🚚 🚁 Збираємо на пікап та ремонт дрона аутел

⛑ 🛡 🥾 Шоломи, форма, взуття

§ 53. Ґрунти (підручник)

§ 53. Ґрунти

 

1. З чого, на перший погляд складається ґрунт?

2. Яке значення мають ґрунти для людини?

 

Утворення ґрунту. Землю називають годувальницею. Такою її робить особливий животворний шар – ґрунт. Ґрунтознавці ґрунтом називають верхній пухкий родючий шар земної кори. Родючість –  це здатність забезпечувати рослини поживними речовинами.

Ґрунт утворюється в результаті складної взаємодії гірських порід, клімату, поверхневих вод, рослин і тварин. Гірські породи є основою для формування ґрунту і визначають його склад. Клімат обумовлює наявність в ньому тепла і вологи. Численні тварини, що живуть у ґрунті, – черви, жуки, мурашки і  звірі (кроти) – розпушують ґрунт і покращують проникнення в нього води і повітря. А мікроорганізми розкладають рештки рослин і утворюють гумус (перегній). Саме в гумусі містяться найважливіші речовини для живлення рослин. Тому від його кількості залежить родючість ґрунту: чим більший шар гумусу, тим родючіший ґрунт, тим більшим буде врожай сільськогосподарських культур.

Ґрунт утворюється століттями. При густому рослинному покриві й за сприятливих кліматичних умов для виникнення шару ґрунту завтовшки 1–2 см потрібно близько 500 років. Щоб уявити складність такого процесу можна подати таку спрощену формулу ґрунту: (гірські породи + гумус + вода + повітря) х час = ґрунт. Ось чому ґрунт називають особливим природним утворенням.

Поширення ґрунтів. Ґрунти майже повсюдно вкривають суходіл. Вони дуже різноманітні, тому що утворюються за різних природних умов. Проте у їх поширенні існують закономірності: ґрунти змінюються від екватора до полюсів, а горах – від підніжжя до вершини.

В екваторіальних широтах в жаркому і вологому кліматі поширені червоно-жовті ґрунти та червоноземи. Яскравого червоного кольору надає їм великий вміст заліза. В цих умовах рясні опади вимивають поживні речовини, тому такі ґрунти малородючі. В субтропічних широтах в умовах жаркого і сухого клімату під розрідженою пустельною рослинністю сформувалися сіро-бурі пустельні ґрунти. Вміст гумусу в них невеликий, тому вони малородючі. Часто бувають засолені.

Каштанові ґрунти утворюються також у посушливому кліматі, але в помірних широтах під трав’янистою рослинністю. Вміст гумусу в них невисокий, але при зрошені вони достатньо родючі. Чорноземи  ґрунти помірних широт. Це – найродючіші ґрунти у світі. Вони утворилися в умовах слабо посушливого клімату під багатою трав’янистою рослинністю степів. Шар гумусу в них понад 1 м. Такі ґрунти поширені в Україні і є її величезним багатством. Підзолисті ґрунти також поширені в помірних широтах, але формуються вони під лісами в умовах достатнього зволоження. Тому  поживні речовини вимиваються в глиб.

Тундрові глеєві ґрунти утворюються в субарктичних широтах, в умовах холодного клімату і постійного перезволоження. Вони мають перезволожений шар, який називають глеєвим. Арктичні ґрунти поширені острівцями в арктичних широтах. Вони утворилися в умовах холодного сухого клімату і багаторічної мерзлоти під бідною рослинністю. Вміст гумусу в них зовсім незначний.

Вплив діяльності людини на ґрунти. Ґрунти – це наше віковічне багатство. Він дорожчий за кам’яне вугілля, нафту і золото. Утворюється ґрунт, як ви знаєте, дуже повільно. А зруйнувати його можна дуже швидко.

До руйнування і збіднення ґрунтів може призвести неправильний обробіток. Це, в свою чергу, може сприяти таким природним руйнівним процесам, як видування верхнього родючого шару та змивання його поверхневими водами. Велику загрозу ґрунтам несуть яри, які наче, “лишаї” роз’їдають землю. 

Охорона ґрунтів полягає у правильному веденні сільського господарства. Схили потрібно розорювати упоперек, щоб вода не могла стікати поздовжніми борознами і змивати родючий шар. Мінеральні добрива і отрутохімікати, які при надмірній кількості можуть забруднювати ґрунт, необхідно використовувати розумно, в міру. Насадження лісозахисних смуг запобігає видуванню ґрунту вітром. Зупинити ріст ярів можна шляхом засадження  їх схилів кущами і деревами.

 Ґрунти не оголошені пам’ятками природи. Але якщо придивитися до звичайної чорної землі, яка породжує всі барви світу, то стане зрозумілою її велич і краса.

 

Запитання і завдання

1. Що таке ґрунт? Як він утворюється?

2. Скільки років потрібно працювати природі, щоб створити ґрунт шаром в 1 см?

3. Чому на Землі утворюються різні типи ґрунтів? Як вони поширюються?

4. Як можна вберегти ґрунти від руйнування та виснаження?

5. Які ґрунти поширені у вашій місцевості? Чи родючі вони?