🚚 🚁 Збираємо на пікап та ремонт дрона аутел

⛑ 🛡 🥾 Шоломи, форма, взуття

§ 14. Гори (підручник)

§ 14. Гори

 

1. Пригадайте, яким тектонічним структурам в рельєфі відповідають гори?

2. Як гори розрізняють за висотою?

 

Українські Карпати. Українські Карпати є частиною гірської системи Східних Карпат. Вони простягаються смугою завдовжки 280 км і завширшки 100 км з північного заходу на південний схід України. У тектонічному відношенні гори відповідають Карпатській складчастій споруді. Карпати – це молоді гори, здебільшого середньо- і низьковисотні складчасто-брилові споруди. Значну роль у формуванні їх поверхні відіграли річки, глибокі долини яких утворилися вздовж розломів. Абсолютні висоти гірської системи коливаються від 400 м біля підніжжя гір до 2 000 м уздовж основних хребтів. Вершини, що здіймаються вище 2 000 м над рівнем моря, знаходяться в масиві Чорногора. Відсутність високих гір, згладженість вершин і пологість схилів Українських Карпат пояснюється тим, що вони складені переважно осадовими породами, що легко розмиваються.

Українські Карпати утворені кількома паралельними хребтами, що розділені поздовжніми міжгірними улоговинами і розбиті поперечними розломами на окремі масиви. Зовнішні (або Скибові) Карпати – середньовисотні гори, розбиті на окремі масиви: Східні Бескиди, Горгани і Покутсько-Буковинські Карпати. Вододільно-Верховинські Карпати – низькі складчасто-брилові хребти з полого-хвилястими верховинами та міжгірними улоговинами. Там розташовані головні карпатські перевали (Ужоцький, Воловецький, Яблуницький), через які прокладено транспортні шляхи. Полонинсько-Чорногорські Карпати – найвища смуга гір, до яких належать Полонинський хребет, гірські масиви Свидовець і Чорногора, Гринявські гори. Їх середні висоти становлять 1 500 м, а максимальні сягають понад 2 000 м: г. Говерла (2 061 м), Бребенескул, Піп-Іван Чорногорський, Петрос, Гутин-Томнатик, Ребра (на Чорногорі). Характерною рисою цієї частини Карпат є наявність полонин – округлих безлісих вершин, вкритих субальпійськими луками. У найвищих гірських масивах поширені заглиблення, виорані льодовиком.

Мармароський масив охоплює Рахівські і Чивчинські гори. Він має круті, місцями стрімкі схили, гострі скелясті гребені й вершини, глибокі річкові долини. Найвища вершина – г.  Піп-Іван Мармароський (1 936 м). Вулканічні Карпати – низький хребет, розчленований долинами річок на окремі масиви. Це – пасмо згаслих вулканів з рештками їх конусів, які чергуються з плоскими поверхнями лавових плато. Хребет утворився по лінії розлому земної кори на межі Карпатської складчастої споруди і Закарпатського прогину.

 

Назви розповідають

Достеменно походження назви „Карпати” не встановлено. Стародавні римляни називали ці гори Сарматськими, а угорці – Руськими. Одні дослідники вважають, що Карпати означає хребет, інші пов’язують цю назву з племенем карпів, які, за даними античної географії, жили в Східних Карпатах, є версія, що це слово означає вигин, виступ.

 

Назви розповідають

Назва Говерла у перекладі з румунської означає важко прохідне підняття.

 

 

Рекорди України

Найвищою вершиною Карпат є г.  Герлаховськи Штит (2 655 м), що розташовується на території Румунії, а Українських Карпат – г.  Говерла (2 061 м).

 

Дивовижна Україна

Українські Карпати – частина Карпат

Українські (або Східні) Карпати є частиною Карпат, які простягаються через п’ять європейських держав (Словаччину, Польщу, Угорщину, Україну, Румунію) у вигляді величезної дуги завдовжки майже 1 500 км. Починаються вони Західними Карпатами у Словаччині і закінчуються Південними Карпатами в Румунії.

 

Мал. На вершині Говерли

 

Кримські гори. Ці складчасто-брилові гори  тягнуться смугою завдовжки 180 км і завширшки 60 км на півдні Кримського півострова. Вони мають нижчі висоти і простішу будову, ніж Карпати. У рельєфі чітко виражені три майже паралельні пасма, розділені вузькими поздовжніми зниженнями. Пасма мають асиметричний вигляд: їх північні схили пологі й довгі (відповідають напрямку залягання шарів гірських порід), а південні – круті й короткі (зрізають шари порід). Такі асиметричні гірські пасма дістали назву куести.

Зовнішнє пасмо найнижче, його максимальні висоти становлять лише 340 м. Внутрішнє пасмо має висоти до 740 м. Головне пасмо найвище, його висоти сягають 1 500 м. Воно утворене окремими масивами, що мають вирівняні столоподібні плоскі вершини – яйли, вкриті лучною рослинністю. Найвищими масивами є: Бабуган-Яйлаг.  Роман-Кош, що має найвищу відмітку висоти – 1 545 м), Нікітська яйла, Чатир-Даг, Ай-Петринська яйла, Ялтинська яйла та Карабі-Яйла. На яйлах поширені карстові форми рельєфу – печери, лійки, колодязі, шахти. Схили пасма розчленовані глибокими ущелинами, каньйонами, долинами, балками, ярами. Через знижені місця хребта – перевали Ангарський та Байдарські Ворота – прокладено автошляхи. На півдні Головне пасмо стрімко обривається до прибережної смуги Чорного моря завширшки до 12 км – Південного берега Криму. На місці давньовулканічної діяльності виник масив Карадаг, внутрішнього магматизмугора Аюдаг.

 

Назви розповідають

Назва вершини Роман-Кош у перекладі з тюркської дослівно означає лісовий загін для худоби, Ай-Петрі перекладається з грецької як гора святого Петра.

 

Мал. Зовнішнє пасмо Кримських гір

 

Запам’ятайте

Гори України (Українські Карпати і Кримські) належать до середньовисотних молодих за віком гір, які утворилися під час альпійської гороутворюючої епохи.

Українські Карпати – складчаста гірська система, що складається з трьох основних складок-пасом і одного вулканічного хребта.

Кримські гори – складчасто-брилова система, утворена трьома гірськими пасмами.

 

Запитанні і завдання

1. Чому Українські Карпати мають низькі і середні висоти, хоча за віком належать до молодих rip?

2. Які гірські хребти є в Українських Карпатах? Що називають полонинами?

3. Як простягаються Кримські гори? Що називають яйлами?

4. Чи доводилося вам бувати в горах? Розкажіть про свої враження.