🚚 🚁 Збираємо на пікап та ремонт дрона аутел

⛑ 🛡 🥾 Шоломи, форма, взуття

§ 12. Сполучені Штати Америки у 1980-х р. на початку ХХІст. (підручник)

§ 12. Сполучені Штати Америки у 1980-х р. на початку ХХІ ст.

 

            1. США в період “консервативної революції”. Президентство Р.Рейгана і Дж. Буша

            На виборах 1980 р. переміг республіканець Рональд Рейган. Він започаткував період в історії США, який отримав назву “консервативна революція (хвиля)”.

            У своїй внутрішній політиці Рейган запропонував курс, який отримав назву «рейганоміка». В його основу було покладено програму обмеження ролі держави в економічному та соціальному регулюванні (монетаризм). Відбувся перехід від прямого до більш опосередкованого втручання держави в економіку. Здійснювалась податкова реформа, вводились пільги енергетичним корпораціям, ліквідовувався контроль за цінами на нафту. Одночасно запроваджувалась жорстка антиінфляційна політика, скорочувались витрати на державний апарат та соціальні програми.

            Ці заходи сприяли зупиненню інфляції, а починаючи з 1983 р. почалось економічне піднесення. Значно посилилась ефективність економіки США та її здатність до впровадження найновіших досягнень науково-технічного прогресу. Посилився приплив іноземних інвестицій з боку європейських країн та Японії. Іноземні капіталовкладення сприяли якісним перетворенням в американському господарстві.

 

«Рейганоміка»

Основні заходи

·         Підтримка приватної ініціативи.

·         Відмова від жорстокої регламентації бізнесу.

·         Скорочення витрат всіх державних відомств за виключенням Пентагону (воєнного).

·         Зменшення федеральних витрат.

·         Зменшення податків.

·         Орієнтація соціальної політики на середній клас.

Результати

Позитивні

Негативні

·         Подолання кризових явищ, покращення економічної кон‘юнктури.

·         Зростання долі наукоємних галузей економіки.

·         Приток іноземних інвестицій.

·         Розширення сфери послуг.

·         Переозброєння американської армії.

·         Закордонні капіталовкладення перевищили американські закордонні активи.

·         Посилення конкуренції з товаровиробниками з Європи та Японії.

·         Зростання воєнних витрат.

·         Зростання державної заборгованості.

·         Посилення соціального розшарування.

 

            У період правління Р. Рейгана було проведено переозброєння американської армії і почалися роботи по створенню протиракетної оборони з елементами космічних озброєнь (так звана стратегічна оборонна ініціатива – СОІ абр програма «Зоряних війн»). Ці дії супроводжувались антикомуністичною і антирадянською пропагандою. СРСР був оголошений "Імперією зла", проти якої потрібно розпочати "хрестовий похід". Однак Рейган виявився досить гнучким політиком. У 1985 р. він розпочав переговори з новим радянським лідером М.Горбачовим, які відкрили нову сторінку в світовій політиці і привели до закінчення "холодної війни".

 

 

Цікаво знати

            Одна з зовнішньополітичних акцій Рейгана надала йому значних клопотів і вилилась у тривалий політичний скандал, який отримав назву «Ірангейт». Суть справи полягала в тому, що США таємно, через посередників постачали зброю і запасні частини своєму одному з головних ворогів – Ірану, який вів війну з Іраком. Отримані кошти йшли на фінансування бойових загонів «контрас», що вели боротьбу про сандиністського (прорадянського, прокубинського) режиму в Нікарагуа. Цей скандал ледь не коштував Рейгану президентського крісла.

 

Зі спогадів Р.Рейгана про початок свого президентства

            “У 1981 р., коли я зайняв президентське крісло у Білому домі, м`язові волокна американського воєнного м`яза була настільки атрофована, що наша здатність успішно відбити можливу атаку з боку Радянського Союзу була дуже сумнівна: винищувачі не літали, бойові кораблі не плавали, бо хронічно не вистачала запчастин. Наші кращі сини і доньки уходили з військової служби, моральний стан добровольчої армії  знаходився в занепаді; наше стратегічне озброєння – ракети і бомбардувальники (основна наша сила стримування) – десятиліттями не модернізувалася. В той же час Радянський Союз створював свою воєнну машину, яка загрожувала перевершити нашу на будь-якому рівні.

