🚚 🚁 Збираємо на пікап та ремонт дрона аутел

⛑ 🛡 🥾 Шоломи, форма, взуття

§ 25. Гори (підручник)

§ 25.  Гори

 

1. Пригадайте, як на карті зображують гори.

2. У яких горах вам доводилося бувати?

 

Рельєф гір. Гори різко підносяться на значну висоту над прилеглою поверхнею. Окрема гора має підошву, схили і вершину. Схили можуть бути круті або пологі. Вершини – найвищі частини гір – бувають округлими, загостреними, плоскими.

Поодинокі гори в природі трапляються  рідко. Зазвичай вони об’єднуються у великі групи – гірські країни. Гірська країна займає велику площу і простягається на сотні, а іноді на тисячі кілометрів. У ній простежуються гірські хребти – лінійно витягнуті групи гір. Ніби гігантські кам’яні хвилі, вони можуть пролягати паралельно або в різних напрямках. Найвища частина хребта називається гребінь. Хребти розділені поздовжніми зниженнями – гірськими долинами. Зручне для переходу зниження в горах називається перевалом. Гори здіймаються на значну висоту, іноді до кількох кілометрів.

Їх розрізняють за утворенням, віком, висотою.

Утворення гір. Здійняти земну кору вгору на тисячі метрів, утворивши гори, здатні внутрішні сили Землі. Гори виникають на рухомих ділянках земної кори. Розрізняють складчасті, складчасто-брилові, вулканічні гори.

Складчасті гори являють собою товщі гірських порід, що під дією внутрішніх сил вигнулися в гігантські складки. Так зминаються краї літосферних плит під час їх зближення. Яскравим прикладом є рух Індо-Австралійської плити, яка підштовхує Гімалаї вгору. При таких рухах вигинатися складками могли і ділянки морського дна з нагромадженнями осадових порід. Про те, що на місці багатьох гір колись були моря, вказують рештки морських організмів у породах, якими складені гори. Складчастими є Кримські гори, Карпати, Альпи, Гімалаї, Анди.

Складчасто-брилові гори виникли на ділянках земної кори, де в далекому минулому вже існували складчасті гори. Давні гори з часом зруйнувалися і поступово перетворилися на горбисті рівнини. Земна кора там втратила пластичність і набула стійкості. А коли знову відбувалися горотворчі процеси, товщі порід розкололися на брили. Так утворилися Уральські гори, Тянь-Шань.

Вулканічні гори – результат виверження вулканів. Розтікаючись, лава формує підняття у вигляді конусів, куполів або щитів. Так можуть утворюватися поодинокі гори, наприклад, Кіліманджаро в Африці. Якщо вулканічні гори зливаються своїми підошвами, то формуються вулканічні хребти, наприклад Вулканічний в Українських Карпатах.

Вік гір. За віком гори можуть бути молоді й старі. Молоді гори утворилися за геологічними мірками недавно – протягом останніх 25 млн років (у кайнозойську еру). Молодими є складчасті гори. Вони, як правило, високі з крутими схилами (Альпи, Гімалаї). Вік старих гір може перевищувати 300–400 млн років. Вони невисокі (Уральські, Скандинавські гори). Гори України, незважаючи на середню висоту, належать до молодих за віком.

Висота гір. За висотою над рівнем моря розрізняють гори низькі, середньовисокі і високі.

Низькі гори мають порівняно незначну абсолютну висоту – до 1000 м. Їх  вершини округлі або плоскі, а схили пологі. Такими є більшість хребтів Кримських гір. Середньовисокі гори сягають висот від 1 000 до 2 000 м. Наприклад, Карпати (г. Говерла (2 061 м) – найвища вершина в Україні). Високі гори здіймаються більш як на 2 000 м. Їх вирізняють гострі вершини, вкриті снігом та льодом, і круті скелясті схили. Найвищі вершини високих гір перевищують 8 000 м. Таких вершин – 14 і всі вони розташовані в горах Азії. Найвищими горами Землі є Гімалаї. Їх назва означає “оселя снігів”. Саме там зосереджені 12 “восьмитисячників”, серед яких і найвища вершина нашої планети – Джомолунгма (Еверест)  заввишки 8 850 м.

На фізичній карті гори позначаються коричневим кольором різних відтінків – від світло-коричневого до темно-коричневого залежно від висоти. Найвищі вершини позначено крапками і вказано їх висоту у метрах.

 

Мал. Вулкан Котопахі. Еквадор

 

Зміна гір. Враження про непорушність і завершеність гір оманливе. Зразу ж після утворення вони починають руйнуватися під дією вивітрювання, води, вітру, льодовиків. Триває це безперервно. Льодовики й гірські річки змінюють схили, розсікають хребти, прорізають глибокі ущелини. Вони переносять уламки порід до підніжжя гір і далі – на сусідні рівнини. Проходять мільйони років. Гори знижуються, згладжуються гостроверхі вершини. Могутні колись хребти все більше нагадують горби. Згодом утворюються великі рівнини. Помітити за короткий час, як піднімаються і руйнуються гори, неможливо. На це витрачаються мільйони років.

У результаті руйнування в горах нагромаджуються у великій кількості уламки гірських порід (брили, щебінь, пісок). Вони можуть призвести до таких грізних явищ, як каменепади, обвали, осипи, селі. Селігрязекам’яні потоки, що раптово виникають у горах після сильних дощів або танення снігу.

Люди також змінюють гори, хоча вони в порівняні з рівнинами менш придатні для життя й господарської діяльності.  В горах видобувають корисні копалини, прокладають тунелі й просто шляхи. Якщо люди вирубують ліс, то на оголених схилах сильніше “працюють” руйнівні зовнішні сили.

Гори вражають своєю величністю й грандіозністю. Їх недосяжні вершини, що міняться в променях сонця, викликають у людей трепетне захоплення і замилування.

 

Цікава географія

Чи можуть впасти Гімалаї?

Сантиметр за сантиметром відвойовував землероб у гір і лісів землю для обробітку. Вистачило якихось 30 років, щоб знищити майже всі ліси поблизу Евересту. Проте тераси полів на схилах можуть стати причиною екологічної катастрофи. Варто було порушити цілісність гір, і вони покарали людей обвалами та зсувами. Були навіть жахливі прогнози: якщо вирубка лісів не припиниться, то Гімалаї сповзуть униз, знищуючи все на своєму шляху. Але люди вчасно зрозуміли свої помилки. Тепер вони ретельно заліснюють схили деревами і кущами.

Запитання і завдання

1. Що називають горами? Які особливості рельєфу гір?

2. Як утворюються складчасті і складчасто-брилові гори?

3. Які бувають гори за віком?

4. Як гори розрізняють за висотою? Наведіть приклади.

5. Як можна довести, що породи, які складають гори, морського походження?

6. Як можуть змінюватися гори?

7. Підняття Карпат відбувається зі швидкістю 1–2 см за рік. Скільки років знадобилося горам, щоб досягти теперішньої висоти?

8. Назвіть і покажіть на карті найвищі гори на кожному материку.