🚚 🚁 Збираємо на пікап та ремонт дрона аутел

⛑ 🛡 🥾 Шоломи, форма, взуття

§ 28. Республіка Білорусь. Молдова. (підручник)

§ 28. Республіка Білорусь. Молдова.

Пригадайте

?

  1. Які особливості географічного положення мають країни?
  2. Які країни є найбільшими економічними партнерами Молдови та Білорусі?
  3. Чи забезпечують країни ресурсні потреби економіки власними силами?


Візитна картка

Площа:207,6 тис км2

Населення:9 649 000 (2010)

Столиця:Мінськ

Офіційна назва:Республіка Білорусь

Державний устрій:республіка

Законодавчій орган:двопалатний парламент

Глава держави:президент

Адміністративний устрій:6 областей, 117 районів

Поширені релігії:християнство (православні, католики)

Член ООН, СНД, Ради Європи

Державне свято:День Республіки – 3 липня (День звільнення Білорусі від фашистів)

ЕГП та природно-ресурсний потенціал. Білорусь розташована на сході Європи та межує з Росією, Польщею, Україною, Литвою й Латвією. Розвинута транспортна система, що забезпечує вигоди транзитного положення між Центральною та Східною Європою, компенсує відсутність виходу до моря.

Клімат помірний, помірно континентальний перехідний від морського до континентального з холодними зимами, прохолодним і вологим літом. Середня кількість опадів від 500 до 700 мм. на рік перевищує випаровуваність і сприяє заболочуванню значних ділянок. Більше третини території займають болота, головним чином поширені в Поліссі. Сільськогосподарські угіддя розширено за рахунок меліоративних робіт.

Велика частина території – рівнинна із багаточисельними слідами льодовикової діяльності. На північному заході розташовані моренних пасма, що є частиною Балтійського моренного пасма, а між ними – заболочені низини. Основні річки: Дніпро (з притоками Березіна, Пріп’ять), Західна Двіна, Німан (з притокою Вілія), Західний Буг, понад 10 тис. озер. Мішані ліси займають близько третини території, значна частина них є природно-заповідним фондом республіки. Сосна, ялина та інші хвойні породи складають майже третину вкритої лісом площі, на півдні розповсюджені дуб, граб, клен, ясен.

Серед корисних копалин незначна кількість нафтового і природного газу, граніт, доломітизований вапняк, мергель, крейда, пісок, гравій, глина.

Майже чверть території Білорусі розташовано в зоні радіоактивного зараження внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 р.

Населення країни розміщено рівномірно. 78 % населення складають білоруси, 13 % – росіяни, 4 % – поляки, 3 % – українці. В містах живе 71 % населення, чверть його припадає на столицю. Офіційні мови – білоруська та російська. 70 % віруючих – православні християни, близько 20 % - католики, інші – уніати та юдеї.

Мінськ, столиця республіки, місто в центральній частині країни, на річці Свіслочь (басейн Дніпра). Перше письмове повідомлення про Мінськ зустрічається в «Повести временных лет» (1067) у зв’язку з міжусобними війнами російських князів.

Це – найбільший промисловий центр з розвиненим машинобудуванням і металообробкою (автомобільний, моторний, підшипниковий заводи, завод колісних тягачів, «Мотовело», виробниче об’єднання «Белавтомаз», Мінський тракторний завод); виробництвом верстатів і автоматичних ліній, годинників, телевізорів, радіоприймачів, побутових холодильників (завод холодильників «Атлант», завод телевізорів «Горизонт», електротехнічний завод, науково-виробниче об’єднання «Агат»); легкою («Мілавіца», «Елема»), харчовосмаковою, хіміко-фармацевтичною та хімічною, поліграфічною промисловістю, виробництвом будматеріалів («Керамін»).

Гомель, місто на південному сході країни, порт на річці Сож. Одне з давніх міст Білорусі, виник в кінці 1-го тисячоліття н.е. Вперше згаданий в Іпатіївському літописі як володіння чернігівського князя. Великий індустріальний центр, де працюють підприємства сільськогосподарського машинобудування, станко- і приладобудування, лісової, деревообробної, легкої, харчової промисловості. Найбільші з них: «Гомсільмаш» (зерно- і кормозбиральна сільськогосподарська техніка), «Гомельскло» (вироби із скла), «Гомельдрев» (корпусні та м’які меблі), підприємство з обробки алмазів «Кристал», «Білорусьнафта» (розвідка й видобуток нафти).

Вітебськ, місто в північно-східній частині Білорусі, пристань на Західній Двині. Отримав свою назву від річки Вітьба, на березі якої виник. Вперше в староруських літописах згадується у 1021 р. Основні галузі: машинобудування та металообробка (заводи верстатобудівний, верстатів, мотороремонтний); приладобудування (завод годинникових деталей, телевізійний); легка промисловість (панчішно-трикотажний, текстильний, взуттєвий комбінати); деревообробка (меблева фабрика, деревообробний комбінат); харчова промисловість (м’ясокомбінат, комбінат молочних і хлібопродуктів, рибозавод).