Мені хотілося сісти за стіл переговорів, щоб покінчити з цією безглуздою політикою “взаємного гарантованого знищення”, але для цього Америці насамперед потрібно було збільшити свою воєнну міць. Тоді ми могли б вести переговори з Радами з позиції сили, а не слабкості».

 

Позитивні зрушення в житті США були закріплені після приходу до влади республіканця Джорджа Буша (старшого), який до того був вісім років віце-президентом. Буш не був популярним політиком, проте, як твердив професор Гелбрейт: “Представників ситої і задоволеної Америки було більше, саме вони відіграли вирішальну роль на виборах. Вони віддали перевагу запевненням Буша. Що непомірні витрати на соціальні потреби не вирішать всіх соціальних проблем, не врятують людей від страждань і злиднів. Буш просто обіцяв допомогти тим, хто дійсно цього потребує і обіцяв створити суспільство “добрих, чутливих людей».

 

            Не дивлячись на те, що при ньому конгрес контролювався демократами, Бушу вдалося досягти згоди між республіканцями та демократами з основних питань внутрішньої та зовнішньої політики і забезпечити ефективне здійснення свого політичного курсу. Чільне місце у президентській програмі належало питанням боротьби з наркоманією, розвитку освіти, охорони здоров’я, екологічним проблемам. Головна проблема, над якою весь час працювала його адміністрація, це дефіцит бюджету. Який постійно зростав. Дещо підірвало його авторитет негаразди спричинені економічним спадом 1990-1992 рр., які були зумовлені негативними проявами рейганоміки.

            У міжнародних відносинах досягнуто нових домовленостей з Радянським Союзом (згодом з Росією, Україною, Казахстаном, Білорусією) про скорочення ядерних озброєнь. Остаточно вирішене німецьке питання (у 1990 р. Німеччина об`єдналася). Дж.Буш санкціонував агресію американських військ у Панаму під приводом боротьби з наркоманією (1989 р.). Найбільшим його досягненням стала перемога у війні з Іраком за визволення Кувейту в 1991 р. («Буря в пустелі»).

 

2. Президентство Б.Клінтона

            У 1992 р. на президентських виборах Буш, маючи авторитет переможця, зненацька потерпів поразку від молодого і маловідомого демократа, губернатора штату Арканзас Білла Клінтона. Поразка Буша стала завершенням "консервативної революції", яку протягом 12 років здійснювали республіканці. Поворот у настроях американців був зумовлений їх прагненням соціального захисту, більшої соціальної ролі держави.

            Новому президенту відразу довелось зустрітися з проблемою етнічними заворушеннями у Лос-Анджелесі, які довелось придушувати військами. Ці заворушення свідчили, про наявність значних соціальних конфліктів, які мають етнічну основу. «Кольорове» населення США складає значну масу населення, що знаходиться за межею бідності. Щоб завоювати прихильність цієї частини населення адміністрація вдалася до широких соціальних програм.

            У 1994 р. республіканці взяли реванш на виборах в сенат і палату депутатів. Проте це їм не допомогло, на президентських виборах 1996 р. Б.Клінтон знову здобув перемогу.

            За роки свого перебування в Білому домі Б.Клінтон не вдавався до радикальних реформ, проводячи прагматичну політику. Проте ним започатковано реформи в освіті і охороні здоров’я, соціальному забезпеченні. Важливими здобутками його правління вважається забезпечення подальшого поступового розвитку економіки США, створення додаткових 10 млн робочих місць, скорочення вдвічі державного дефіциту (а згодом з`явився навіть профіцит – перевищення доходів бюджету над витратами), боротьба з наркобізнесом.

 

Цікаво знати

            З президентством Б.Клінтона пов`язана ціла серія пікантних скандалів, пов`язаних з особистим життям президента. Його неодноразово звинувачували у сексуальних домаганнях до співробітниць Білого дому. А скандал про статевий зв`язок з Монікою Левінські навіть призвів до того, що проти президента була застосована процедура імпічменту (правда при голосуванні не було набрано достатньої кількості голосів). Головне, в чому звинувачували президента, це не за статеві зв`язки з практикантками у Білому домі, а за те, що він говорив неправду, заперечуючи їх. Зрештою американці пробачили своєму президенту любовні походеньки, а дружина мужньо витримала всі перипетії скандалу. Після завершення президентського терміну чоловіка вона розірвала шлюб з ним. Хіларі Клінтон весь час президентства чоловіка відігравала помітну роль у політичному житті країни, була радником чоловіка.

