🚚 🚁 Збираємо на пікап та ремонт дрона аутел

⛑ 🛡 🥾 Шоломи, форма, взуття

АВСТРАЛІЯ. Фізична карта. Тектоніка. Геологія (конспект)

Австралія, найменший материк Землі, знаходиться у східній частині Південної півкулі. Його площа з островами становить 7 687 тис. км2.

Австралію омивають води Індійського та Тихого океанів. Біля північно-східного її узбережжя знаходиться найбільше на планеті коралове утворення, славнозвісний Великий Бар'єрний риф, що простягається більш ніж на 2 тисячі км і має ширину до 150 км.

Середня висота материка менше 300 м, найбільша – г. Косцюшко (2 228 м), найменша – рівень озера Ейр (-16 м від рівня моря). На заході континенту знаходиться Західно-австралійське плоскогір'я, що утворилося на докембрійській платформі. На схід від плато – структури більш молодої палеозойської платформи, окремі частини якої утворилися в епоху байкальської, каледонської та герцинської складчастостей. В основі Центральної низовини – палеозойська плита, вкрита платформним чохлом. Великий Вододільний хребет являє собою результат гороутворювальних процесів епохи каледонської та герцинської складчастостей. На півдні Центральної низовини є гірське підвищення, яке утворилося в епоху байкальської складчастості. На південному сході Великий Вододільний хребет називається Австралійськими Альпами завдяки мальовничим ландшафтам і певній схожості з Альпами європейськими.

Значну частину материка займають пустелі. Річкова система розвинена слабо. Майже 60% площі материка - це безстічні області, де простягаються лише сухі річища – кріки, які наповнюються водою лише після нечастих дощів.

Найбільша в Австралії за довжиною – р. Дарлінг (2 740 км), найбільш повноводна – р. Мюррей (2 570 км). Південно-західна частина Австралії – це край невеликих озер (найбільше – Ейр), проте всі вони солоні. Тому велике значення мають наявні тут значні запаси підземних вод. На материку відсутні високі молоді гори, тому тут немає вулканів та сучасного зледеніння.

Австралію майже навпіл розділяє лінія Південного тропіка. Тому це дуже теплий і посушливий материк. На нього впливають, поряд із іншими чинниками, теплі течії. В умовах теплих вод утворюються коралові рифи (Тіморське, Арафурське, Коралове моря). Південне узбережжя материка охолоджується Течією західних вітрів, а південно-західне – течією, яка утворюється поблизу Антарктиди.