Економіка. Білорусь – індустріально-аграрна країна. ВВП на душу населення складає близько 6100 $. Урядова статистика вказує, що приріст ВВП останніми роками досягав більше 8 %. До складу ВВП сільське господарство дає 8,4 %, промисловість – 41,5 %, сфера послуг – 50,1 %.

Промисловість. Білорусь зберігає потужний комплекс оброблювальних галузей промисловості, що орієнтуються на використання кваліфікованих кадрів: авто- і тракторобудування (Мінськ, Жодіно, Могильов), приладобудування, радіоелектроніка, виробництво побутової техніки (холодильники «Атлант») (Мінськ, Вітебськ, Гомель, Мозир, Брест, Ліда), верстатобудування (Мінськ, Вітебськ, Гомель, Пінськ, Орша, Молодечно). Розвинено легку, в тому числі трикотажну, лляну, шкіряно-взуттєву, харчову (м’ясна, молочна, маслосироробна, консервна та ін.), лісову та деревообробну промисловість. Майже половина випуску продукції названих галузей припадає на підприємства столиці.

Територію Білорусі перетинають потужні нафто- та газопроводи з Росії до Європи. На їхній базі працюють нафтохімічні заводи Мозиря та Новополоцька. Крім того. гірничо-хімічна промисловість використовує частково власні солі та сировину для виробництва мінеральних добрив (калійні – Солігорськ, фосфатні – Гомель, азотні – Гродно).

Підприємства легкої промисловоісті працюють на власній і на довізній сировині. У Мінську, Вітебську, Гродно, Могильові, Бобруйську розташовано текстильні, швейні, трикотажні, взуттєві та інші виробництва легкої промисловості.

Сільське господарство. У багатогалузевому сільському господарстві використовується понад 30 % території країни, луки й пасовища займають близько 14 %. Вирощують картоплю (перше місце серед країн СНД з виробництва на душу населення), зернові культури (жито, ячмінь, пшениця, овес, гречка). Білорусь посідає 2-е місце в СНД після Казахстану з виробництва пшениці на душу населення. Значні площі зайняті під льон-довгунець, цукровий буряк тощо. Розвинено молочно-м’ясне скотарство, свинарство, птахівництво. 80 % вартості сільськогосподарської продукції дає тваринництво.

Транспорт. В країні є всі види транспорту, крім морського. Основні види: автомобільний, залізничний і трубопровідний. Міжнародний аеропорт працює в Мінську,. Трубопроводами транспортують газ, нафту та очищену продукцію.

Залізниці складають понад 5,5 тис. км. Шосейних доріг – 94,7 км.

Зовнішньоекономічні зв’язки. Білорусь експортує машини та устаткування, продукцію хімічної промисловості, метали, тканини, харчові продукти, ліс, будівельні матеріали, лляний трикотаж, мінеральні добрива. Основними експортними партнерами є Росія, Нідерланди, Велика Британія, Україна, Польща, Латвія. Імпортується мінеральна продукція, машини й устаткування, хімікати, харчові продукти, нафтопродукти, метали з Росії, Німеччини, України.

Словник термінів і понять

Меліорація(лат. melioratio – поліпшення), система організаційно-господарських і технічних заходів щодо поліпшення умов земель з метою найбільш ефективного їх використання. Види меліорації: зрошування, осушення, хімічна меліорація, агролісомеліорація.

Молдова

Візитна картка

Площа:33,7 тис. км2

Населення:4 321 000 (2010)

Столиця:Кишинів

Офіційна назва:республіка Молдова

Державний устрій:парламентська республіка

Законодавчій орган:однопалатний парламент

Глава держави:президент

Адміністративний устрій:унітарна республіка

Поширені релігії:християнство (православні)

Член ООН

Державне свято:День незалежності (27 серпня)

ЕГП та природно-ресурсний потенціал. Молдова межує з Румунією та Україною й не має виходу в море. Основний ландшафт країни – горбиста рівнина, розітнута річковими долинами та балками; найбільш піднесена в центральній частині. Клімат помірний континентальний з помірними зимами, теплим літом, сприятливий для розвитку землеробства.

Головні річки: Дністер і Прут. Багато заплавних озер. Велика частина степів і лісостепів із чорноземними родючими ґрунтами розорана. Широколистяні ліси, в яких ростуть дуб, ясен, граб, бук і липа, займають близько 9 % території країни. Корисні копалини дуже обмежені, є лігніти, фосфорити, гіпс, вапняк.

