🚚 🚁 Збираємо на пікап та ремонт дрона аутел

⛑ 🛡 🥾 Шоломи, форма, взуття

§ 23. Основні річкові басейни (підручник)

§ 23. Основні річкові басейни

 

1.     Пригадайте, що називають річковою системою та річковим басейном.

2.     Які ви знаєте річки, що течуть територією України?

 

Переважна більшість річок України (94%) належить до басейнів Чорного й Азовського морів. Тільки річки західної частини країни відносяться до басейну Балтійського моря. Окремі невеликі річки на півдні країни не мають стоку в Світовий океан. Такий розподіл річкового стоку зумовлений загальною будовою поверхні України.

 

Дивовижна Україна

Європейський вододіл

В Україні проходить Головний європейський вододіл. Він розділяє басейни річок, що стікають у північні (Балтійське та Північне) і південні (Середземне, Чорне й Азовське) моря. Лінія вододілу проходить через м. Львів, в межах якого починаються 7 малих річок: вода трьох  з них стікає у Західний Буг, що прямує до Балтійського моря, а чотирьох – у Дністер, який впадає у Чорне море. Отож, краплини дощу, що впали на гребінь даху львівського будинку, можуть згодом опинитися у різних морях, віддалених один від одного більш як на тисячу кілометрів.

 

Мал. Поверхневі води

 

Робота з картою

1.     Басейн якої річки займає найбільшу площу в Україні?

2.     Куди впадають більшість великих річок України?

3.     Які річки можна назвати прикордонними? На межі з якими країнами вони протікають?

4.     Назвіть найбільші праві притоки Дніпра.

 

Річки басейну Чорного моря. В усі часи в усьому світі річки відігравали важливу роль у житті й діяльності людини. Подекуди вони так сильно ввійшли в побут, господарську діяльність і культуру народів, що стали їхніми національними символами. Так само неможливо уявити Україну без Дніпра-Славутича. Він для нас не лише потужна водна артерія, мальовнича окраса, а й відображення душі нашого народу, його історії. На берегах Дніпра сформувалося ядро Української держави – золотоверхий Київ, народилася перша українська демократія – запорозьке козацтво, з його кручі споглядає рідні простори національний геній Тарас Шевченко.

Дніпро пливе серединою України з півночі на південь. Він збирає води майже з половини площі країни, отримуючи їх з північних, західних і східних територій. Річка бере початок з невеликого болота на Валдайській височині в Росії на висоті 220 м над рівнем моря. Далі тече територією Білорусі і в Україну входить як велика рівнинна річка з широкою долиною. Вона має звивисте русло з обмілинами, рукавами й острівцями. Глибина Дніпра становить 3 – 12 м, ширина – 700 – 1 500 м. В його заплавах багато озер-стариць, заболочених ділянок. Правий берег річки високий і гористий, а лівий – низький і рівнинний. Там, де Дніпро перетинає Український кристалічний щит (між Дніпропетровськом і Запоріжжям), колись були пороги, які повністю перегороджували річку. Тепер усі вони затоплені водами Дніпровського водосховища. Низка водосховищ, споруджених на Дніпрі, не тільки затопила пороги, а й дуже змінила його береги, спрямила русло. Серед води багато островів (Хортиця у межах м. Запоріжжя, Труханів у межах м. Києва). Кількома гирлами впадає Дніпро у Дніпровський лиман, а з нього одним широким гирлом – у Чорне море.

Дніпро має понад 1 150 малих, середніх і великих приток. Найбільші з них Прип’ять (права) і Десна (ліва) приносять майже половину річного річкового стоку. Серед приток Прип’яті найдовшими є Стир і Горинь зі Случчю, а серед приток Десни – Сейм. Великими правими притоками є також Тетерів, Рось, Інгулець, лівими –  Сула, Псел, Ворскла, Оріль, Самара. Живлення головної річки та її приток змішане. Навесні танення снігу зумовлює повінь, влітку і взимку спостерігається межень, восени інколи трапляються паводки. Льодостав триває з грудня до березня. Дніпро має великий річний стік (53,5 км3), тому є важливим джерелом водопостачання для населення і різних галузей господарства. Дніпровські води „напоюють” сотні міст і сіл, що розташовані на його берегах, а також каналами спрямовуються для промислових потреб Донбасу і Кривбасу, зрошення сухих степів Причорномор’я і Криму. Дніпро – важлива транспортна магістраль. Річка судноплавна на всій довжині. Важливе значення Дніпра і як джерела енергоресурсів. Його води обертають турбіни кількох гідроелектростанцій, які виробляють найдешевшу електроенергію. Проте внаслідок будівництва водосховищ були затоплені великі площі родючих земель, перенесено на нові місця багато поселень, знищено чимало культурних та історичних пам'яток. Щорічно зростає забруднення дніпрових вод. Особливо небезпечним є забруднення радіонуклідами, що потрапили в донні відклади внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 р. Тому Дніпро потребує належного захисту.

