🚚 🚁 Збираємо на пікап та ремонт дрона аутел

⛑ 🛡 🥾 Шоломи, форма, взуття

АФРИКА. Фізична карта. Тектоніка (конспект)

Африка – другий за розміром материк після Євразії. Його площа разом із островами становить 30 320 тис. км2. Материк перетинають і нульовий меридіан, і екватор, а тому його частини розташовані у Східній та Західній півкулях відносно нульового меридіану й у Північній та Південній півкулях відносно екватора.

Африку омивають два океани: Індійський та Атлантичний. На півночі води Середземного моря відокремлюють Африку від Євразії. Найменша відстань між материками – у Ґібралтарській протоці, яка з'єднує Середземне море з Атлантичним океаном. На північному сході Африку відокремлює від Євразії Червоне море.

В Африці багато річок. Тут протікають найдовша у світі річка Ніл (6 671 км), яка утворюється від злиття Білого та Голубого Нілу, та найбільш повноводна річка Східної півкулі Конґо. Численні озера материка мають різне походження: друге за глибиною озеро планети Танґаньїка утворилося в розломі земної кори, найбільше озеро континенту Вікторія виникло в прогині давнього фундаменту платформи, а озеро Чад є залишком давнього моря.

Поверхня материка значно підвищена над рівнем моря (середня висота 660 м), понад 70 % її лежить на висотах 300-2 000 м. Високі рівнини материка простягаються на сотні кілометрів у вигляді плоскогір‘їв. Найвищими є східна та південна частини материка. Найвища точка – вулкан Кібо в масиві Кіліманджаро (5 895 м), найнижча – рівень оз. Ассаль (–155 м).

Рельєф материка пов'язаний переважно зі структурами давньої докембрійської платформи, деякі ділянки якої були омолоджені у період байкальської та альпійської складчастостей. Складні горотворчі процеси, що відбувались під впливом внутрішніх сил Землі, супроводжувались виливом магми та виверженнями вулканів. На материку є діючі та згаслі вулкани.

На півночі Африки знаходиться найбільша пустеля планети Сахара. У пустелях річки пересихають, утворюючи сухі русла ваді та солоні озера шотти.

Африка дуже теплий материк. Тут фактично не буває зими такої, до якої звикли ми. Узбережжя континенту омиваються переважно теплими течіями, які створюють сприятливі умови для життя коралів. Тому в Червоному морі, біля узбережжя Мозамбіку, о. Мадаґаскар, та Коморських островів є коралові рифи й острови.