🚚 🚁 Збираємо на пікап та ремонт дрона аутел

⛑ 🛡 🥾 Шоломи, форма, взуття

§ 10. Нідерланди (підручник)

§ 10. Нідерланди

Пригадайте:

1.Якими були особливості суспільно-політичного розвитку Іспанії в середні віки?

2.Чим зумовлювався великий вплив церкви в Іспанії? У чому цей вплив виявлявся?

3.Які основні риси республіканської форми правління?

 

1. Нідерланди під владою Іспанії в XVI ст.

Нідерландами (у перекладі — “Понизові землі”) називали землі, розташовані на Нижньому Рейні, Маасі, Шельді та на узбережжі Північного моря.

У середині XVI ст. Нідерланди охоплювали територію, на якій зараз розташовані Нідерланди, Бельгія, Люксембург і частина Північно-Східної Франції. Ця країна не мала ані родючих ґрунтів, ані корисних копалин, страждала від повеней. Головним її багатством були працелюбні мешканці. Вони з гордістю казали: “Бог створив небо, ми — суходіл”. Нідерландці відвойовували у моря землю, на якій будували ферми, чудові міста.

Нідерланди поділялися на 17 провінцій, які значно різнилися за рівнем розвитку. На півночі земля належала вільним селянам, які часто використовували найману робочу силу. Тут поступово формувалися нові, ринкові відносини.

Мал. Карта Нідерландів

 

На півдні більша частина землі знаходилась у власності дворян, на якій працювали вільні селяни, котрі виконували повинності за користування землею. Однак і на півдні Нідерландів розвивалися ринкові відносини, особливо в промисловості. Всесвітньо відомі ткацькі мануфактури Фландрії продукували сукна, килими, шовкові вироби.

Після великих географічних відкриттів Нідерланди опинилися на перехресті нових торгових шляхів, а Антверпен став центром світової торгівлі. Саме на Антверпенській біржі визначалися ціни на східні та європейські товари.

У середині XVI ст. Нідерланди досягли вагомих успіхів в економічному розвитку і стали найбільш заселеною країною Європи, маючи 3 млн душ, 300 міст і 6500 сіл.

На початку XVI ст. Нідерланди опинились у складі Священної Римської імперії Карла V. Останній вважав Нідерланди перлиною своєї корони, бо ця маленька країна давала в чотири рази більше прибутку, ніж усі володіння в Новому Світі. Лише 1552 р. Карл V отримав від Нідерландів 6692 тис. ліврів золотом.

Після розпаду в 1555 р. імперії Карла V Нідерланди перейшли під владу його сина — короля Іспанії Філіппа II (1527—1598). Він розглядав Нідерланди як свій плацдарм у Європі для боротьби проти Франції й невичерпне джерело прибутків для здійснення своїх планів.

Мал. Філіпп ІІ

 

2. Причини й початок повстання

Ситуація в Нідерландах, зумовлена політикою фанатичного Філіппа II, який прагнув у всіх своїх володіннях запровадити порядки на кшталт іспанських, стала нестерпною.

У країні було значно збільшено кількість іспанських військ, а всю владу зосереджено в руках Державної ради (консульти) з прихильників іспанців. Було створено 14 нових єпископств, розгорнула діяльність інквізиція, почалося переслідування єретиків. Усіх, хто наважувався виступати проти католицької церкви та іспанців, страчували; за доноси на тих, хто засуджував іспанців, нагороджували.

Втручання іспанців поставило економічне життя Нідерландів у безвихідь. Філіпп II заборонив нідерландським купцям торгувати з Новим Світом, у 40 разів збільшив розмір мита на вовну, яку Нідерланди закуповували в Іспанії. Великої шкоди торгівлі Нідерландів завдала ворожнеча Філіппа II з Англією. У Нідерландах почали закриватися мануфактури, чимало людей втрачало роботу.

 

Мал. Нідерланди у XVI – першій половині XVIІ ст. Нідерландська революція 1566 – 1609 рр.

