🚚 🚁 Збираємо на пікап та ремонт дрона аутел

⛑ 🛡 🥾 Шоломи, форма, взуття

Годинні пояси (конспект)

Наслідками обертання Землі навколо своєї осі є зміна дня і ночі, форма планети та відхилення тіл (що рухаються горизонтально) в Північній півкулі – праворуч, у Південній – ліворуч.

Повний оберт навколо своєї осі наша планета робить за 24 години (доба). Отже, за годину всі точки Землі (крім полюсів) повертаються на 15°. Враховуючи цей факт, територію планети розбито на 24 годинні пояси, нумерація яких ведеться із заходу на схід – від нульового поясу до 23-го. Через нерівномірне освітлення земної кулі на кожному меридіані в один і той самий момент час доби неоднаковий, його називають сонячним або місцевим часом. Фактично ж для зручності використовується поясний час – місцевий час центрального меридіану кожного поясу. Місцевий час Ґринвіцького меридіану прийнято за всесвітній.

Як видно з карти, межі годинних поясів часто не співпадають із меридіанами, фактично вони проходять по кордонах і межах адміністративно-територіальних утворень. Це зроблено для зручності. Наприклад, довжина України у градусному вимірі – 18°05' (при ширині одного годинного поясу 15°), отже, наша держава мала би знаходитись у трьох годинних поясах, але фактично Україна знаходиться в одному поясі.

Через обертання Землі навколо своєї осі на планеті є умовна лінія, що розмежовує місця, які в один і той самий момент часу мають календарні дати з різницею в одну добу. Така лінія проходить, переважно, по 180-му меридіану і називається лінією зміни дат.