🚚 🚁 Збираємо на пікап та ремонт дрона аутел

⛑ 🛡 🥾 Шоломи, форма, взуття

§ 57. Народи світу (підручник)

§ 57.  Народи світу

 

Які вам відомі народи, що населяють нашу планету?

 

Найбільш численні народи світу. В расах розрізняють групи людей, які називають народами. На земній кулі їх понад 3 тисячі. Серед них є багаточисленні і такі, що нараховують лише кілька десятків чоловік. Найбільш численними народами є китайці (1,2 млрд чоловік), хіндустанці (219 млн), американці Сполучених Штатів Америки (187 млн), росіяни (146 млн), бразильці (137 млн), японці (126 млн чоловік). Вони складають основну частину населення Землі.

Народи говорять різними мовами. Кожний народ має свою культуру – свої звичаї, народні пісні, національний одяг, страви, – які ведуть початок від давнини. Навіть житло у кожного народу своєрідне. Це також тісно пов’язано з природними особливостями території. Культура народів самобутня – тобто неповторна. Звісно, в наші дні життя і побут людей невпізнанно змінилися. Проте кожний народ, великий чи маленький, так чи інакше зберігає свої традиції, те що відрізняє його від інших.

Китайці. Китайці – найбільший за численністю народ світу. Вони населяють Китай – одну з найбільших за площею країн світу. Китайці належать до монголоїдної раси. Цей народ має багатовікову історію і культуру. Китайська цивілізація – одна з найстародавніших у світі. Серед багатьох винаходів китайців – папір, шовк, порох.

Традиційним житлом китайців є фанза, стіни якої робляться з різного матеріалу – бамбука, цегли, глини, дерева. Національне вбрання китайців – сорочка вільного крою без ґудзиків. Святкове вбрання китаянок – цілезкроєне плаття – цинао. В їжу китайці вживають переважно рис або локшину, які їдять паличками. Традиційних ремесел багато: ткацтво, гончарство, плетіння з рисової соломи, різьба по дереву і каменю (мал.). В усьому світі відомі китайські шовкові тканини і фарфор, що виробляються вже кілька тисячоліть. Широко відомі й китайські ліхтарі та повітряні змії, які є символами Китаю. Традиційним є й заняття ушу – стародавнім видом військово-прикладного мистецтва, що охоплює оздоровчу і спортивну гімнастику.

 

Мал. Поселення в Китаї

 

Хіндустанці. Хіндустанці (індійці) – народи, які населяють Індію. Вони відносяться до європеоїдної раси. Культура індійців, так само як і китайців, – одна з найдавніших у світі. В Індії збереглося дуже багато пам’ятників – стародавніх храмів, монастирів, палаців і мавзолеїв.

Традиційне житло індійців – будинок з цегли з внутрішнім двором. Одяг чоловіків – штани і сорочка. Жінки носять барвисті сарі і короткі кофточки. Страви індійської кухні відрізняють гострі приправи. Індійці – вправні майстри з різьбярства по слоновій кістці, виготовлення статуеток, ювелірних прикрас, килимів, плетіння з пальмового листя.

 

Мал. Мавзолей Тадж-Махал

 

Мал. Корови на вулицях містазвичайне явище для індійської столиці

 

Американці США. Цей народ вирізняють своєрідні історичні особливості формування. В доколумбовій Америці корінними жителями були індіанці. Вони були мисливцями і рибалками і вели напівкочовий спосіб життя. Для цього було пристосоване і їхнє житло – вігвам, яке було легким і міцним. Взимку індіанці користувалися лижами, влітку – легкими човнами – каное. Традиційний одяг – сорочка, шкіряні штани і мокасини, які прикрашалися хутром і бісером, а також головні убори з пір’я.

В ХУІ ст. відбулося велике “переселення народів”. У США ринув потік європейських колоністі, в основному з Великої Британії. Вони витісняли корінних жителів на менш придатні землі. Разом тим відбувалося взаємне проникнення різних культур. Так, індіанці запозичили у європейців коня, завезеного з Європи, який став невід’ємною частиною їхнього життя. А європейці перейняли у індіанців вміння вирощувати кукурудзу. Потім ця культура успішно поширилася на всі континенти і посіла друге місце у світі після пшениці. У ХУІІ–ХІХ ст. в США стали завозити рабів з Африки для роботи на плантаціях. Африканський вплив позначився на сучасній музиці. Джаз, блюзи, музика кантрі – основані на негритянському фольклорі.