 

            У зовнішній політиці Б.Клінтон виступає за розширення НАТО, за участь США в урегулюванні регіональних конфліктів і проведенні миротворчих акцій. Взагалі США після розпаду СРСР, як єдина наддержава, намагаються створити глобальну систему безпеки, залучивши до неї всі впливові держави і структури світу. У проведенні свого зовнішньополітичного курсу США вдавався до будь-яких засобів: від мирних до воєнних (бомбардування, ракетні удари, введення військ). Серйозними зовнішньополітичними акціями США в період президентства Б.Клінтона стали збройні операції в Сомалі, Гаїті, Боснії, Іраці, Афганістані, Сербії (Косово).

 

3. США на початку ХХІ ст. Президентство Дж. Буша – молодшого

            Вибори 2000 р. були особливими в історії США, вони стали випробуванням для американської демократії, системи виборів. Вперше створилась ситуація коли за кандидатів республіканця (Дж. Буш –молодший) і демократа (Ела Гора) було подано однакову кількість голосів. Після тривалих і неодноразовим перерахунків голосів перевага була віддана республіканцям. Дана ситуація свідчила, що в американському суспільстві не існує нагальних проблем, на вирішенням яких потрібно мобілізувати все суспільство.

            Відносне економічне благополуччя дало змогу адміністрації Дж.Буша-молодшого основну увагу зосередити на зовнішній політиці. До того ж до цього зобов`язує і статус США у світі. Але активне втручання США у всі точки напруги, що існують у світі, зумовило наростання антиамериканських настроїв. 11 вересня 2001 р. стало переломним у житті США і світу. У цей день стався терористичний напад, в результаті якого було зруйновано Світовий торговий центр у Нью-Йорку і пошкоджено будівлю Пентагона (Міністерства оборони США). Жертвами терористів стало близько 5 тис. чол. Цей терористичний акт показав всю небезпеку тероризму. США були поставлені перед необхідністю розгорнути широкомасштабну боротьбу з тероризмом. Ця боротьба розгорнулась у декількох напрямках: врегулювання конфліктів  гарячих точках планети, зміна урядів у тих країнах, які підтримують міжнародний тероризм, ліквідацію економічної бази тероризму, боротьба з терористичними угрупованнями тощо. Для боротьби проти тероризму утворилась антитерористична коаліція держав світу на чолі з США. Першою серйозною акцією США стало втручання у внутрішні справи Афганістану на боці тих сил, що вили боротьбу з рухом Талібан (Цей рух підтримував діяльність терористичної мережі Аль-Каїда на чолі з Бен Ладеном, на яку покладено відповідальність за теракт 11 вересня 2001 р. та ще цілий ряд терористичних актів). Взимку 2002-2003 рр. США розгорнули масову антиіракську кампанію з метою повалити президента Саддама Хусейна. Йому закидалося прагнення оволодіти зброєю масового знищення, для здійснення амбітних планів у регіоні. У березні-квітні 2003 р. війська США та Великобританії провели блискучу операцію по поваленню режиму Саддама Хусейна. Проте, поваливши режим, США та їх союзники в окупації країни зіткнулися з масовим партизанським рухом, прихильниками колишнього режиму, повстанням сунітів та шиїтів. 30 червня 2004 р. США передали владу іракській адміністрації, відновивши суверенітет країни. Але становище в країні є непевним.  Наслідки війни будуть мати довготривалий вплив на долю світу, регіону і США. Перемога над режимом Саддама Хусейна не розв`язує основного завдання боротьби з тероризмом.

            Також початок нового тисячоліття приніс і економічні проблеми для США. Прокотилась хвиля банкрутств великих компаній США. Відбулось значне падіння акцій компаній пов`язаних з «новою економікою» (галузі пов`язані з цифровими технологіями і програмовим забезпеченням), яка у попереднє десятиліття показувала феноменальні темпи зростання. Все це поставило адміністрацію Буша-молодшого перед загрозою економічної кризи.

