🚚 🚁 Збираємо на пікап та ремонт дрона аутел

⛑ 🛡 🥾 Шоломи, форма, взуття

§ 7. Тихий океан (продовження) (підручник)

§ 7. Тихий океан (продовження)

 

1.     Пригадайте, які кліматичні пояси поширені на земній кулі.

2.     Якими властивостями водні маси різняться між собою?

3.     Які течії вважають теплими, а які – холодними?

 

КЛІМАТИЧНІ ПОЯСИ І ТИПИ КЛІМАТУ. Тихий океан розташований в усіх кліматичних поясах, крім арктичного. Його більша частина припадає на жаркі екваторіальний і тропічні пояси обох півкуль. Це робить його велетенським нагромаджувачем тепла, а тому найтеплішим океаном серед інших. У цих поясах спостерігаються найвищі температури повітря (понад + 25 0С). Найнижчі температури повітря (менше 0 0С) характерні для субарктичного і антарктичного. Кількість опадів, як і температура повітря, зменшується від екваторіальних до полярних широт. Найбільша їх кількість – понад 2 000 мм за рік – випадає на екваторі.

Тихий океан, незважаючи на його назву, є найнеспокійнішим на планеті. У широтах з тропічним кліматом протягом року дмуть пасати. А біля берегів Центральної Америки, головним чином влітку, зароджуються тропічні циклони – жорстокі ураганні вітри великої руйнівної сили. Вони рухаються на північний захід і затухають лише біля Берингова моря. Для помірного клімату обох півкуль характерні постійні і потужні західні вітри. Особливо сильними вони бувають в 40–60-х широтах Південної півкулі. Через часті шторми в океані мореплавці називають ці широти «ревучими сороковими», «лютими п’ятдесятими», «верескливими шістдесятими».

ВОДНІ МАСИ. Особливості клімату позначаються на властивостях водних мас. Як ви вже знаєте, водними масами називають великі об’єми води, що формуються в певних районах океану і мають певні властивості. Значна протяжність Тихого океану з півночі на південь зумовлює зміни середньорічних температур води від +28 0С на екваторі до –1 0С поблизу полюсів. Біля берегів Антарктиди океан замерзає. Айсберги доходять до 40-х широт.

Солоність поверхневих вод також змінюється від екватора до полюсів. Екваторіальні водні маси Тихого океану мають середню для Світового океану солоність (35 ‰). На півночі океану в субарктичних водних масах солоність знижується до 32 ‰.

 

Мал. Тихий океан біля берегів Південної Америки

 

Робота з картою

6.     У межах яких кліматичних поясів лежить океан?

7.     Назвіть течії, які формують кругообіг води в південній частині океану. В якому напрямку здійснюється циркуляція води?

8.     Назвіть теплі течії північної частини океану. Як вони впливають на клімат узбереж материків?

9.     На берегах Тихого океану розташовано понад 50 країн. Назвіть найбільші  країни узбереж: а) азіатського; б) північноамериканського; в) південноамериканського.

10. Назвіть найбільші порти на берегах Тихого океану. В яких країнах вони розташовані?

 

ТЕЧІЇ ТА ЇХ ВЛАСТИВОСТІ. Поверхневі течії в океанах обумовлені постійними вітрами. У Тихому океані вони утворюють два великих замкнутих кола руху (циркуляції) води.

У Північній півкулі північно-східний пасат зумовлює теплу Північну Пасатну течію. Вона перетинає океан від берегів Центральної Америки до Філіппінських островів. Там течія розгалужується на два потоки. Один повертає на південь до екватора й утворює Міжпасатну протитечію, яка прямує із заходу на схід. Другий потік повертає на північ і дає початок потужній теплій течії Куросіо. Протікаючи вздовж Японських островів, вона помітно отеплює їх клімат. Північніше Куросіо змінюється теплою Північнотихоокеанською течією. Під дією західних вітрів і відхиляючої сили обертання Землі вона відхиляється на схід. Біля берегів Північної Америки ця течія знову відхиляється на північ і утворює теплу Аляскинську течію. Притік у північно-східну частину Тихого океану теплих вод викликає відтік звідти холодних вод. Вони утворюють холодну Каліфорнійську течію, яка прямує на південний схід і зустрічається з теплою Північною Пасатною. Так замикається північне коло поверхневих вод Тихого океану.

