🚚 🚁 Збираємо на пікап та ремонт дрона аутел

⛑ 🛡 🥾 Шоломи, форма, взуття

§ 47. Озера (підручник)

§  47. Озера

 

Чим озеро, на вашу думку, відрізняється від річки?

 

Що таке озеро. На суходолі існує чимало заглиблень (улоговин) різного походження, в які стікають поверхневі і підземні води. Якщо в заглиблення надходить води більше, ніж за той самий час випаровується, вода накопичується і утворюється озеро. Від річки озеро відрізняється тим, що вода в ньому не тече, як потік у руслі. На відміну від моря озеро не є частиною Світового океану.

Озера надзвичайно різноманітні. Є озера-моря і озера-калюжі. Глибина озер коливається від кількох сантиметрів до понад 1,5 км! В одних озерах вода прісна, в інших – солона. Бувають озера, скуті кригою протягом сотень років, і, навпаки, озера з гарячою водою. Одні озера дуже багаті організмами, інші являють “водні пустелі”. Найбільшим за площею озером на Землі є Каспійське море. Воно в 4 рази більше за Біле і в 3 рази за Адріатичне моря. За величезні розміри і воду, схожу за складом солей на морську, його називають морем. Найглибше озеро земної кулі – Байкал (1620 м). Озеро значно глибше за Баренцове та Карське моря. Найглибше озеро в Україні – Світязьке (58 м), воно в 4 рази глибше за Азовське море.

 

Мал. Озеро Байкал

 

Утворення озерних улоговин. Розміри, контури берегів, глибина озер обумовлені походженням озерних улоговин.

Улоговини тектонічного походження утворилися в результаті рухів земної кори. При повільному опусканні великих ділянок виникли улоговини Каспійського і Аральського морів-озер. У результаті глибоких тріщин і розсування ділянок земної кори утворилося озеро Байкал. У схожих тектонічних тріщинах-проваллях утворилися Танганьїка в Африці та Великі озера в Північній Америці. Такі озера мають витягнуту форму, великі глибини і високі обривисті береги.

Вулканічні озера займають кратери згаслих вулканів. Вони досить глибокі (понад 100 м), але невеликі за площею. Загатні озера утворюються в результаті обвалу гірських порід, які перегороджують русло гірських річок. Загатне походження має улоговина озера Синевир в Українських Карпатах.  Льодовикові озера мають улоговини, виорані давніми і сучасними льодовиками. Вони поширені на півночі Євразії і Північної Америки, у високих горах. Такі озера невеликі і неглибокі. Заплавні озера виникають в долинах річок. Вони є залишками старого колишнього русла, тому називаються озера-стариці. Вони витягнуті, звивисті, невеликі за площею й неглибокі. Лиманні озера утворилися внаслідок відокремлення від моря гирлових частин річок піщаними косами. Такі озера витягнутої форми, з невеликими глибинами поширені на півдні України на узбережжях Чорного і Азовського морів.

 

 

Цікава географія

Чудовисько озера Лох-Нес

Льодовикове озеро Лох-Нес, що в Шотландії, відоме не своїми розмірами чи глибиною. Знаменитим воно стало через Нессі – стародавнього ящера,  що жив на Землі 100 млн років тому і якого ніби-то бачили в озері в наші дні. На пошуки стародавньої тварини споряджаються підводні і надводні експедиції, але Нессі від них “вислизає”.

 

Стічні й безстічні озера. Озера, як і річки, живляться за рахунок атмосферних опадів, підземних вод і поверхневих, що стікають в них (і перш за все річок). Витрачається вода з озера на випаровування, а також витікає у вигляді річок. Рівень води в озерах, як і в річках, може коливатися внаслідок зміни кліматичних умов. Значні коливання рівня позначаються на їх площі. У вологі сезони вона збільшується, в сухі – скорочується. Не випадково берегові лінії окремих озер, розташованих у пустелях, на картах показані пунктирною лінією. Ці озера – ніби гумові, розміри їх можуть змінюватися у кілька разів за короткий час.

Озера, з яких витікають річки, називаються стічними. Наприклад, стічним є Байкал – з нього витікає річка Ангара. Озера, з яких річки не витікають, називаються безстічними. Наприклад, з Каспійського моря-озера не витікає жодна річка.

З річковими і підземними водами в озера надходять солі. Якщо солоність води не перевищує 1 ‰, то озеро – прісне. Прісними є стічні озера, тому що сіль з них виноситься річками, що витікають з нього. Якщо озеро безстічне, солі в ньому нагромаджуються, вода поступово засолюється. Солоні озера розміщуються в областях з жарким і сухим кліматом. Там відбувається велике випаровування з поверхні озер, яке приводить до такого сильного насичення води солями. Іноді їх так багато, що вони випадають на дно у вигляді осаду. Найсолонішим озером світу є Мертве море. Його солоність сягає 400 ‰. Іноді з річки Іордан в Мертве море запливає риба. Вона гине вже через хвилину. Рибина стає твердою, як палиця, покрившись міцним солоним панциром. В такому озері неможливо потонути, людина тримається на воді, як поплавок на воді.

 

Цікава географія

Дивовижне озеро-мандрівник

Озеро Лобнор, що в Центральній Азії, часто змінює не тільки обриси, а й місце розташування. Дивовижна здатність озера “мандрувати” на відстань понад 100 км пояснюється тим, що воно лежить серед пустелі і живиться водами кількох річок. В залежності від того, яка річка наповнює озеро, там воно і опиняється. Часом Лобнор розпадається на кілька озер або навіть зовсім пересихає.

 

Поширення озер і їх значення. Озер на земній кулі величезна кількість і вони є скрізь. Навіть закута в крижаний панцир Антарктида не позбавлена озер. Але в районах з вологим кліматом їх більше, ніж там, де клімат сухий. Найбільш озерним материком є Північна Америка. На півночі Євразії озер місцями так багато, що важко визначити, чого там більше – суходолу чи води. Найбільш озерними країнами є Фінляндія і Швеція. Їх іноді називають “країнами тисячі озер”. В цих районах випадає велика кількість опадів, незначне випаровування і багато природних улоговин.

Озера – окраса природи. Завжди милують око синява води і біле латаття на ній! Береги озер є прекрасними місцями відпочинку. Воду озер використовують для водопостачання і зрошення. Великими озерами на суднах перевозять різноманітні вантажі. Із солоних озер видобувають кам’яну сіль, у невеликих – розводять рибу.

 

Запитання і завдання

1. Що називають озером? Які умови необхідні для утворення озера?

2. Чим озеро відрізняється від моря?

3. Як можуть утворюватися озерні улоговини?

4. Чому безстічне озеро стає солоним?

5. Визначне географічні координати озера Байкал.

6. В природі на поверхні існує багато улоговин, заглиблень і знижень. Проте далеко не всі вони стають озерами. Чому?

7. Складіть порівняльну характеристику двох озер (за вибором) за планом:

1) назва озер та її походження;

2) фізико-географічне положення;

3) площа, середня і максимальна глибини;

4) форма (округла, видовжена) і характер берегів (низькі, високі);

5) стічне чи безстічне;

6) прісне чи солоне;

7) походженням озерної улоговини;

8) господарське використання.