🚚 🚁 Збираємо на пікап та ремонт дрона аутел

⛑ 🛡 🥾 Шоломи, форма, взуття

§ 41. Властивості вод Світового океану (підручник)

§ 41. Властивості вод Світового океану

 

1. Наведіть приклади речовин, що легко розчиняються у воді.

2. Якою є на смак морська вода?

 

Температура води. Світовий океан отримує від Сонця багато тепла. Але сонячне проміння нагріває тільки поверхневий шар води. Його температура в різних районах океану неоднакова. Температура поверхневого шару води залежить від клімату і знижується від екватора до полюсів. Найвища температура +25…27 0С – в екваторіальних і тропічних широтах з жарким кліматом. Найнижча (–1,8 0С) – в полярних районах з холодним кліматом.

При від’ємних температурах прісна вода річок і озер замерзає. Температура ж замерзання солоної води нижча і становить –2 0С. Тому води Світового океану вкриваються льодом тільки в полярних районах. Крига постійно вкриває лише центральну частину Північного Льодовитого океану та оточує Антарктиду. Взимку льодовий покрив розширюється, влітку скорочується.

Крім цього в океанах є плаваючі льоди, що відколюються від льодового покриву Антарктиди і островів полярних широт. Морські течії і вітри переміщують їх у помірні широти, де вони поступово тануть.

Температура води змінюється і з глибиною: чим глибше, тим вода холодніша. Глибше 1000 м температура завжди +2…+3 0С. На дні глибоководих западин вона становить 0 0С. У середньому ж температура всієї маси океанічної води становить лише 4 0С. Теплі води зосереджені у відносно тонкому поверхневому шарі приблизно 100-метрової товщини. До такої глибини проникає і сонячне світло, глибше – панує темрява. Отже, океан – холодний, солоний і темний.

Мал. Плаваюча крига біля берегів Антарктиди

 

Солоність морських вод. Вода – прекрасний розчинник. Тому в природі немає води, яка не містила б певної кількості розчинених речовин. У морській воді розчинених речовин міститься величезна кількість. Кількість грамів речовин, розчинених в 1 л води, називають солоністю. В 1 л морської води розчинено в середньому 35 г різних речовин. Солоність можна виразити і в одиницях, що називаються проміле. Проміле (‰) – це тисячна частка цілого, на відміну від відсотка (%) – сотої частки цілого. В цих одиницях середня солоність вод Світового океану становить 35 ‰. Це означає, що в 1 000 г (1 л) морської води міститься 35 г солей.

Прісною вважається вода, солоність якої не перевищує 1 ‰. Тобто води річок теж солоні, але дуже незначною мірою порівняно з морськими. Проте саме річки, стікаючи з суходолу, стали винуватцями того, що за мільйони років вода в Світовому океані ставала все більш солоною.

У воді Світового океану розчинено всі відомі на Землі речовини, але в різній кількості. В ній виявлено алюміній, мідь, срібло і навіть золото. Проте їх кількість мізерна. Найбільше ж у морській воді розчинено добре відомої всім кухонної солі. Вона й надає їй солоного смаку. А гіркуватий присмак забезпечують розчинені солі магнію. Через великий вміст солей пити таку воду неможливо. Тому моряки, що вирушають на кораблях у плавання, беруть з собою запас прісної води.

Солоність вод Світового океану не скрізь однакова. Вона залежить від випаровування води з поверхні океану і надходження в нього прісної води річок та з атмосферними опадами. Тому солоність води змінюється від екватора до полюсів. У тропічних широтах солоність води найбільша – 38 ‰, тому що опадів там мало, а випаровування велике. При випаровуванні води сіль у морі залишається. В екваторіальних широтах солоність нижча (34 ‰) – там рясні опади. В полярних районах солоність знижується до 32 ‰. Опадів там випадає небагато, але і випаровування невелике. Солоність зменшується і внаслідок танення льоду.

Найбільшу солоність має Червоне море (42 ‰), яке розташоване в тропічних широтах і в яке не впадає жодна річка. Якби в Червоне море не надходила вода через протоку з Індійського океану, воно висохло б. У Чорному морі, завдяки притоку річкових вод, солоність становить 18 ‰. Азовське море є малосолоним – 12–14 ‰. Найменш солона водойма – Балтійське море (4 ‰).

 

Запитання і завдання

1. Як змінюється температура поверхневих вод Світового океану від екватора до полюсів?

2. Чому температура води знижується з глибиною?

3. Чому температура замерзання морської води нижча 00 С?

4. Визначте за картою, де проходить межа плавучих льодів?

5. Що називається солоністю води? Що значить: солоність 14 ‰?

6. Що зменшує солоність води в океані? А що збільшує солоність?

7. Обчисліть, скільки кілограмів різних речовин можна отримати з 1 т чорноморської води, якщо її солоність 18 .