🚚 🚁 Збираємо на пікап та ремонт дрона аутел

⛑ 🛡 🥾 Шоломи, форма, взуття

§ 36. Погода (підручник)

§ 36. Погода

 

1. Пригадайте, які бувають повітряні маси.

2. Яку інформацію можна отримати з прогнозу погоди?

 

Елементи погоди. Температура повітря, напрямок вітру, атмосферний тиск, хмарність, опади – це основні елементи погоди. Всі вони тісно пов’язані й взаємообумовлені. Тому зміна одного з них приводить до зміни інших. Так, температура повітря впливає на вологість і розподіл атмосферного тиску, тиск – на вітри, вітри – на опади. У свою чергу, опади, хмарність, вітер впливають на температуру повітря. Взаємодія всіх цих елементів і процесів обумовлює певний стан атмосфери.

Отже, коли говорять про погоду, то мають на увазі стан нижнього шару атмосфери в даному місці у певний час (або за який-небудь проміжок часу – за добу, місяць, сезон).

Зміна погоди. Основною властивістю погоди є мінливість. Погода змінюється у часі – протягом року, сезону і навіть доби. Про це свідчать щоденні повідомлення про погоду.

І дійсно, погода рідко залишається незмінною довго. Тільки у нашій місцевості протягом одного дня вона може мінятися кілька разів: вранці, наприклад, було прохолодно, вдень стало тепліше і пройшов дощ, увечері зникли хмари і стих вітер, вночі випала роса. Першим вісником зміни погоди є зміна атмосферного тиску, напрямку і швидкості вітру. Зміна цих елементів і явищ погоди часто негативно позначається на самопочутті деяких людей. Якщо протягом кількох днів зберігається однакова погода, то її називають стійкою.

Основною причиною зміни погоди є нерівномірне нагрівання поверхні Землі, що зумовлює переміщення повітряних мас. Переміщуючись, вони приносять потепління або похолодання, вітряну або безвітряну, хмарну або безхмарну, з опадами або без опадів погоду. Наприклад, на більшу частину України “погода приходить із заходу” – із заходу приходить повітряна маса з північної частини Атлантичного океану. Влітку вона приносить не тільки в Україну, а й на більшу частину Східноєвропейської рівнини хмарну прохолодну погоду. При вторгненні повітряних мас з Арктики і влітку, і взимку настає похолодання.

Типи погоди. Характеризуючи погоду як жарку, теплу, холодну, морозну, ми говоримо про тип погоди. Тип погоди – це узагальнена характеристика погоди, що включає відомості про середньодобові показники температури, стан хмарності, опади, наявність або відсутність вітру.

Так, у різних районах Землі майже постійно спостерігається один і той самий тип погоди: на екваторі – спекотна з рясними дощами, у тропіках – спекотна і суха, в полярних районах – морозна і суха. В наших помірних широтах влітку погода тепла, іноді спекотна; взимку – холодна, морозна, з температурою нижче 0 0С; навесні і восени температури переходять від від’ємних до додатних. Ці ознаки погоди є характерними, або типовими.

 

Таблиця 5

Типи погоди за середніми температурами, 0 С

 

Погоди холодної пори року

+2 – 0

-1 – -3

-4 – -12

-13 – -22

-23 – -33

-34 – 43

Нижче -43

Відлига

Слабо морозна

Помірно морозна

Значно морозна

Сильно морозна

Жорстоко морозна

Надзвичайно морозна

Погоди теплої пори року

0 – 3

4 – 8

9 – 15

16 – 22

23 – 28

29 – 33

Вище 34

Холодна

Прохолодна

Помірно тепла

Тепла

Жарка

Дуже жарка

Надзвичайно жарка

 

Передбачення погоди. Інформація про погоду щодня звучить з екранів телевізорів і радіо, друкується на сторінках газет, вміщена в Інтернеті. При цьому говорять про передбачення погоди наступного дня – дають її прогноз. Прогноз погоди – це складання науково обгрунтованих припущень про її майбутній стан. Завдання це дуже складне.

Для завбачення погоди необхідні відомості про стан атмосфери (температуру повітря, тиск, вологість, вітер, опади й інші явища) над усією поверхнею Землі. Їх систематично збирають 10 000 метеорологічних станцій світу. Зверху атмосферу “оглядають” метеорологічні супутники Землі. Прилади, якими вони обладнані, передають найсвіжішу інформацію про хмарність і сніговий покрив. Результати спостережень метеостанцій і метеорологічних супутників передаються в спеціальні установи – гідрометеоцентри, розміщені майже в усіх країнах світу. Гідрометеоцентр України розміщений у Києві. Там за допомогою сучасних електронно-обчислювальних машин вся інформація опрацьовується і передається у Всесвітню службу погоди, центри якої знаходяться у Вашингтоні (США), Москві (Росія) і Мельбурні (Австралія). Для міжнародного обміну вироблено свою “метеомову”, зрозумілу метеорологам всього світу.

Дані, що були отримані у ході спостережень, метеорологи наносять на карту погоди, яку називають синоптичною. На ній умовними позначеннями і цифрами записують основні відомості про стан погоди. З їх допомогою спеціалісти-синоптики складають короткочасні (на 1–3 доби) і довготривалі (на тиждень, місяць, сезон) прогнози погоди.

Завбачення погоди – це результат величезної роботи метеорологів багатьох країн, які збирали, передавали і аналізували інформацію про стан атмосфери.

Прогноз погоди загального користування потрібний усім. Спеціальні прогнози складають для працівників сільського господарства. Особливу увагу приділяють завбаченню небезпечних атмосферних явищ – сильних туманів, граду, заморозків, ожеледі, суховіїв та ін. Спостереження за допомогою супутників за зародженням і шляхами руху ураганів дають можливість завчасно попередити про небезпеку капітанів кораблів і пілотів. Їм підказують, куди ухилитися від зустрічі з грізною стихією. А жителів узбереж попереджують про шторм.

 

Мал. Синоптична карта

 

Запитання і завдання

1. Що називають погодою? Опишіть, яка погода зараз.

2. Назвіть основні елементи погоди.

3. Чому погода змінюється протягом доби?

4. Як змінюється погода в Україні з приходом повітряних мас з Атлантичного океану?

5. Які типи погоди були в цьому місяці?

6. Всім добре відома така місцева ознака негоди: “Перед дощем ластівки літають низько”. Чи можете ви пояснити, чому?