            Важливою подією в історії США стало прийняття у грудні 2003 р. Верховним судом США рішення про зміну фінансування системи виборів президента.

            На виборах 2004 р. перемогу у президентській гонці здобув знову Дж.Буш – молодший.

            На кінець його президентства припала прогнозована фінансова, яка переросла в економічну, криза, що охопила всі країни світу.

            На президентських виборах 2008 р. перемогу здобув демократ Б.Обама.

 

Підсумки

            У період кінця ХХ – початку ХIХ ст. докорінно міняється роль США у світі. Після розпаду СРСР вони залишились однією наддержавою. Відповідно, вся їх політика, як внутрішня, так і зовнішня, продиктована і спрямована на підтвердження цього статусу.

07

Старт багаторазового космічного корабля. Флорида, США

 

Запитання і завдання:

1.    Що таке «консервативна революція»? На період правління яких президентів США вона припадає?

2.    Охарактеризуйте період президентства Р. Рейгана. Які кроки були здійснені для реалізації стратегічного задуму Р.Рейгана? Чи вдалось йому досягнути поставленої мети?

3.    З якою метою Р.Рейган ініціював переозброєння армії США?

4.    Які основні здобутки президентства Дж.Буша – старшого?

5.    Що зумовило перемогу Б.Клінтона на виборах 1992 р.?

6.    Які здобутки періоду президентства Б.Клінтона?

7.    У чому особливість виборів 2000 р.? Хто здобув перемогу на цих виборах?

8.    Яка роль США у сучасному світі? У чому суть подій 11 вересня 2001 р.?

9.    Колишній держсекретар США Г.Кіссінджер у книзі «Дипломатія» стверджує: «Кінець «холодної війни» породив ще більшу спокусу переробити світ за американським зразком і подобою… Завершення «холодної війни» створило ситуацію, яку чисельні спостерігачі називають «однополюсним» або «моно наддержавним» світом. Але Сполучені Штати насправді знаходяться не в стільки блискучому становищі, щоб в односторонньому порядку диктувати глобальну міжнародну діяльність». Які події останніх років можуть стати ілюстрацією до висновків Г.Кіссінджера?

10. Хто переміг на виборах 2008 р. у США? Які фактори відіграли вирішальну роль у його перемозі?

 

Цікаво знати

Таб. “Президенти США другої половини ХХ – початку ХХІ ст.”

Президенти

Роки перебування при владі

Партійна приналежність

Внутрішньополітичні доктрини

Зовнішньополітичні доктрини

Г.Трумен

1945-1952

Демократична

“Справедливий курс”

“Стримування комунізму”

Д.Ейзенхауер

1953-1960

Республіканська

“Згода”(Консенсус), “Нормальність”

“Відкидання комунізму” (“Визволення”), “Масованої відплати” і “Заповнювання вакуума”

Д.Кеннеді

1961-1963

Демократична

“Нові рубежі”

“Гнучке реагування”, “Союз за ради прогреса”, створення Корпусу миру

Л.Джонсон

1963-1968

Демократична

“Велике суспільство”

“Гнучке реагування”

Р.Ніксон

1969-1974

Республіканська

“Нова економічна політика”

“Гуамська доктрина” (країна, що зазнала комуністичної агресії отримує американську допомогу, але надає живу силу), розрядка (“Реалістичне стримування”),

“Атлантична єдність”.

 

Дж.Форд

1974-1976

Республіканська

“Ніксономіка без Ніксона”

Розрядка (“Реалістичне стримування”), “Атлантична єдність”

Дж.Картер

1977-1980

Демократична

“Строга економія”, досягнення “повної зайнятості”, “Чесне, відкрите правління”

Доктрина пріоритету “Моральних цінностей”. “Швидке реагування”

Р.Рейган

1981-1988

Республіканська

“Рейганоміка”

“Залякування” і “прямого протиборства”, СОІ (“Зоряні війни”)

Дж.Буш

1989-1992

Республіканська

“Рейганоміка без Рейгана”

“Стримування і залякування”

Б.Клінтон

1993-2000

Демократична

“Відродження Америки”

“Світове лідерство” (“Велика стратегія”)

Дж.Буш - молодший

2001-2008

Республіканська

 

Доктрина “Превентивної самооборони”