🚚 🚁 Збираємо на пікап та ремонт дрона аутел

⛑ 🛡 🥾 Шоломи, форма, взуття

§ 52. Поширення рослині тварин (підручник)

§ 52. Поширення рослин і тварин

 

Пригадайте, які умови необхідні для життя рослин.

 

Рослини і тварини суходолу. В біосфері переважають тварини – їх 1,5 млн видів, натомість рослин лише 0,5 млн. Більшість і рослин, і тварин зосереджена на суходолі. На суходолі їх поширення залежить від клімату, тому кількість їх видів зменшується від екватора до полюсів.

Найбільш різноманітним є рослинний і тваринний світ в екваторіальних широтах. Клімат там жаркий і вологий протягом року. Це сприяє буйному росту рослин, які утворюють розкішні ліси. Дерев у екваторіальному лісі так багато, що вони утворюють кілька ярусів, а їх крони змикаються у суцільне зелене шатро. Стовбури і гілки оповиті гнучкими ліанами та обліплені рослинами, які поглинають вологу прямо з повітря. Більшість тварин живе в кронах дерев. Серед них багато мавп. З хижаків зустрічаються тигри і леопарди, є олені, дикі свині, дикобрази. Серед птахів – папуги, павичі, колібрі, тукани, дикі кури. Ліс наповнюють кажани, ящірки, змії. Велика кількість комах – яскравих метеликів, жуків, мурах.

У тропічних широтах, де клімат жаркий і посушливий, тепла достатньо, але рослинам бракує вологи. Тому рослини утворюють сильно розріджений покрив. До таких умов пристосувалися, наприклад колючі чагарники з дуже дрібними листочками, що випаровують якнайменше вологи. Верблюжа колючка має довжелезне коріння, щоб досягти води на глибині. Тваринний світ бідний. Тварини теж пристосувалися до таких несприятливих умов. Верблюд може обходитися довгий час без води і харчуватися колючками. Антилопи здатні в пошуках води і їжі долати величезні відстані. Змії і ящірки закопуються від спеки у пісок.

У помірних широтах, де зима холодна, літо тепле, а опадів достатньо, ростуть ліси. Хвойні ліси утворюють сосна, ялина, модрина. Дерева широколистих лісів – дуб, бук, граб, липа – на зиму скидають листя. В лісах живуть бурий ведмідь, рись, вовк, лисиця, заєць, білка, лось, кабан. Багато птахів. У південній частині помірного поясу, де опадів менше, панує трав’яниста рослинність (полин, ковила, типчак). Тваринний світ представлений переважно гризунами: тушканчик, ховрах, бабак. Зустрічається  лисиця. Поширені степова гадюка, полоз. Багато птахів – орел, дрохва, сіра куріпка, перепілка, жайворонок.

В арктичних широтах протягом всього року переважають низькі температури повітря. Тому рослинність бідна: мохи, лишайники, чагарнички (брусниця, чорниця, морошка). Тваринний світ так само бідний. Там водяться білий ведмідь, північний олень, лемінг, песець. В Антарктиді на узбережжях живуть пінгвіни. А в центрі, на льодовому покриві взагалі немає ні рослин, ні тварин.

 

 

Мал. Тварини суходолу

 

Рослини і тварини Океану. Умови існування організмів в Океані інші, ніж на суходолі. Тому інші й організми. Серед них є і мікроскопічні бактерії, і крихітні рослини та тварини, яких у літрі води поміщаються мільйони. А є і справжні велетні – водорості завдовжки 60 м і кити вагою у десятки тонн.

За умовами існування морських мешканців поділяють на групи. Планктон перекладі з грецької – “блукаючий”) – це дрібні рослини і тварини, що живуть у поверхневому шарі води.. Вони нездатні самостійно рухатися, а переносяться хвилями і течіями. Це дрібні водорості, черви, рачки, креветки, медузи. Планктон – основна їжа більшості мешканців Океану, в тому числі риб і китів. В окремих місцях океану планктону буває так багато, що він нагадує густі завислі хмари. У цій товщі “поживного пюре” “висять” медузи різного кольору і форми. Такі райони багаті на рибу. Нектон (у перекладі з грецької – «плавання») – морські тварини, які активно рухаються у воді. Це кити, дельфіни, моржі, тюлені, восьминоги, кальмари, водяні змії, черепахи та різноманітні риби. Вони легко долають великі відстані.  Бентос ( перекладі з грецької «глибина») – рослини і тварини, що оселилися на дні: водорості, корали, губки, морські зірки, краби, черви. Водорості занурені у воду і отримують з неї поживні речовини всією своєю поверхнею.

Все живе скупчується у мілководній прибережній частині, яка добре освітлюється і прогрівається сонцем. Там виникають справжні підводні “пасовища”, де багато риб та інших морських тварин. На великих глибинах життя значно бідніше. Але пустелею їх не назвеш. Там живуть бактерії, черви, риби, які пристосувалися до життя у повній темряві під величезним тиском у холодній воді.

Географічне поширення організмів у Світовому океані обумовлене тими ж причинами, що і на суходолі. Холодні полярні води бідні на життя. У водах помірних широт влітку багато дрібних організмів, якими живляться риби, тому вони є найбільш рибними районами океану. Поблизу тропіків рослин і тварин менше, тому що вода має підвищену температуру і солоність – це райони водних пустель. В екваторіальних широтах кількість морських мешканців збільшується.

 

 

Мал. Мешканці Океану

 

Вплив людини на біосферу. Нині людина за впливом на біосферу перевершила всі природні стихії. Рослинний покрив зазнає постійного негативного впливу господарської діяльності людини. Степи повсюдно розорані під сільськогосподарські угіддя. Внаслідок цього зникають багато видів природної рослинності. Надмірне збільшення поголів’я худоби приводить до знищення трав’яного покриву. Як наслідок – поширюються пустельні райони. Дерева у хвойних і листяних лісах вирубують для отримання деревини, яка використовується у будівництві і промисловості. Ліси винищуються і внаслідок розширення ділянок під поля. Знищуючи рослинний покрив, людина знищує середовище існування багатьох тварин.

Негативний вплив господарської діяльності людини на рослинність і тваринний світ вимагає їх охорони. Охорона рослин і тварин полягає у створенні природоохоронних територій, де могли б зберігатися всі види природних рослин і тварин.

 

Запитання і завдання

1. Чому тварини не можуть існувати без рослин?

2.  Чому рослини і тварини нерівномірно розміщуються на суходолі?

3. У чому полягає особливість поширення життя в Океані?

4. Поясніть причини нерівномірного заселення вод Океану від екватора до полюсів.

5. Які рослини і тварини є у вашій місцевості? Як вони пристосувалися до навколишнього середовища?