 

Рекорди України

Найдовшою річкою України є Дніпро: його загальна протяжність від витоків до гирла становить 2 201 км, а в межах України – 981 км. Це третя за довжиною і площею басейну річка Європи (після Волги і Дунаю).

 

Назви розповідають

Стародавні греки називали Дніпро Борисфен (широке місце), римляни – Данапріс, а слов’яни – Славута. Назву Дніпро пов'язують з найдавніше зафіксованими варіантами: латинською Данапріс, східнослов’янською Данапр, українською Дніпер, російською Днєпр, білоруською Дняпр. Стосовно її походження є кілька версій: від фракійського Данавода та іпртой, що розливається, глибока вода. Паралельні назви Славута, Славутич ймовірно утворилися від праслов’янських слів: слоутекти або славачиста, прозора, або слутіславитися, або  словятьзнаменитий.

 

Дивовижна Україна

Дніпровські пороги

Щоб точно визначити, що таке пороги, скажу вам, що це руське слово означає скелясті камені. Пороги – немовби ланцюг цих каменів, простягнений упоперек річки. Деякі з каменів під водою, інші – на рівні з поверхнею води, ще інші виступають на 10 стіп над водою, і вони великі, як доми, дуже близько один біля одного, так що це виглядає немов гребля, що загороджує течію ріки, яка потім спадає в одних місцях з висоти 6 – 7 стіп, залежно від того, який рівень води Борисфену.

Гійом де Боплан, 1651 р.

 

Мал. Річка Дніпро в межах Києва

 

Другою за довжиною і площею басейну річкою в Україні є Південний Буг. Це єдина з найбільших річок, яка повністю збирає свої води з території України. Найбільшими притоками є Синюха та Інгул. Басейн річки здебільшого знаходиться в межах Українського щита, тому вона та її притоки порожисті. На окремих ділянках трапляються каньйони з гранітними берегами. Південний Буг впадає в лиман, що є відгалуженням Дніпровського лиману. Судноплавна річка лише в нижній течії. На річці побудовано кілька малих гідроелектростанцій, на її берегах розташовано три обласних центри.

 

Назви розповідають

Південний Буг вперше згадує Геродот у V ст. до н. е. під назвою ГіпанісКінська (на її берегах тоді водилися табуни диких коней), турки називали її АксіБіла вода. У місцевій вимові назва звучить Бог, рідше Біг, що ймовірно на праслов’янській мові означає потік, ручай.

 

Рекорди України

Найдовша річка, що повністю протікає в Україні, – це Південний Буг завдовжки 806 км.

Дністер має довжину 1 362 км, в межах України – 705 км. Його витік знаходиться на схилах Карпат. У верхів'ях це типово гірська річка, у середній течії він перетворюється на рівнинну річку з широкою долиною. Між Подільською і Передкарпатською височинами долина Дністра звужується і набуває каньйоноподібної форми. Його річище надзвичайно звивисте. Впадає Дністер у широкий Дністровський лиман, який вузьким гирлом з’єднаний з Чорним морем. Найбільші притоки – Стрий,  Лімниця, Серет, Збруч, Смотрич, Мурафа. Дністер і його притоки мають змішаний тип живлення. Повінь настає навесні, влітку й восени бувають паводки. Води Дністра використовуються для водопостачання населених пунктів та підприємств, зрошення полів. На річці збудовано ГЕС. У середній і нижній течії Дністер судноплавний, проте нині річка майже не використовується як транспортний шлях. На берегах Дністра знаходяться такі відомі історико-культурні центри, як Галич, Хотин, Білгород-Дністровський.

 

Назви розповідають

Дністер вперше згадується Геродотом під назвою Тіріс, пізніше скіфи називали його Тірас, молдовани і румуни – Ністру, українці – Дністр. Ймовірно ці назви означають швидка вода.