Американці США – це народ, що сформувався із трьох рас і трьох культур: європейської, індіанської та африканської.

 

Мал. США – країна хмарочосів

 

Росіяни. Росіяни населяють Росію, яка є нашим сусідом. Вони живуть і в інших країнах, зокрема багато їх і в Україні. Росіяни належать до європеоїдної раси.

Російська хата-зруб з піччю – типове житло. Піч обігрівала, в ній готували їжу, на ній спали. Національний одяг у чоловіків складався з довгої сорочки, штанів і лаптів (взимку – валянок). Жінки носили сарафани, на голові – стрічку або хустку. Російська кухня відома своїми млинцями (російською –“блинами”), кашею і пирогами. В сільській місцевості традиційним були хороводний спів з протяжними мелодіями та задерикуваті частівки, які збереглися до нашого часу. Народні промисли росіян – різьба по дереву,  виготовлення глиняних виробів, розпис по дереву. В усьому світі відомі каменерізне мистецтво Уралу, вологодські мережива, оренбурзькі пухові хустки, лакована мініатюра по дереву.

 

Мал. Каналами Санкт-Петербурга

 

Японці. Японці живуть в Японії, яка лежить на островах поблизу узбережжя Південно-Східної Азії. Японці належать до монголоїдної раси. Незважаючи на те, що Японія – одна з найрозвиненіших країн світу і має досконалу техніку, величезні міста з хмарочосами і багатоярусними мостами, в ній ретельно зберігається традиційна культура народу.

Традиційне житло японців має розсувні стіни з рам, заклеєних картоном. Дах солом’яний або черепичний. Підлога вкрита циновками з рисової соломи. Чоловіки і жінки вдома носять кімоно. У жінок воно підперезане широким поясом, що зав’язується великим бантом на спині. Національними стравами є рис, який їдять так само, як і китайці, паличками з піал. В основне меню японців входить багато різних овочів, риби і морепродукті. Із культурних традицій найбільш відомі чайна церемонія, ікебана, мистецтво декоративних садів. Народні промисли – виготовлення ляльок, віял, плетіння з бамбука корзин.

Бразильці. Бразильці – народ, який населяє Бразилію, що розташована в Південній Америці. Половина бразильців мають європейське походження, решта – метиси, мулати, негри та індіанці. Бразильці говорять португальською мовою. Це пов’язано з тим, що після відкриття Америки Колумбом територія Бразилії була захоплена Португалією. Тоді головним джерелом збагачення для завойовників були срібні копальні та цукрові плантації. Для роботи на плантаціях привозили негрів-рабів.

Індіанці запозичили у португальців нові рослини, а португальці в свою чергу привезли в Європу місцеві сільськогосподарські культури – соняшник, картоплю, помідори. З часом ці культури поширилися всім світом.

 

Мал. Карнавал у Ріо-де-Жанейро

 

Українці. Українці живуть не тільки в Україні, а й в багатьох інших країнах світу – Росії, Білорусі, Польщі, Канаді, США, Бразилії і навіть в далекій Австралії. Вони належать до європеоїдної раси. Український народ і його культура мають дуже давнє коріння, заглиблене у тисячоліття.

Традиційне житло українців – хата, яка як і в росіян, мала піч. Предмети національного одягу, а також рушники оздоблювалися вишивками. Серед промислів поширені гончарство і кераміка (Опішня), декоративний розпис (Петриківка), килимарство (Решетилівка), різьблення по дереву, писанкарство. Українська пісня вирізняється мелодійністю і задушевністю.

 

Цікава географія

Поширеним прізвищем на Землі є прізвище, що походить від слова “коваль”:  в українців – Коваленко, росіян – Кузнєцов, поляків – Ковальський, англійців – Сміт, німців – Шмідт та ін.

 

Запитання і завдання

1. Назвіть найбільш численні народи світу.

2. Опишіть особливості культури китайців і японців.

3. Доберіть матеріал, де б розповідалося про традиції і побут народів Америки.

4. Які культурні традиції народів світу вам особливо сподобалися?

5. Чим українці вирізняються з-поміж інших народів світу?