🚚 🚁 Збираємо на пікап та ремонт дрона аутел

⛑ 🛡 🥾 Шоломи, форма, взуття

§ 40. Світовий океан (підручник)

§ 40. Світовий океан

 

1. Пригадайте, скільки на Землі океанів. Назвіть їх і покажіть на карті.

2. Хто першим з мореплавців довів єдність усіх океанів?

 

Океани. Вам уже відомо, що всі океани і моря на нашій планеті з’єднані між собою. Разом вони утворюють єдиний водний простір – Світовий океан. Він вкриває 71 % поверхні земної кулі. Світовий океан – неперервний: з будь-якої його точки можна дістатися в будь-яку іншу, не перетинаючи суходіл.

Єдиний Світовий океан поділяють на великі частини – окремі океани. Незважаючи на вільний обмін водами, кожний з океанів має своєрідні властивості: певні температури води, солоність, течії, рельєф дна. Найбільшим і найглибшим з океанів є Тихий. Він займає половину площі Світового океану – майже 180 млн. км2. Рекордна глибина в ньому відмічена в Маріанській западині – 11 022 м. Атлантичний океан вдвічі менший за площею, ніж Тихий. Він вузький, витягнутий з півночі на південь на 16 000 км. Третім за площею і другим за глибиною є Індійський океан,  розташований переважно в Південній півкулі. Північний Льодовитий океан – найменший і найбільш мілкий з усіх океанів. Через те, що він розташований  навколо Північного полюсу переважно за полярним колом, середня частина океану завжди вкрита кригою. Іноді вчені виділяють ще Південний океан, складений з частин Тихого, Атлантичного і Індійського океанів, що омивають Антарктиду. Межі океанів співпадають з берегами материків і островів. А там, де є тільки водний простір, межі проводять умовно за меридіанами.

 

Мал. Індійський океан біля берегів Південної Африки

 

Моря. В усіх океанах є моря. Море – це частина океану, що відрізняється від нього властивостями води (температурою, солоністю), течіями, організмами, що живуть у ньому. Від океану воно відокремлене островами, півостровами або підняттями дна. Залежно від відособленості від океану, моря бувають внутрішніми і окраїнними. Внутрішні моря далеко вдаються в суходіл і з’єднуються з океаном протоками. Прикладами таких морів є Середземне, Чорне, Азовське, Червоне. Окраїнні моря розміщуються на окраїнах материків. Вони мало вдаються в суходіл і слабо відособлені від океану. Наприклад, Берингове. Найбільше море на планеті – Філіппінське, площа якого становить 5,7 млн км2.

 

Мал. Внутрішнє море (Чорне море)

 

Затоки і протоки. В морях і океанах виділяють затоки і протоки. Затокою називають частину океану або моря, яка вдається в суходіл, але має широкий зв’язок з океаном. Так, Атлантичний океан біля берегів Європи утворює Біскайську затоку, а Індійський океан, вдаючись у суходіл на півдні Азії, – Бенгальську. Великими затоками є Мексиканська, Гвінейська.

Протока – це відносно вузька частина водного простору, що сполучає дві сусідні водойми і роз’єднує ділянки суходолу. Наприклад, Гібралтарська протока з’єднує Середземне море з Атлантичним океаном і відокремлює Європу від Африки, а протока Босфор відділяє Європу від Азії і з’єднує Мармурове море з Чорним. Берингова протока з’єднує Північний Льодовитий океан з Тихим і роз’єднує Євразію і Північну Америку. В Україні Керченська протока з’єднує Чорне море з Азовським. Найширшою (1 120 км) і найглибшою (понад 5 000 м) протокою на Землі є протока Дрейка.

 

Мал. Затока (Бенґальська), окраїнне море (Андаманське), протока (Малаккська), півострів (Індостан), острів (Шрі-Ланка)

 

Суходіл в океані. Серед вод Світового океану розміщується суходіл. Величезні ділянки суходолу – материки. На їх краях виступають півострови, що далеко вдаються у водний простір. Найбільшими півостровами Європи є Піренейський і Апеннінський, Азії – Аравійський, Індостан та Індокитай, Африки – Сомалі, Північної Америки – Лабрадор. Найбільшим півостровом в Україні, що вдається в Чорне море, є Кримський.

Острови – невеликі ділянки суходолу, з усіх боків оточені водою. Найбільший острів земної кулі  Гренландія в 3,5 рази менший за найменший материк Австралію. Часто острови розміщуються групою неподалік один від одного. Таке скупчення островів називають архіпелагом. Наприклад, Великі Зондські, Великі Антильські острови.

За походження острови поділяють на материкові, вулканічні і коралові. Материкові острови – це колишні частини материка, що відділилися від нього внаслідок опускання ділянки суходолу. Вони розташовані на материковій обмілині. Наприклад, Великобританія, Мадагаскар, Шрі-Ланка. Вулканічні острови виникли внаслідок вивержень вулканів на дні океанів і морів. Зазвичай вони невеликі, але високо здіймаються над рівнем океану. Таке походження мають, наприклад,  Гавайські острови, які цілком складені з лави підводних і наземних вивержень. Коралові острови утворюються в результаті скупчення вапнякових скелетів морських організмів – коралових поліпів. Вони прикріплюються до дна на невеликій глибині (до 50 м) і ростуть вгору та вшир. Коралові поліпи можуть жити тільки у теплих водах (не нижче 20 0С). Тому коралові острові розташовані лише в тропічних широтах. Ці острови – невеликі і невисокі. Вони ледь-ледь підносяться над рівнем океану. Іноді корали утворюють гірлянди уздовж берегів – так званні бар’єрні рифи. Багато коралових островів у Тихому океані. Найбільшою кораловою спорудою, що складається з багатьох підводних і надводних островків, є Великий Бар’єрний риф. Його довжина 2 000 км, ширина – до 200 км.

Найбільший острів земної кулі – Гренландія (2,2 млн км2), найбільший півострівАравійський (2,8 млн км2).

 

Мал. Кораловий острів

 

Мал. Коралові рифи

 

 

Запитання і завдання

1. Що називають гідросферою? З яких частин вона складається?

2. Використовуючи мал. розкажіть про колообіг води в природі.

3. Доведіть, що Світовий океан – єдиний неперервний водний простір.

4. Які океани з’єднує протока Дрейка? А які роз’єднує материки?

5. Чим острів відрізняється від материка? Наведіть приклади великих островів. Покажіть їх на карті.

6. Як розрізняють острови за походженням?

7. Порівняйте географічне положення Аравійського моря і Бенгальської затоки. Чому одну частину Індійського океану назвали морем, а іншу затокою?