🚚 🚁 Збираємо на пікап та ремонт дрона аутел

⛑ 🛡 🥾 Шоломи, форма, взуття

Фізична карта. Чорне та Азовське моря (конспект)

Кримський півострів займає порівняно невелику територію. Площа Криму складає 26 900 км2. За площею він у 20 разів менше Піренейського і Балканського півостровів, в 15 разів - Камчатки і Малої Азії. Але відомим, значущим і привабливим Крим став багато в чому завдяки особливостям своєї природи, і, перш за все, своєрідному географічному положенню.

Кримський півострів розташовується на півдні Східно-Європейської рівнини приблизно на однаковому видаленні від екватора і Північного полюса (в межах 44023I і 46019I північної широти, 32030I і 36040I східної довготи). Крайня північна точка Кримського півострова (Перекопський перешийок) видалена від крайньої південної (мис Сарич) на 207 км, а західна (мис Кара-Мрун на Тарханкутському півострові) від східної (мис Ліхтар на Керченському півострові) - на 324 км.

Крим є єдиним регіоном України з переважаючими морськими кордонами. Ромбоподібний масив Криму з клиновидним Тарханкутським півостровом на заході і вузьким Керченським півостровом на сході глибоко врізається у води Азово-Чорноморського басейну. Берегова лінія тягнеться більш ніж на 1000 км. Чорне море, що омиває півострів з заходу і півдня, утворює ряд заток (Каркінітська, Каламітська тощо) і бухт, з яких найбільш зручними є Севастопольська і Балаклавська. Мілководне Азовське море і його затока Сиваш омивають територію Криму на сході і північному сході. З материком Кримський півострів пов'язаний вузьким і коротким семикілометровим Перекопським перешийком. Краса півострова і особливості його контурів дозволили відомому чилійському поету Пабло Неруду назвати його "самої чудової медаллю на грудях Землі".

Перекопський перешийок занадто вузький для здійснення достатніх зв'язків території Криму з територією суміжних областей України, тим більше, що через нього проходить ряд природних природних рубежів різних рівнів (тектонічний, гідрологічний, флористичний, фенологічний та ін), які послаблюють його функції як сполучної ланки з материком.

Серед всіх більш-менш великих півостровів світу Кримський півострів відрізняється найменшим співвідношенням ширини перешийка до довжини берегової лінії, що становить менше 0,007 (для порівняння зазначимо це ж ставлення у наступних півостровів: Піренейського - 0,12, Апеннінського - 0,13, Малаккської - 0,02, Корейського - 0,18, Камчатського - 0,03, Каліфорнійського - 0,06).

У розподілі багатьох природних компонентів характерно прояв острівних рис. Так, характерно круговий (ціркумостровное) розподіл кліматичних явищ: центральні частини півострова відрізняються від прибережних - на узбережжі менше опадів, велика тривалість сонячного сяйва, дмуть бризи.

Різноманітна і поверхня Кримського півострова: великі плоскі рівнини чергуються з розчленованими височинами, які на півдні змінюються гірськими масивами, що круто обриваються до моря. Через субширотного розташування Кримських гір (найвища точка - г. Роман-Кош (1545 м) у межах порівняно невеликого півострова, спостерігається різкий контраст між кліматами: від степового помірного географічного пояса в рівнинній частині до субсередземноморського (з елементами субтропічного) на південному березі .

Те, що рівнини межують з горами, а гірські гряди - з морем, обумовлює різноманіття ландшафтних комплексів, мозаїчне їх розподіл. Рівень ландшафтного різноманіття Криму перевищує аналогічні показники будь-якої іншої території України. Це створює неповторний колорит кримської природи. Недарма такий привабливий Крим для кінематографістів, які знаходять тут відповідні для зйомок пейзажі багатьох регіонів світу.

Література

1.Багрова Л. А., Боков В. А., Багров М. В. Географія Криму. - К., 2001.

2.Кіселев С. М., Кисельова Н. В. Роздуми про Крим і геополітиці. - Сімферополь, 1994.