 

У 1566 р. делегація нідерландських дворян звернулася до намісниці іспанського короля в Нідерландах Маргарити Пармської зі зверненням. У ньому вони, висловлюючи свою відданість “його величності королю Іспанії”, одночасно прохали припинити діяльність інквізиції та скликати Генеральні штати (парламент). Один із дорадників Маргарити Пармської презирливо обізвав скромно одягнених дворян гезами, тобто жебраками, і додав, що їх не треба лякатися. Нідерландці вирішили прийняти прізвисько “гези” як назву тих, хто бореться за визволення Нідерландів від іспанського ярма. Їхньою відзнакою були портрет Філіппа II і напис “Вірні королю до жебрацької суми”, як згадка про невдале звернення і натяк на те, що іспанці руйнували їхню країну. На чолі опозиції стояв принц Вільгельм Оранський (1533—1584).

Мал. Вільгельм Оранський

 

Постать в історії

Вільгельм Оранський був багатою людиною, володів землями в Нідерландах і князівством Оранж у Франції. Дістав добру освіту, знав сім європейських мов. Замолоду був пажем при дворі Карла V і там дізнався про те, як Іспанія визискує і гнобить Нідерланди. Вирішив присвятити своє життя боротьбі за свободу Батьківщини. На шляху до мети волів робити практичні кроки, а не розводити балачки; за це його прозвали Мовчазним. Після введення в Нідерланди іспанської армії переховувався у протестантських князів Німеччини, звідки організовував вторгнення до Нідерландів. У 1577 р. провінції, що визволилися від іспанців, проголосили принца-бунтівника намісником. Філіпп II оголосив його поза законом. Вільгельм Оранський загинув від руки підісланого вбивці.

 

В умовах зростання невдоволення владою іспанців кальвіністські проповідники стали пророкувати наближення перевороту, який знищить “давній Вавилон” (так вони називали католицьку церкву та іспанську владу) і встановить справедливе царство “обраних”. Вони засуджували католицьке “шанування ідолів”, як вони називали шанування ікон, і закликали народ знищувати їх.

У Нідерландах розпочалися виступи проти іспанців. Влітку 1566 р. окремі заворушення прибрали форму повстання проти іспанців і католицької церкви. Озброєні ремісники й селяни нищили церкви, монастирі, палили ікони. Протягом кількох днів серпня 1566 р. повстання іконоборців охопило 12 із 17 провінцій. Лише у Фландрії зруйнували 400, а загалом у Нідерландах — 5500 католицьких церков і монастирів. Тисячі шедеврів церковного мистецтва було знищено.

Повстання, яке спалахнуло у 1566 р., було спрямоване проти влади іспанських поневолювачів і мало національно-визвольний характер. Одночасно з цим докорінні зміни, які воно спричинило у житті нідерландців, дозволяють вважати його соціальною революцією.

 

3. Політика герцога Альби

Налякана Маргарита Пармська погодилася піти на поступки, якщо голландці припинять повстання. Але того не сталося. Тоді Філіпп ІІ вирішив використати повстання як привід для окупації країни. 17 березня 1567 р. до Нідерландів було введено 60-тисячну іспанську армію на чолі з герцогом Альбою (1507—1582).

Мал. Герцог Альба

 

Постать в історії

Альба Альварес де Толедо — герцог, іспанський воєначальник і військовий діяч. Був людиною гордою, пишався своїм знатним походженням. Відвертих і щирих людей вважав дурними. Завдяки сміливості, католицькому фанатизму та відданості монархії користувався особливою довірою Філіппа II. На час призначення командувачем іспанської армії в Нідерландах йому було 59 років. Кращим засобом управління країною вважав терор. При ньому в Нідерландах було страчено тисячі людей, одначе придушити повстання він так і не зміг. У 1573 р. його було відкликано до Іспанії.

 

Герцог Альба почав “заспокоювати” Нідерланди сокирою ката і вогнищем інквізиції. Він заснував Раду в справах про бунти, яка мала необмежені повноваження. Майно бунтівників конфісковувалося, збільшувалися податки. Багато людей мусили залишити країну.

У березні 1559 р. герцог Альба вирішив запровадити в Нідерландах алькабалу — 10-відсотковий податок із кожної торгової операції, як було узвичаєно в Іспанії. В умовах Нідерландів, де кожен товар проходив через кілька рук, перше ніж потрапити до споживача, це вело до повної дезорганізації економічного життя. “Краще зберегти для Бога і короля збіднілу і зруйновану державу, — казав він, — ніж мати її у квітучому стані для диявола та його поплічників — єретиків”.