Пасати Південної півкулі у свою чергу формують Південну Пасатну течію, яка перетинає океан із сходу на захід і так само розгалужується на два потоки. Той, що повертає на північ, разом з Північною Пасатною течією формує Міжпасатну протитечію. Другий потік утворює теплу Східноавстралійську течію. Вона вливається в потужну холодну течію Західних Вітрів, яка перетинає океан з заходу на схід. Біля берегів Південної Америки від неї відгалужується і прямує на північ холодна Перуанська течія. Її води, діставшись екватора, вливаються в Південну Пасатну течію і замикають південне коло поверхневих вод Тихого океану.

 

Мал. Тихий та Індійський океани. Течії

 

ОРГАНІЧНИЙ СВІТ. Органічний світ – це мешканці океану – рослини і тварини. У Тихому океані вони надзвичайно різноманітні. У полярних і помірних широтах поширені бурі, а у тропічних і екваторіальних –  зелені та червоні водорості.

Видів тварин у Тихому океані в кілька разів більше, ніж в інших океанах. Вони живуть на різних глибинах. Але більшість віддає перевагу поверхневим водам. Там зосереджений і планктон – дрібні рачки, креветки, черви, медузи, що є основною їжею більшості мешканців океану. Особливо багато планктону в екваторіальних, помірних, субполярних і антарктичних широтах. Тому ці райони є найбагатшими за кількістю риби, молюсків і морських ссавців. Натомість тропічні і субтропічні широти, які розміщуються між цими районами, такі бідні на життя, що їх називають водними пустелями.

Тільки в Тихому океані поширені такі ластоногі, як морський котик, сивуч, калан, морський лев. На островах вони збираються у великій кількості,  влаштовуючи лежбища. Багато в Тихому океані і тварин-гігантів: синіх китів – найбільших тварин земної кулі (завдовжки до 33 м, вагою 160 т), китових акул (завдовжки 15 м), електричних скатів (вагою до 200 кг). Дуже великими бувають і молюски. Гігантські кальмари, наприклад, можуть сягати 18 м і важити 1 000 кг. Молюск тридакна має мушлю завдовжки 1,5 м і вагою 300 кг. В північній частині океану поширений камчатський краб, який веде кочівний спосіб життя. Постійно пересуваючись, краб поїдає все, що може знайти. Розмах його потужних клешень сягає 1,5 м. живе краб до 20 років.

На великих глибинах, де значний тиск, низькі температури води і відсутнє світло, тварини ведуть малорухомий  спосіб життя і живляться донним мулом.

 

Мал. Китова акула

Мал. Морський лев

Мал. .Ламантин

Мал. Білуха

 

БАГАТСТВА ОКЕАНУ. Тихий океан надзвичайно багатий на природні ресурси: біологічні, мінеральні, енергетичні.

Біологічні ресурси – це риба, молюски, ссавці і водорості, які є чудовими продуктами харчування. На Тихий океан припадає половина світового вилову риби. Там щорічно виловлюють мільйони тонн тріски, хека, минтая, оселедця, камбали, палтуса, анчоуса, тунця. Серед молюсків промислове значення мають устриці, мідії, морські гребінці, кальмари, восьминоги. Із ракоподібних добувають креветок, крабів, омарів, лангустів. Цінними промисловими тваринами є кити. Їх м’ясо вживають в їжу. Жир і китовий вус використовують виготовлення ліків. Промисел ластоногих ведеться задля їх красивого хутра, кликів, м’яса та жиру. Яйця і м’ясо морських черепах їстівні, а з рогового панцира роблять різноманітні вироби. Через надмірний вилов кити, ластоногі і черепахи потребують охорони. Тому їх промисел нині заборонений або обмежений. Не менш важливі і водорості. Найбільшим попитом користується – ламінарія, відома як морська капуста. В Японії її вирощують на спеціальних морських фермах, з неї готують більш як 300 страв. З водоростей виготовляють медичні препарати, використовують як корми і добрива в сільському господарстві.

