🚚 🚁 Збираємо на пікап та ремонт дрона аутел

⛑ 🛡 🥾 Шоломи, форма, взуття

Культура середньовічної Європи (конспект)

Переважна більшість речей, якими користувались середньовічні люди, створювалася ручною роботою. Техніка розвивалася дуже повільно. Майже ніяких змін не сталось у будівельних механізмах, усе робилося давніми способами. Незмінними залишалися також знаряддя праці селянина. Зазвичай усі роботи виконувались вручну, тяглової худоби бракувало.

Якщо поглянути на середньовічну техніку, то вона може здатися бідною і примітивною. Вона навіть поступалася тій, якою користувалися стародавні греки та римляни. І все ж таки людство не зупинилось у своєму технічному розвиткові; зміни були, хоча й повільні. Це було зумовлено кількома чинниками: по-перше, середньовічні ремісники не прагнули до збільшення випуску своєї продукції, що за обмеженого попиту призвело би до зменшення ціни і, відповідно, до зменшення доходів; по-друге, у суспільстві, яке орієнтується на традиції, нове викликало настороженість і страх і сприймалося як диявольське. Тому до нас майже не дійшли імена тих небагатьох винахідників середньовіччя.

Найсуттєвішими нововведеннями, що змінили життя у середні віки, були: поява стремена (запозичене зі Сходу, винайшли китайці), що сприяло виникненню рицарства; винайдення хомута у IX – X ст.; масове використання млинів — водяних (винайдені римлянами у V – VI ст.) і вітряних (запозичено з Персії в XI – XII ст.). У XIV ст. водяний млин було вдосконалено: нижньобійне колесо було замінено верхньобійним (вода падала зверху). Також водяний привід став використовуватися для приведення в рух молотів для подрібнення руди, ковки, відкачування води із копалень тощо. З XI ст. в Європі поширився папір, який у XIII ст. майже повністю витіснив пергамент. Це здешевило книги, сприяло розвитку діловодства. З’явились окуляри (XIV ст.).

Але виробництво принципово нових речей досягалося завдяки вдосконаленню старих технологій або запозиченням зі Сходу.

Поштовхом до створення простих механізмів стало вдосконалення першого автомата — механічного годинника. З’явилися механізми, що полегшували працю людини під час піднімання вантажів, а також коловороти, домкрати, підіймальні крани, поршневі насоси. Для прокладання й очищення каналів почали застосовувати землерийні пристрої.

Великі зміни у військову справу внесли поява й поширення вогнепальної зброї (від XIVст.). Рицарська кіннота почала втрачати свою роль, а колись могутні замки не могли вистояти під гарматним вогнем.

У морській справі важливими винаходами були компас та астролябія, прилад для визначення координат корабля.