 

На межі України з Румунією своєю нижньою течією (завдовжки 175 км) протікає друга за довжиною річка Європи – Дунай (загальна протяжність – 2 960 км). Він є однією з найбільш повноводних річок Європи. Впадає у море кількома гирлами. Одне з них – Кілійське – протікає по кордону України і Румунії. Ним проходить найбільший стік проходить. Кілійська частина дельти активно висувається в Чорне море на відстань до 180 м за рік. Дельта порізана численними протоками, вкрита озерами, поросла очеретом. Це – дунайські плавні – унікальне місце зимівлі і відпочинку під час перельотів багатьох птахів. Дунай має змішаний тип живлення, в якому переважають дощові води. Річка замерзає тільки в дуже холодні зими. Найбільшими притоками Дунаю, що беруть початок в Україні, є Тиса, Прут з Черемошем і Сірет. Вони починаються в Карпатах, де мають стрімку течію, безліч порогів і водоспадів. Їх води несуть багато мулу та каміння, що згодом відкладаються на рівнинах. Дунай – важлива транспортна магістраль Європи.

 

Мал. Прут біля витоку на схилах Говерли

 

Назви розповідають

До нашої ери нижню частину Дунаю греки називали Істр, верхню – Данувій, а кельти – Дунавіус, угорці – Дуна, румуни Дунапреа, болгари – Дунав, що означає велика текуча вода.

 

Рекорди України 

Найповноводнішою річкою України є Дунай, річний стік якого становить близько 123 км3, що вдвічі більше, ніж у Дніпра.

 

 

Дивовижна Україна

Міжнародна річка

Дунай протікає через Німеччину, Австрію, Словаччину, Угорщину, Сербію, Хорватію, Болгарію, Румунію, Україну. Каналом він сполучений з Рейном, який судноплавний на території Німеччини, Швейцарії, Франції та Нідерландів. Цією водною транспортною мережею з України можна дістатися до найбільшого порту світу – Роттердаму, що знаходиться у гирлі Рейну.

 

Мал. Долина р. Дністер біля с. Нагоряни, Могилів-Подільський р-н, Вінницька обл.

 

Мал. На Південному Бузі біля с. Луполове Ульяновського р-ну Кіровоградської обл. зімкнулись кордони трьох областей

 

Річки басейну Азовського моря. Найбільша річка на сході України – Сіверський Донець, який є притокою Дону. Верхів’я і пониззя річки знаходяться в Росії, довжина в межах України – понад 670 км. Тече у звивистому річищі, має досить широку долину. При перетині Донецького кряжа долина звужується, трапляються скелясті схили. Найвищий рівень води в річці буває навесні, а влітку вона сильно міліє. Найбільші притоки – Оскіл, Айдар, Лугань. На річці багато міст і промислових підприємств, які забруднюють її стічними і шахтними водами.

До середніх за довжиною річок басейну Азовського моря належать Кальміус, Берда, Молочна, Салгир. Вони протікають у посушливих районах і тому маловодні, а Салгир у нижній течії пересихає.

 

Мал. Річка Сіверський Донець

 

Річки басейну Балтійського моря та внутрішнього стоку. До Балтійського моря несуть свої води Західний Буг і Сян, які є притоками  Вісли. Західний Буг і його притоки починаються і течуть на рівнинній території, тоді як карпатське верхів’я Сяну є гірським.

До басейну внутрішнього стоку належать деякі річки в Одеській області. Зокрема Великий, Середній і Малий Куяльники. Вони впадають у Хаджибейський і Куяльницький лимани, які втратили зв'язок з Чорним морем. Річки влітку пересихають.

 

Запам’ятайте

Більшість річок України належать до басейну Чорного й Азовського морів, значно менше – до басейну Балтійського моря і внутрішнього стоку.

Територією України протікають друга і третя за довжиною річки в Європі – Дунай і Дніпро.

Найбільшою за довжиною і площею басейну річкою України є Дніпро.

До найбільших річок України належать також Південний Буг, Дністер, Сіверський Донець.

 

Запитання і завдання

1. Розкажіть про річкову систему Дніпра. Яким містам України Дніпро дав назви?

2. Як особливості рельєфу позначилися на характері течії і будові річкової долини Дністра?

3. Які річки України належать до басейну Азовського моря? Які особливості їх живлення та гідрологічного режиму?

4. Яке значення мають річки в житті та господарській діяльності людини.

5. Які річки протікають у вашій області? Спробуйте дати їм гідрографічну характеристику.

6*. Люди завжди шанували річки. Вони оспівані й змальовані в різних художніх творах. Використовуючи літературні та інші джерела, підберіть поетичні рядки, уривки прози та репродукції картин, присвячені річкам.

 

Практична робота 4

Підпишіть на контурній карті головні річки та їх притоки, назви яких зазначено в параграфі.