Населення. Тривалість життя населення складає в Молдові для чоловіків – 60 років, для жінок – 69 років.

Основна народність – молдавани, які складають майже 78 % населення, інші – українці, росіяни, гагаузи, євреї, болгари. Більшість віруючих, понад 98 % – православні християни. Молдова не занадто урбанізована країна, міське населення складає тут лише 52 %, а середня щільність населення – одна з найбільших у Європі: 131,2 чол. на км2. Більшість українців і росіян живуть в містах. Це пов’язано з розвитком промисловості за часів СРСР, коли для розвитку машинобудування, легкої та харчової промисловості залучали спеціалістів з інших союзних республік.

Державна мова в країні – молдавська, а в Придністров’ї державними вважаються молдавська, російська й українська мови. Найбільші міста: Кишинів, Бендери, Тирасполь, Рибниця.

Кишинів, відоме з 1466 р. місто на річці Бик. Великий промисловий центр країни з підприємствами машинобудування, виноробної, плодоовочевої, консервної, тютюнової, легкої, хімічної та деревообробної промисловості, найбільший науковий та культурний центр (університет, вузи, театри, музеї).

Бендери, пристань на річці Дністер. Було засновано на межі XIIV-XV ст. в період турецького владицтва на території сучасної Молдови.

Великий залізничний вузол з розвиненою легкою, харчовою, деревообробною промисловістю. Машинобудування представлене заводами «Електроапаратура», кабельним, судноремонтно-суднобудівельним та іншими. Бендери – батьківщина академіка Льва Семеновича Берга, Президента географічного товариства СРСР, вченого зі світовим ім’ям.

Тирасполь, місто, пристань на лівому березі річки Дністер. Засновано за наказом О.В. Суворова у 1792 р. після закінчення російсько-турецької війни.

В місті є консервний, плодоовочевий, винно-коньячний заводи, підприємства машинобудівної, легкої (текстильна, швейна, меблева), хімічної, деревообробної промисловості.

З 1990 р. Тирасполь є адміністративним центром невизнаної Придністровської Молдавської Республіки. Символ міста – встановлений у 1979 р. дев’ятиметровий пам’ятник засновникові міста Суворову.

Економіка. Молдова – молода постсоціалістична держава, яка посідає за рівнем розвитку одне з останніх місць в Європі. ВВП на душу населення є одним з найнижчих в країнах СНД і в Європі та становить 2380$, до його складу сільське господарство дає 17,3 %, промисловість – 21,5 %, сфера послуг – 61,2 %. Економіка залежить від сільського господарства. Молдова повинна імпортувати майже 100 % енергоресурсів.

Промисловість. За роки соціалізму промисловість розвивалася на ресурсах і сировині, що постачалися з інших республік Радянського Союзу. Після отримання незалежності в країні «вижила» в основному лише харчова промисловість, представлена численними підприємствами, що випускають вина, консерви, цукор, рослинну олію та інші харчові продукти.

У кращому положенні знаходяться підприємства Придністров’я, де існували одні з передових в складі СРСР підприємств легкої промисловості, особливо трикотажної.

Потреби сільськогосподарського виробництва та харчової промисловості забезпечує машинобудування республіки, що в свою чергу забезпечує сировиною потужний переробний комплекс, представлений виноробною, хлібопекарською, борошномельно-круп’яною, тютюновою, парфумерно-косметичною промисловістю.

Сільське господарство. Родючі ґрунти та м’який клімат сприяли розвитку сільського господарства. Виноградарство – найважливіша галузь національної економіки. Антиалкогольна компанія Радянського уряду завдала виноградникам значних збитків, призвела до занепаду виноробної промисловості. Значні площі чорноземів створюють гарні умови для розвитку хліборобства. Головні зернові культури – озима пшениця та кукурудза. Пшениця йде на внутрішній ринок, а кукурудза експортується. Розвинено овочівництво, садівництво, вирощують технічні культури: цукрові буряки, картоплю, соняшник, кормові та ефіроолійні культури, ягоди.

Тваринництво має м’ясо-молочне спрямування, розводять переважно велику рогату худобу, овець та кіз. Каракулеві та цигейкові породи овець розводять на півдні країни.

Транспорт. Із своїми основними торгівельними партнерами Молдова зв’язана автомобільними та залізничними шляхами. Для внутрішніх перевезень використовують річки Дністер і Прут. В столиці працює міжнародний аеропорт.

Зовнішньоекономічні зв’язки. Основні експортні товари країни: харчові продукти, тканини, вина, машини й текстильна продукція. Головними торговельними партнерами є Росія, Румунія, Італія, Україна, Німеччина, Польща, Білорусь. Господарство країни залежить від імпортного палива, мінеральної продукції, машин і устаткування, чорних металів. Їх імпортують із Росії, України, Румунії, Німеччини, Італії, Польщі.