах і мають характер гірських. Але потім вони виходять на рівнину і стають рівнинними. Такими є, наприклад Дунай, Янцзи.

Пороги і водоспади. Дно річок складене різними за твердістю гірськими породами. М’якші породи легко розмиваються течією, твердіші – значно повільніше. Тверді породи (граніти, сланці) у вигляді величезних кам’яних глиб виступають з води, утворюючи пороги. Вони виникають як на гірських, так і на рівнинних річках. Пороги різко міняють характер течії. Долаючи їх, річка піниться, високо вгору летять бризки, виникають вири. У таких місцях рівнинні річки схожі на гірські. Колись пороги були і на Дніпрі. Вони  виступали з води від Дніпропетровська до Запоріжжя, де Дніпро перетинає тверді кристалічні породи. Ця ділянка у 80 км була непрохідною для суден. Після побудови греблі біля Запоріжжя утворилося велике водосховище, яке поховало пороги глибоко під водою. Тепер вони не заважають судноплавству.

Якщо на річці є високий скелястий уступ, то вода з нього падає, утворюючи  водоспад. Русло річки робить немовби стрибок з певної висоти. Найвищий  водоспад на Землі – Анхель у Південній Америці в басейні річки Оріноко. Вода там падає з висоти 1054 м на дно глибокої ущелини. Одним із найвідоміших і найпотужніших у світі є Ніагарський водоспад у Північній Америці. Вода, що падає з уступу заввишки 50 м створює такий шум, що його чути на відстані 25 км. Недарма слово “Ніагара” індіанською означає “ гримлячи вода”. Каміння, яке крутиться у вирах, пробурило під водоспадом багатометровий котлован. В Україні невеликі водоспади є на гірських річках Карпат і Криму.

 

Мал. Ніагарський водоспад

 

Використання річок. Річки в природі мають велике значення. Вони є ланкою світового кругообігу води. Водообмін у них відбувається через кожні 12 днів.

Річки й для людей виконують величезну роботу. У першу чергу вони є головним джерелом прісної води. А це найбільш життєво необхідна речовина для людини і всього живого. Тому люди завжди оселялися поряд з річками. Саме біля великих рік виникли великі цивілізації стародавнього світу.

Здавна річки слугували шляхами сполучення. Вони полегшують людям доступ до моря. Річкові перевезення приблизно в 3 рази дешевші, ніж залізничні. Річковими водами зрошуються землі в посушливих районах. Енергія текучої води широко використовується на гідроелектростанціях (ГЕС) для отримання відносно дешевої електроенергії. Багато річкової води йде використовують фабрики і заводи. Вода також необхідна для побутових потреб людини. Водою обігрівається наше житло. Вода виконує роль санітара. Більшість людей відпочивають біля річок, де можна вудити рибу, кататися на човні, купатися.

Потреби у воді постійно зростають. Внаслідок цього загострюється проблема нестачі прісної води і охорони річок від забруднення відходами господарської діяльності. Тому жителям нашої планети потрібно дбати про збереження “блакитних скарбів”, адже немає нічого ціннішого у світі за звичайну чисту воду.

Мал. Річки – найдавніші шляхи сполучення людства

 

Запитання і завдання

1. Яку роботу виконують річки в природі?

2. Що таке дельта річки?

3. В дельті якої річки виникла одна з найдавніших держав світу – Єгипет?

4. Чим рівнинна річка відрізняється від гірської?

5. Поміркуйте, яка географічна інформація закладена у назву міста Запоріжжя?

6. Як люди використовують річки для своїх потреб?

7. Чому річки необхідно охороняти і дбайливо використовувати їх воду?