🚚 🚁 Збираємо на пікап та ремонт дрона аутел

⛑ 🛡 🥾 Шоломи, форма, взуття

АНТАРКТИДА. Клімат. Підлідний рельєф (конспект)

Антарктида лежить у зоні антарктичних пустель. Через суворий клімат більша частина материка позбавлена рослинного покриву і тваринного світу. Це найхолодніший материк планети з дуже низькими температурами та невеликою кількістю опадів. Тут зареєстрована найнижча температура на планеті (– 89,2°С, станція Восток). Через льодовий покрив, що відбиває більшу частину сонячного світла, та довгу полярну ніч, коли сонячне тепло взагалі не надходить на поверхню, в Антарктиді сформувався найсуворіший клімат на Землі. У внутрішній частині Антарктиди сформувалась область постійного високого тиску з морозною без опадів погодою. Звідси холодне повітря стікає до країв материка, формуючи стокові вітри.

Клімат узбережних частин материка більш м'який завдяки впливу порівняно теплих морських повітряних мас. На окраїнах Антарктиди є місця, вільні від льодового покриву, в яких можна зустріти небагату рослинність: лишайники, мохи і навіть деякі види квіткових рослини.

Видовий склад тварин також небагатий. Пінгвіни, баклани та деякі інші птахи живуть тут колоніями. У прибережних водах водяться сині кити, тюлені, морські леопарди.

Через суворий клімат в Антарктиді немає постійних жителів. Раніше тут будували зимівки мисливці-промисловики, але зараз на континенті живуть переважно дослідники, науковці і співробітники наукових станцій.

З огляду на виняткову унікальність континенту Міжнародним договором про Антарктиду 1959 року заборонені будь-які територіальні зазіхання та гарантовано свободу наукових досліджень. Антарктида є фактично великим науковим полігоном Землі. Серед двох десятків полярних станцій континенту є й українська Академік Вернадський. З 1996 року тут майорить державний прапор України.

Останнім часом серед заможних мандрівників набуває популярності антарктичний туризм. Неповторна антарктична краса приваблює сюди тисячі туристів щороку.