Тихий океан – це скарбниця мінеральних ресурсів. Його дно встелене залізними і мангановими рудами (залізоманганові конкреції – мінеральні утворення округлої форми), фосфоритами. Їх запаси перевищують запаси на суходолі. З шельфу за допомогою підводних шахт і бурових платформ видобувають нафту, природний газ, кам’яне вугілля, золото, олово та інші корисні копалини.

В океанічних водах криються величезні енергетичні ресурси. За допомогою припливів і відпливів, течій та хвиль виробляють електроенергію. В Японії, наприклад, сотні буйків і маяків працюють на електроенергії, одержаній від морських хвиль. А поблизу Гавайських островів працює невелика електростанція, що використовує різницю температур теплої води на поверхні океану і холодної на глибині. Проте енергетичні ресурси океану людина поки що використовує мало.

Через Тихий океан проходять транспортні шляхи. Вони вдвічі довші, ніж, наприклад, атлантичні.

Цікава географія

Морський бобер

Калан – мешканець островів північної частини Тихого океану. Його часто називають камчатським бобром. Вважають, що м’яке і пухнасте хутро каланів не має собі рівних. На відміну від інших ластоногих під їх шкірою немає жирового прошарку. Плавучість і тепло їм забезпечує густе хутро.

 

Мал. Зарості ламінарії

 

ПРОБЛЕМА ЗАБРУДНЕННЯ ВОД. Століттями люди використовують океан для своїх потреб. Внаслідок плавання суден, лову риби, видобування корисних копалин та іншої діяльності в океан потрапляє велика кількість шкідливих речовин. Як наслідок – забруднення океанічних вод, що завдає шкоди їх мешканцям.

Джерелами забруднення морської води є річки. Впадаючи в моря та океан, вони несуть не тільки прісну воду, а й добрива, змиті з полів, стоки підприємств і населених пунктів. Забруднення надходить і через атмосферу у вигляді пилу та кіптяви. Крім того, в океан потрапляє і величезна кількість сміття – пластикових пляшок, поліетиленових пакетів та ін. Поблизу узбереж нагромадилися затонулі кораблі. Тому океан називають світовим звалищем.

Дуже небезпечним є забруднення води внаслідок випробувань ядерної зброї, захоронення радіоактивних відходів, отруйних хімічних речовин, а також нафтою. Найбільш забрудненими районами Тихого океану є прибережні води Японії (Японське море) і США (Каліфорнійська затока). Забруднені, шкідливі для людини і тварин води течіями розносяться по всьому океану.

Сотні років найбільший океан Землі справлявся із забрудненням. Проте у ХХ ст. шкідливих речовин, що потрапили в нього, стало так багато, що природа океану вже не може справитися з їх переробкою.

 

Мал. Дуже небезпечним є забруднення води внаслідок

випробувань ядерної зброї

 

Запитання і завдання

1. Які типи клімату формуються над Тихим океаном?

2. Як змінюються властивості водних мас Тихого океану з віддаленням від екватора?

3. Що є причиною утворення течій в океані? Як вони рухаються в Тихому океані?

4. Чому в одних районах Тихого океану вирує життя, а інші райони називають водними пустелями?

5. Які природні багатства є в Тихому океані?

6. Чому океан потребує охорони?

7. Поміркуйте, чому західна частина Тихого океану має тепліший клімат, ніж східна.