🚚 🚁 Збираємо на пікап та ремонт дрона аутел

⛑ 🛡 🥾 Шоломи, форма, взуття

Ресурси світового океану (конспект)

Світовий океан є джерелом життєво важливих для людства ресурсів: біологічних, мінеральних, енергетичних тощо. Біологічні ресурси складаються з риби, молюсків (устриць, мідій тощо), ракоподібних (крабів, омарів, креветок тощо), морських ссавців (китів, моржів, тюленів) та деяких водоростей (ламінарія, гелідіум). Найбільш багатими в промисловому відношенні є прибережні (шельфові) частин морів і океанів.

На дні і під дном океану є багато потенційних мінеральних ресурсів, в тому числі нафта й газ, сірка, будівельні матеріали, залізо-марганцеві конкреції і фосфорити. Найважливішим з них є нафта. Усього в світі відомо близько 400 родовищ нафти та газу, з яких половина знаходиться на шельфі та материковому схилі. Видобуток морської нафти зростає дуже швидко. За прогнозами, в майбутньому морські свердловини будуть давати третину всієї нафти.

Залізо-марганцеві конкреції являють собою близькі до сферичної форми утворення з окису і гідроокису заліза та марганцю з концентричною внутрішньою будовою. В діаметрі вони становлять від 1 до 20 см. Також вони можуть бути представлені у вигляді кірок на донних вулканічних породах. Незалежно від типу залізо-марганцевих відкладів всі вони утворюються шляхом хімічного осаду цих елементів із вод океану. В багатьох конкреціях містяться у високих концентраціях нікель, мідь, кобальт, що можуть бути використані в промисловості.

Фосфоритові конкреції зустрічаються, в основному, на континентальних окраїнах. Вони утворюються із залишків тваринних організмів, що збереглися в твердих і пухких осадових породах органічного походження.

Донні відклади, так звані червоні глини, утворюються на дні океану з осаду багатих окислами заліза і глинистими мінералами залишків гірського уламкового матеріалу, що приноситься в океан з континентів річками, вітрами, льодовиками.

Деякі мінеральні ресурси океану вже використовуються, а інші чекають часу, коли будуть вичерпані подібні джерела сировини на суходолі.

До мінеральних ресурсів Світового океану відносять також ресурси, що є в морській воді: кухонна сіль, магній, бром, золото й інші елементи.

Енергетичні ресурси Світового океану:

  • енергія припливів і відпливів;
  • енергія океанічних течій;
  • енергія морського прибою;
  • енергія різниці температур поверхневих і глибинних вод.

Серед енергетичних ресурсів найбільше використовується енергія припливів і відпливів. Будівництво припливних електростанцій (ПЕС) можливе у вузьких і довгих затоках, де висота припливних хвиль сягає десяти і більше метрів (Франція, Велика Британія, Росія, Канада, США, Норвегія, Аргентина та інші).

Океанічні та морські узбережжя багатьох країн широко використовуються як рекреаційні ресурси Світового океану.