🚚 🚁 Збираємо на пікап та ремонт дрона аутел

⛑ 🛡 🥾 Шоломи, форма, взуття

§ 4. Кліматичні пояси і області (підручник)

§ 4. Кліматичні пояси і області

 

1.     Пригадайте, що називають кліматом.

2.     Назвіть основні кліматотвірні чинники.

3.     За якими ознаками розрізняють основні та перехідні кліматичні пояси?

 

КЛІМАТ І КЛІМАТИЧНІ ПОЯСИ. З курсу 6 класу ви же знаєте, що клімат – багаторічний режим погоди, типовий для даної місцевості. Кліматотвірними чинниками є кількість сонячної енергії, циркуляція повітряних мас і характер підстильної поверхні.

Кліматичні пояси – широтні смуги, які мають відносно однорідний клімат. Вони відрізняються один від одного температурою повітря і переважаючими повітряними масами. Кліматичні пояси змінюються зонально, тобто від екватора до полюсів. У кожному з основних кліматичних поясів протягом усього року панує та чи інша повітряна маса – відповідно екваторіальна, тропічна, помірна, арктична (антарктична). Перехідні пояси називають субпоясами – з латинської “суб” означає “під”, тобто під основним (субекваторіальний – підекваторіальний, субтропічний – підтропічний та ін.). У перехідні кліматичні пояси повітряні маси надходять із сусідніх основних поясів, змінюючись за сезонами: влітку панує повітряна маса південнішого основного поясу, а взимку – північнішого.

У межах кліматичних поясів розрізняють кліматичні області з різними типами клімату. Кліматичні області формуються під впливом азональних (не зональних) чинників: підстильної поверхні (коли формується або континентальний, або морський тип клімату), океанічних течій (клімат західних і східних узбереж материків).

ОСНОВНІ ТИПИ КЛІМАТУ. На різних широтах під впливом кліматотвірних чинників формуються різні кліматичні пояси з певним типом клімату.

Екваторіальний клімат формується під впливом екваторіальної повітряної маси. Вона визначає спекотну і вологу погоду протягом року. В екваторіальних широтах встановлюється низький тиск. Цілорічно тримається висока температура повітря (+24...+28 0С). Річна амплітуда температури зовсім незначна – 1–2 0С. Сильне нагрівання поверхні у цих широтах та інтенсивне підняття теплого повітря формує потужні купчасто-дощові хмари. Вони щодня приносять зливи з грозами. Тому опадів протягом року випадає дуже багато – понад 2 000 мм. Характерна й висока відносна вологість повітря. Пори року при такому кліматі відсутні, оскільки і температура повітря, і кількість опадів протягом року майже не змінюються.

Субекваторіальний клімат кожної півкулі визначається сезонною зміною повітряних мас. Влітку, коли сонце більше освітлює Північну півкулю, приходить екваторіальна повітряна маса сусіднього (з півдня) екваторіального поясу. Тому влітку жарко і волого, як в екваторіальному поясі. Взимку, коли сонце більше освітлює Південну півкулю, на цю територію приходить тропічна повітряна маса сусіднього (з півночі) тропічного поясу. Вона визначає спекотну і суху погоду. В Південній півкулі все відбувається навпаки.

Тропічний клімат дуже спекотний і сухий. Його формує тропічна повітряна маса, що панує в тропічних широтах. Там встановлюється високий атмосферний тиск. Температура повітря влітку становить +35 0С, а взимку знижується до +20 0С. Добова амплітуда температури дуже велика (40 0С). Практично відсутні хмари і опади. Тому саме у тропічних поясах розташовані найбільші пустелі світу.

Субтропічний клімат, як і субекваторіальний, формується під впливом сезонної зміни повітряних мас: влітку надходять жаркі і сухі тропічні, взимку – прохолодні помірні. Континентальний субтропічний клімат – сухий, з жарким літом (+30 0С), прохолодною зимою (0...+5 0С). Зволоження недостатнє (300 мм на рік), тому там поширені пустелі і напівпустелі. На західних узбережжях материків клімат субтропічний середземноморський з жарким (20 0С), сухим літом та м’якою (10 0С) і вологою зимою (500 – 700 мм). На східних узбережжях клімат мусонний (літо жарке і вологе, зима прохолодна і суха).