Усю країну охопило обурення. Нідерландці зрозуміли, що їм уже нема чого втрачати.

 

4. Гези. Перемога повстання на півночі країни

Населення Нідерландів розгорнуло партизанську боротьбу проти іспанців. У 1572 р. кораблі морських гезів кинули якір у порту Брілле. Разом із мешканцями міста вони знищили іспанську залогу, сформували велику морську ескадру і почали визволяти від іспанців узбережжя, не допускаючи кораблів із допомогою для іспанської армії. Одного разу вони захопили цілий іспанський флот із 46 кораблів, іншого — караван із 30 кораблів. У лісах з'явилися загони лісових гезів. Селяни повідомляли гезів про місцеперебування іспанців, надавали їм харчі.

Повстання охопило всю північ Нідерландів. Герцог Альба зневажливо обізвав ці події “бунтом селюків” і додав: “Це не варто уваги”. Проте він помилився. Повстання на півночі перемагало. Для керівництва повстанням було запрошено герцога Вільгельма Оранського. У липні 1572 р. представники північних провінцій вирішили в переговорах з іспанським королем виступати спільно.

Завдяки рішучим діям загони гезів, підтримані населенням, здобували перемогу за перемогою. На півночі Нідерландів повстання перемогло.

Мал. Флот морських гезів

 

5. Продовження визвольної боротьби

На рішення північних провінцій про об'єднання герцог Альба відповів новою хвилею терору. Період з 1572 р. по 1575 р. виявився для повстанців найтяжчим. Герцог Альба нищив міста, які підтримали рішення північних провінцій. Місто Гарлем вело боротьбу проти іспанських військ упродовж семи місяців, і тільки загроза голоду змусила його захисників капітулювати. 300 керівників повстання іспанці зв'язаними втопили в морі, інших вирізали. Врешті-решт Філіпп II зрозумів, що політика Альби провалилася, і відкликав його, але повстанці продовжували боротьбу і не збиралися зупинятись.

 

Цікаво знати

Місто Лейден перебувало в облозі від жовтня 1573 р. до березня 1574 р. Всі пропозиції іспанців здатися мешканці відхилили. Становище захисників дедалі погіршувалося: запаси продовольства зменшувалися, а всі шляхи до Лейдена контролювали іспанці. І тоді на допомогу прийшли морські гези. Вони зривали одна за одною греблі, які захищали суходіл від води, і разом із водою підпливали на кораблях чимраз ближче до мурів міста. Моряки розуміли, що знищують працю багатьох поколінь, котрі відвойовували ці землі у моря, але вважали, що краще затопити землю, ніж віддати її іспанцям. День і ніч тривала важка праця. Коли вітер змінював напрям, моряки впрягались у кораблі та до пояса у воді тягли їх уперед. Знали, що кожного дня в місті люди вмирають від голоду, але не здаються. Останньої ночі, коли в захисників Лейдена майже не лишилося сил, раптово обвалився один із мурів міста. У темряві іспанці не второпали, що сталося, вирішили, що це гуркіт гармат морських гезів, і почали в паніці відступати. А через кілька годин разом із морськими хвилями підійшли гези. Місто було врятовано. На відзнаку своєї перемоги над іспанцями повстанці 1574 р. проголосили своєю релігією кальвінізм, а в місті Лейдені заснували протестантський університет.

 

Тим часом іспанська армія, яка одержувала платню з Іспанії вряди-годи, розкладалася. Солдати вдалися до грабунків і насильства над місцевим населенням, спалили Антверпен. Під час пожеж загинуло та було вбито близько 8 тис. мешканців міста. Це спонукало мешканців південних провінцій до рішучих дій.

4 вересня 1576 р. в Брюсселі повстанці заарештували членів проіспанської Державної ради. Влада перейшла до Генеральних штатів. Останні зібрались у Генті, де представники всіх нідерландських провінцій підписали “Гентське примирення”. Воно передбачало спільні дії в боротьбі проти іспанців до остаточного визволення країни. Це викликало занепокоєння дворян-католиків. У 1579 р. в місті Аррасі вони уклали унію (союз), за якою визнавали своїм королем Філіппа II і відмовлялися від боротьби.

