🚚 🚁 Збираємо на пікап та ремонт дрона аутел

⛑ 🛡 🥾 Шоломи, форма, взуття

ОСНОВНИМИ ФОРМАМИ ЗЕМНОЇ ПОВЕРХНІ Є РІВНИНИ І ГОРИ (конспект)

Рівнини — це території суші, які мають рівну поверхню. Рівнини поділяються на низовини і височини.

Низовини позначаються на карті зеленим кольором, а височини —жовтим і світло-коричневим.

На півночі України розташована Поліська низовина. Поверхня її заболочена, здебільшого з невисокими підвищеннями — горбами. На північному сході її продовжує Придніпровська низовина. Територія її горбиста з безліччю ярів і балок. Через це поверхня здається хвилястою. Південь України займає Причорноморська низовина.

На території України знаходяться височини: Волинська, Подільська, Придніпровська, Донецька і Приазовська. Це також рівнини. Але на них підвищення сягають іноді близько 500 м. Часто трапляються яри і балки.

Отже, на рівнинах є горби, яри й балки.

Яр — це велике заглиблення з крутими схилами на поверхні Землі.

Як він утворюється? Тала чи дощова вода по схилах горба або похилій місцевості стікає струмком. Від цього на ґрунті утворюється спочатку маленька борозенка. З роками вона глибшає і перетворюється на яр.

Через багато років круті схили ярів заростають рослинами, і яри перетворюються на балки.

Гори — це ділянки земної поверхні, високо підняті над рівнинами.

На Землі поодинокі гори зустрічаються рідко. Частіше вони тягнуться рядами. Ряд гір називають гірським хребтом. Між гірськими хребтами є мальовничі долини, течуть бурхливі гірські річки.

Залежно від висоти гори бувають низькі, середні й високі. Низькими є гори заввишки від 500 до 800 м. Висота середніх гір — від 800 до 2000 м. Гори заввишки понад 2000 м називаються високими.

У західній частині України простяглися Карпатські гори. За висотою вони є середніми горами з округлими вершинами. Тільки найвища вершина Карпат — гора Говерла — має висоту 2061 м.

На Кримському півострові дугою височіють Кримські гори. їх найвища вершина — гора Роман-Кош — заввишки 1545 м.


Джерела, річки, озера, болота, моря, ставки й водосховища — це водойми суші. Якщо вони виникли в природі, їх називають природними, створені людиною — штучними.

Джерело — це місце, де на поверхню землі витікає підземна вода.

Частина дощової і талої води просочується в землю. Вона легко проходить крізь ґрунт і пісок, але затримується глиною. Там вода збирається в підземні озера. У місцях, де глина підходить до поверхні землі, вода витікає на поверхню. Джерела утворюються на дні ярів, балок, на схилах горбів, крутих берегів річок. Джерельна вода холодна і чиста. Адже вона проходить через шар піску й очищається від домішок.


Річки України

Кожна річка має витік — місце, де вона починається. Витоком може бути джерело, озеро, болото або льодовик у горах. Окремі струмки зливаються і дають початок річці. На своєму шляху вона приймає воду інших річок — своїх приток. Заглиблення, по якому тече річка, називається руслом. Місце, де річка впадає в іншу водойму, — це її гирло. Річки впадають в озера, моря, океани й інші річки.

Кожна річка має лівий і правий береги. Щоб їх визначити, потрібно стати обличчям у напрямі течії. Праворуч буде правий берег, а ліворуч — лівий.

Однією з великих рівнинних річок України є Дніпро. Найбільші його притоки — Прип'ять, Десна, Псел, Ворскла, Самара. Дніпро бере початок на території Росії, тече через Білорусь. Але він найширший і найдовший в Україні. Величаво несе свої води Дніпро з півночі на південь. Береги Дніпра і його приток надзвичайно мальовничі.

На півдні нашої країни завершує свій шлях повновода річка Дунай. Вона перетинає на своєму шляху багато країн Європи.

Дністер бере початок у Карпатах. Він протікає по західній частині України. У період дощів або танення снігів у горах ця гірська річка стає дуже бурхливою і виходить з берегів.

До великих річок України належать також Південний Буг і Сіверський Донець.


Озера і болота України

Озеро — водойма, яка виникає в природних заглибинах на поверхні Землі.

Озера бувають великі й малі, глибокі й мілкі, з прісною чи солоною водою. З проточних озер вода витікає, а до безстічних — тільки надходить. Озера поповнюються водою річок, підземних джерел, дощовою і талою водою.

На території України близько 20 тисяч озер. Вони утворюють озерні краї. Найбагатша на озера Поліська низовина. Тут є знамениті Шацькі озера, а серед них — озеро Світязь.

У Карпатських горах більшість озер невеликі, але глибокі. Вода в них прісна, чиста й холодна. Гірські озера вражають красою. Особливо славиться озеро Синевір.

На Подільській височині озера невеликі й неглибокі. Влітку вони добре прогріваються. Біля них ростуть різноманітні рослини і живуть тварини.

Багато озер утворилося біля річки Дунай. Найбільше прісне озеро серед них — Ялпуг, а найглибше — Кагул.

На узбережжі Чорного моря є озера-лимани із солоною водою. Солоними озерами багатий Крим. Найвідоміше — озеро Сиваш, з якого добувають кухонну сіль. Багато кримських озер влітку Пересихають.

Поступово озера, особливо мілкі, замулюються, заростають рослинами і з часом перетворюються на болота.

Болото — ділянка надмірно зволоженої Земної поверхні. На ній ростуть вологолюбні рослини.

На болота можуть перетворюватися й ділянки землі, де застоюється вода після дощів, розливу річок, танення снігу.

В Україні найбільше боліт на Поліській низовині.


Море — це частина океану, яка врізається в сушу.

Усі моря з'єднані з океанами. Вода в морях солоно-гірка.

На півдні Україну омиває Чорне море. На південному заході — Азовське море. Це моря Атлантичного океану.

Чорне море з'єднане з Азовським морем Керченською протокою. Чорне море глибоке й тепле, його середня глибина 1256 м, а найбільша — 2245 м. Улітку температура води становить +22°...+25°С, а взимку +6°...+8°С. У Чорне море впадають майже всі великі річки України.

Азовське море менше, ніж Чорне. Воно дуже мілке. Його найбільша глибина — 15 м. Улітку в Азовському морі вода нагрівається до +30°С, але взимку вона замерзає.