🚚 🚁 Збираємо на пікап та ремонт дрона аутел

⛑ 🛡 🥾 Шоломи, форма, взуття

§ 58. Держави світу (підручник)

§ 58.  Держави світу

 

1. Пригадайте з історії, які розвинуті держави існували в давнину.

2. Що відображає політична карта світу?

 

Держави на політичній карті світу. Кожна людина, де б вона не жила і до якого б не належала народу, є громадянином якої-небудь країни (держави). На Землі існує понад 200 країн. Вони різняться площею, яку займають, кількістю населення, особливостями географічного положення та ін.

Є країни-гіганти. Вони займають площі у кілька мільйонів квадратних кілометрів. До таких великих країн належать Росія, Китай, Індія в Євразії, США і Канада в Північній Америці, Бразилія в Південній Америці. Разом з тим є маленькі країни, що швидше нагадують міста. Їх і називають відповідно – держави-карлики. Найменша серед них – Ватикан. Його площа менше 0,5 км.

Кожна країна неповторна свої розташуванням у просторі – географічним положенням. Австралія займає цілий материк. Індонезія і Японія розташовані тільки на островах. Росія, Туреччина розташовані одночасно і в Європі, і в Азії. Одні країни мають приморське розташування і виходять до моря або океану. Інші розміщені в глибині материків і виходу до морів позбавлені. Більшість країн світу лежать на зручних рівнинах. Проте є й такі, що лежать високо в горах. Наприклад, більшість населення Мексики, Афганістану проживає на висоті понад 1 000 м над рівнем моря.

 

Мал. Найбільші держави світу

 

Держави-сусіди України. Україна розташована в Європі, в її південно-східній частині. З півдня наша країна омивається Чорним і Азовським морями. На заході Україна межує з Румунією, Молдовою, Угорщиною, Словаччиною, Польщею. На півночі кордон проходить з Білоруссю, на півночі і сході – з Росією. Наша країна займає площу 603,7 тис. км2 і за розмірами території є найбільшою в Європі.

Населені пункти. Місця постійного проживання людей називають населеними пунктами. З поділом господарської діяльності людини на ремесло і сільське господарство відбувся і поділ населених пунктів на міські поселення і сільські. Міста виникали ще в стародавні часи як центри влади, торгівлі і ремесла, як військові укріплення.

Міста – це скупчення людей на порівняно невеликій території. У містах живуть десятки і сотні тисяч людей, а у великих містах – мільйони. Великими містами світу є Нью-Йорк, Мехіко, Лондон, Париж, Москва. Найбільшим за кількістю населення містом є Мехіко – столиця Мексики, де проживає близько 20 млн чоловік. До міст-мільйонерів належить і Київ, в якому проживають 2,7 млн чоловік. У містах зосереджуються різні підприємства – фабрики, заводи, транспорт. У містах багато культурних, навчальних і наукових закладів: театрів, музеїв, шкіл різного типу, інститутів, університетів. Тому їх називають центрами культури, освіти, науки, виробництва. Разом з тим, міста сильно забруднюють і змінюють навколишнє середовище. Перед міськими жителями гостро стоять проблеми шуму, забруднення повітря і води, перевантаження транспортом.

 

Мал. Париж – туристична Мекка світу

 

Незважаючи на швидке зростання міст, більше половини населення Землі проживає в селах. Населення сіл менше: в невеликих живуть десятки або сотні людей, а у великих – тисячі. Є й такі населені пункти, де проживає тільки одна сім’я. Це – хутори, ферми, метеостанції. Сільські жителі займаються обробітком землі (вирощують зерно, овочі, фрукти) і тваринництвом. Із сіл у міста везуть продукти харчування і сировину для харчової і текстильної промисловості, а з міст у села – промислові товари.

 

Мал. Канадська ферма

 

До селищ міського типу відносять поселення при шахтах, великих заводах. Курортні селища обслуговують приїжджих під час відпочинку. Існують зовсім невеликі селища – дачні.

 

Цікава географія

Австралійські ферми

Дуже відлюдними є ферми в Австралії. Зв’язок з сусідами там часто здійснюється телефоном або за допомогою радіо. По радіо лікар дає консультацію хворому. Так само по радіо здійснюється навчання дітей до 15-літнього віку. Для цього кожний учень має свою радіостанцію, за допомогою якої він може звернутися за допомогою до вчителів або інших учнів.

 

Як країни позначають на картах. Ви вже знаєте, що серед тематичних карт виділяють політичні. На них різними кольорами позначені країни світу. Кольори вибрані довільно і можуть змінюватися на різних картах. На контурі країни підписується її назва. Невеликі за площею держави позначені цифрою. Під цією цифрою в легенді карти зазначена назва країни. Столиці держав на карті позначені кружечками – пунсонами. Кордони між державами показані умовним знаком у вигляді червоної пунктирної або неперервної лінії.

На планах місцевості крупний масштаб дозволяє зображувати населені пункти дуже докладно. На них показують головні вулиці, квартали. За планом можна побачити розташування парків, окремих будинків, різних закладів. В сільських пунктах нанесені ділянки, зайняті городами, садами. Завжди на планах показані шляхи сполучення – залізниці, автошляхи.

Свій населений пункт. Чи добре ви знаєте своє місто чи село? Використовуючи різні джерела знань, опишіть свій населений пункт за таким планом.

1. Назва населеного пункту. До якого району і області він належить?

2. Площа території; кількість жителів.

3. Коли виник і звідки походить його назва?

4. Найближче до школи підприємство (що воно виготовляє?).

5. Заклади культури, охорони здоров’я, спорту.

6. Особливості житла.

7. Види транспорту.

 

Запитання і завдання

1. Опишіть географічне положення країн: Росії, Китаю, Індії, США, Бразилії, Єгипту за планом: 1) на якому материку розташована і в якій його частині; 2) чи має вихід до моря; 3) з якими країнами межує; 4) як називається і де розташована столиця; 5) в якому лежить географічному поясі.

2. Встановіть, якій державі належить найбільший острів світу – Гренландія.

3. Як зображуються держави на політичній карті світу?

4. Як різняться між собою місто і село? Які між ними існують зв’язки?

5. Розкажіть про свій населений пункт.