 

6. Утворення Об'єднаних провінцій Нідерландів

У відповідь на рішення прибічників примирення з іспанським королем провінції півночі уклали Утрехтську унію, за якою спершу 5, а згодом 7 провінцій об'єдналися з метою вести війну проти нього до повної перемоги. Своїм верховним органом влади вони проголосили Генеральні штати.

Підписання Утрехтської унії започаткувало нову незалежну державу — Об'єднані провінції Нідерландів, що їх найчастіше називали Голландською республікою. Коли ж Філіпп II призначив нагороду за вбивство Вільгельма Оранського, 26 липня 1581 р. було прийнято акт, яким проголошувалася повна незалежність Нідерландів. До цього історичного документа було введено положення про те, що коли правитель не влаштовує народ Нідерландів, народ має право усунути його. Саме тому народ Нідерландів усунув Філіппа II. До Об'єднаних провінцій Нідерландів відійшли північні провінції, а південні — залишилися під владою Іспанії.

Влітку 1584 р. Вільгельма Оранського вбив агент Філіппа II, але це не привело до розпаду Об'єднаних провінцій, як на те сподівалась Іспанія. Правителем Нідерландів було обрано сина Вільгельма Оранського Моріца.

У 1584—1609 рр. війна Нідерландів у союзі з Францією та Англією проти Іспанії тривала. Нідерланди успішно скористалися з труднощів Іспанії, зокрема з поразки 1588 р. її Непереможної армади, вели успішні операції на океанах і в іспанських колоніях в Індії та Індонезії.

У 1598 р. король Іспанії Філіпп II помер. Виснажена Іспанія змушена була піти на підписання мирного договору з Об'єднаними провінціями. Під іспанською владою залишалися Південні Нідерланди. Остаточно Іспанія визнала незалежність Об'єднаних провінцій Нідерландів лише 1648 р. за Вестфальським миром.

 

7. Значення і наслідки визвольного руху у Нідерландах

Перемога визвольного руху у Нідерландах створила сприятливі умови для розвитку господарства в Північних Нідерландах господарство почало швидко розвиватись; сюди перевели свої мануфактури багато підприємців із півдня. Дедалі більшого розвитку набували торгівля й мореплавство. У середині XVII ст. флот Голландської республіки вдвічі перевищував сукупні флоти Франції та Англії. Величезної могутності набула заснована 1602 р. Ост-Індська торговельна компанія, яку сучасники називали “державою в державі”. Купці компанії мали право вести торгівлю від мису Доброї Надії до протоки Магеллана. Вони закладали факторії, скуповували прянощі та продавали їх із величезним зиском. Успішному розвитку торгівлі сприяло також те, що голландські купці дотримувалися в цій сфері нових принципів: рівних можливостей, вільної конкуренції тощо.

На початку XVII ст. голландці захопили землі на східному узбережжі Північної Америки, назвали їх Новою Голландією та заснували тут місто Новий Амстердам (згодом англійці перейменували його у Новий Йорк — Нью-Йорк. Щоправда, один із районів міста — Гарлем зберіг голландську назву). У 1648 р. голландці витіснили португальців із півдня Африки і заснували там колонію Капська земля. Упродовж XVII ст. було створено величезну голландську колоніальну імперію.

Першість з-поміж портових міст Голландської республіки захопив Амстердам. Кількість його мешканців на початку XVII ст. перевищувала 100 тис. осіб. Щодня у його гавані стояло близько 2 тис. кораблів із різних країн. Він перетворився на головний європейський ринок торгівлі індійськими товарами, зерном, рибою, хутром та лісом. Амстердам став європейським центром банківської справи. Заснований 1609 р. Амстердамський національний банк був першим і протягом тривалого часу єдиним банком у Європі.

Створення голландської колоніальної імперії та значні темпи економічного розвитку Північних Нідерландів були б неможливими без перемоги революції.