 Помірний клімат формується в помірних широтах, які отримують вдвічі  менше сонячного тепла, ніж тропічні. Це тепло протягом року розподіляється нерівномірно. Тому виникають пори року: холодна із снігом зима, тепле літо і тривалі перехідні весна і осінь. При пануванні помірних широтах помірних повітряних мас туди також проникають тропічні та арктичні маси. Тому погоди помірного клімату дуже різноманітні: від теплих і спекотних  (+22… +30 0С) влітку до холодних і сильно морозних (–5 … –30 0С) взимку. Річна амплітуда температури повітря велика.

Головними механізмами переносу повітряних мас є атмосферні вихори – циклони і антициклони. В центрі циклону формується область низького атмосферного тиску, тому туди спрямований рух різних за властивостями повітряних мас. Циклон визначає хмарну, з опадами погоду. В центрі антициклону формується область високого тиску, відбувається опускання повітря до поверхні землі. Антициклон формує малохмарну, без опадів, із слабким вітром погоду. В помірних широтах панують західні вітри, що створюють західне перенесення повітряних мас. Завдяки цьому Атлантичний океан здійснює такий великий вплив на формування клімату Європи, що відчутний на відстані до 3 тис. км від його узбережжя.

Субарктичному (субантарктичному) клімату властива сезонна зміна повітряних мас: влітку надходять помірні, взимку – арктичні. Опадів випадає мало – 200 мм на рік. Поширена багаторічна мерзлота.

Арктичний (антарктичний) клімат дуже холодний. Він формується в полярних областях, що перебувають в холодному тепловому поясі, якому властива полярна ніч і полярний день. В полярну ніч сонце не з’являється над горизонтом і не нагріває поверхню. Настає тривала, малосніжна і морозна (–40 0С) зима. В полярний день, сонце хоч і світить,  проте сніг і лід відбивають більшу частину його променів назад в атмосферу. Тому літо коротке, сире (з мрякою) і холодне (0… +5 0С). Опадів випадає дуже мало – 100 мм на рік. Суворості клімату додають сильні вітри. Як наслідок там поширені льодяні пустелі.

Клімат відіграє важливу роль у живій і неживій природі Землі. Він визначає поширення ґрунтів, рослинності і тваринного світу, стан річок, озер, морів, льодовиків.

ЯК ЧИТАТИ КАРТУ КЛІМАТИЧНИХ ПОЯСІВ.  За картою кліматичних поясів можна дістати уявлення про розташування на земній поверхні поясів з однорідним кліматом. На їх простягання вказують смуги різних кольорів (мал. 11). За картою добре видно, що межі кліматичних поясів проходять не строго по паралелях, а відхиляються то на північ, то на південь. Це пояснюється впливом такого кліматотвірного чинника, як підстильна поверхня: океанів, суходолу, рельєфу, течій, льодовиків.

У межах кліматичних поясів відтінками кольорів виділено кліматичні області. Основні відомості про клімат того чи іншого кліматичного поясу (пануючі повітряні маси, температуру повітря, зволоження, вітри) подано в легенді карти.

 

Мал. Кліматичні пояси

 

Працюємо з картою

1.     Де на Землі розташований екваторіальний кліматичний пояс? Які там панують повітряні маси? Як при екваторіальному кліматі змінюються температури повітря та кількість опадів протягом року?

2.     Що є причиною дуже спекотного і сухого клімату тропічного поясу?

3.     Між якими кліматичними поясами розташований субтропічний пояс? Як це впливає на панування в ньому повітряних мас протягом року?

4.     Які кліматичні області виділяють в межах помірного поясу? Внаслідок яких чинників клімат помірного поясу має такі різновиди?

5.     Де поширені арктичний і антарктичний кліматичні пояси? Який клімат там формується?

6.     У межах яких кліматичних поясів розташована Африка та Антарктида?

7.     Який кліматичний пояс займає найбільшу площу в Австралії та Південній Америці?

8.      На якому материку широтне простягання кліматичних поясів порушене? Чому?

9.      В якому кліматичному поясі і кліматичній області розташована Україна?

 

Запитання і завдання

1. Які основні чинники формують клімат місцевості?

2. Чим основні кліматичні пояси відрізняються від перехідних?

3. Охарактеризуйте екваторіальний клімат. Чому на екваторі випадає велика кількість опадів протягом всього року?

4. Чому в тропічному кліматичному поясі поширені пустелі?

5. Які повітряні маси панують у субарктичному поясі взимку, а які – влітку.

6. Які відомості дає карта кліматичних поясів?