Основні наслідки:

·        знищено залежність від Іспанії, яка була політичною перешкодою для економічного розвитку Нідерландів;

·        створено умови для розвитку протестантської віри як ідейної підвалини нового суспільства;

·        почалося формування голландської нації. Поділ країни за релігійною ознакою став причиною того, що виникли два народи — голландський і фламандський, які розмовляють однією мовою, але сповідують різні релігії.

 

Документи. Факти. Коментарі

1. З листів герцога Альби до Філіппа II

“Треба ще дуже багато зробити. Міста слід покарати за бунтарство; великі суми мають бути вичавлені з приватних осіб; треба отримати згоду (Генеральних) штатів країни на збирання постійного податку... Кожного слід примусити жити в постійному жаху, що дах може впасти на його голову”.

“Це найкривавіша війна, якої давно вже не було. Зростання кількості цих зрадників — справжнє диво! Особливо збиває мене з пантелику, коли я бачу, як важко Ви, Ваша Величність, знаходите нові підкріплення і з якою легкістю люди віддають своє життя і своє майно в користування цих бунтівників”.

 

Поміркуйте:

1. Яким було ставлення герцога Альби до жителів Нідерландів?

2. Що викликало подив у герцога Альби? У чому полягала головна причина успіхів повстанців?

 

2. Англійський купець та економіст Томас Мен про причини піднесення Голландії

“Відтоді, як вони скинули з себе ярмо іспанського поневолення, як чудово вони розвивали всі свої здібності! Чи не відбулося все це завдяки їхнім неперервним зусиллям і торгівлі? Чи не є їхні провінції складами товарів для більшості країн християнського світу, завдяки чому їхні багатства, судноплавство, ремесла, а потім суспільні доходи і акцизи зросли до дивовижної висоти? Якщо ми порівняємо час їх поневолення з їхнім теперішнім станом, вони стануть ніби іншим народом.

... Наша мета — показати головні причини багатства і величі Голландії. Усьому світові здається дивом, що така маленька країна, навіть менша від наших двох кращих графств, маючи мало природних багатств, харчових запасів, лісів та інших необхідних припасів для війни або миру, незважаючи на це, має все це в таких кількостях, що крім власних потреб (які дуже великі), вона може постачати і таки постачає й продає іншим державам кораблі, артилерійські гармати, снасті, зерно, порох, кулі та інше і все, що тільки голландці збирають з усіх кінців світу завдяки своїй завзятій торгівлі... А для того, щоб досягти всього цього... вони мали мало засобів, окрім рибальства, яке їм дозволено здійснювати в морі Його Величності. Велике рибальство і вилов оселедцю є головними заняттями і головною золотою жилкою Об'єднаних провінцій; завдяки їм багато тисяч господарств, сімей, ремісників, торговельних справ і занять процвітають і працюють... Крім того, завдяки рибальству ми отримуємо багато грошей, що збільшує наші засоби, наш флот, митний збір і прибутки провінцій”.

Поміркуйте:

1. Які політичні та економічні чинники, на думку Томаса Мена, стали причиною економічного процвітання Голландії?

2. Яку роль відігравало рибальство в житті Об'єднаних провінцій?

 

Запитання і завдання

1. Схарактеризуйте становище Нідерландів під владою Іспанії в XVI ст. Визначте причини повстання в Нідерландах.

2. Які події започаткували повстання у Нідерландах?

3. Чому прибуття до Нідерландів герцога Альби привело до активізації повстання?

4.Складіть хронологічний ланцюжок подій Нідерландської революції.

5. Як перемогло повстання на півночі Нідерландів?

6. Розкажіть про розвиток визвольної боротьби в Нідерландах у 1572—1579 рр.

7. Як виникла незалежна держава на півночі Нідерландів?

8. Якими були значення визвольного руху в Нідерландах?

9. Доведіть, що народ своєю активною боротьбою забезпечив перемогу повстання.

 

Запам'ятайте дати:

1566 р. — Початок  визвольного руху в Нідерландах.

1579 р. — Підписання Утрехтської унії; виникнення нової держави — Об'єднаних провінцій Нідерландів.

1609 р. — Підписання миру між Іспанією та Об'єднаними провінціями Нідерландів; завершення революції.