🚚 🚁 Збираємо на пікап та ремонт дрона аутел

⛑ 🛡 🥾 Шоломи, форма, взуття

§ 23. Клімат. Води суходолу. Ґрунти. Рослинність ітваринний світ. (підручник)

§ 23. Клімат. Внутрішні води

 

1.     Пригадайте, як впливає географічне положення материка на його клімат.

2.     Як на карті позначають річки, що пересихають?

 

ЗАГАЛЬНІ ОСОБЛИВОСТІ КЛІМАТУ. Австралія – найпосушливіший материк Землі. Вона отримує у 5 разів менше опадів, ніж Африка. Панування в Австралії тропічного пустельного клімату обумовлене основними кліматотвірними чинниками.

Велику кількість сонячного тепла Австралія, як і Південна Африка, отримує внаслідок розташування поблизу екватора та обабіч тропіка. Тому середня місячна температура повітря там ні влітку, ні взимку не опускається нижче + 10 0С.

Особливості циркуляції повітряних мас визначають південно-східні пасати, що панують протягом усього року. Вони хоча й дмуть з океану, проте не приносять опадів. Тому що пасати – це низхідні повітряні потоки. Опади можуть утворитися лише при зустрічі вологого повітря з горами, які спрямовують його угору. Тому над переважно рівнинною Австралією вони формують суху і спекотну погоду. З півночі і півдня у внутрішні райони материка проникає морське повітря, проте воно швидко прогрівається і втрачає вологу.

Підстильна поверхня, зокрема гори і течії, суттєво впливають на клімат узбереж. Так, повітряні маси, які несуть південно-східні пасати з Тихого океану, нагріваються і насичуються вологою над теплою Східноавстралійською течією. На сході материка їх перепиняє Великий Вододільний хребет. Тому його навітряні схили і узбережжя рясно зволожуються. Там випадає понад 1500 мм опадів за рік. У центральну ж і західну частини материка ці повітряні маси приходять вже зневодненими, тому там нестача вологи. Більша протяжність Австралії із заходу на схід ніж Південної Африки дає можливість формуватися континентальним повітряним масам і робить її сухішою.

СЕЗОНИ РОКУ. Влітку, з грудня по лютий, материк сильно прогрівається: середня температура повітря на півночі сягає +30 0С, а на півдні +20 0С. Над центральними і південними районами Австралії встановлюється високий тиск, тому панує безхмарна, суха та спекотна погода. На східному узбережжі вологи достатньо, тому погода там жарка і волога.

Взимку, з червня по серпень, материк помітно охолоджується. На півночі середні місячні температури становлять + 25 0С, в інших частинах материка + 10 0С. Майже скрізь встановлюється область високого тиску. Рівнинна частина опиняється під впливом сухих південно-східних пасатів і майже не отримує опадів. На східному узбережжі, де, як і влітку, дме південно-східний пасат з Тихого океану, стоїть тепла і волога погода.

 

Мал. Кліматична карта Австралії

 

Робота з картою

1.     Визначте середні температури повітря зимового сезону.

2.     Визначте середні температури повітря літнього сезону.

3.     В якій частині Австралії панують пасати?

4.     Які території перебувають під впливом західних вітрів?

5.     Визначте кількість опадів у прибережних і внутрішніх районах материка.

6.     Де розташовуються найсухіші райони?

7.     Який кліматичний пояс займає найбільші площі в Австралії?

 

КЛІМАТИЧНІ ПОЯСИ І ТИПИ КЛІМАТУ. Австралія лежить у межах чотирьох кліматичних поясів Південної півкулі.

Субекваторіальний кліматичний пояс охоплює північну частину материка. Сюди протягом року почергово приходять вологі екваторіальні повітряні маси та сухі тропічні. Вони й обумовлюють наявність двох сезонів: вологого літа з рясними дощами і сухої зими. Температури повітря цілорічно високі (понад +25 0С.) На узбережжя часто обрушуються тропічні циклони, які тут називаються віллі-віллі. Тут формується субекваторіальний постійно жаркий і перемінно-вологий тип клімату.

У тропічному кліматичному поясі перебуває більша частина материка. Тут панують тропічні повітряні маси. Температури повітря високі: влітку + 30 0С, взимку + 15 0С. За зволоженням у поясі виділяють дві кліматичні області: західну з тропічним пустельний кліматом (сухе спекотне літо і тепла суха зима) та східну на узбережжі Тихого океану з тропічним вологим кліматом (цілорічно волого і тепло).

Субтропічний кліматичний пояс охоплює південну частину Австралії. Температура повітря влітку становить + 24 0С, взимку +14 0С. У поясі виділяють 3 кліматичні області, які різняться кількістю і режимом випадання опадів. На заході поясу лежить область субтропічного середземноморського клімату із сухим спекотним літом і прохолодною вологою зимою. У центральній частині розташована область субтропічного континентального клімату (посушливого з малою кількістю опадів), на сході – субтропічного вологого (з опадами протягом усього року).

У помірному кліматичному поясі лежить тільки Тасманія. Там панують західні вітри. Вони приносять з Індійського океану морські повітряні маси, які обумовлюють хмарну і дощову погоду. Як наслідок – помірні температури повітря і велика кількість опадів. Зима відносно тепла, літо прохолодне. Тут сформувався помірний морський клімат.

На більшій частині Австралії клімат мало придатний для життя людини.

 

Мал. Кліматичні пояси і області Австралії

 

РІЧКИ. Внаслідок панування сухого клімату в Австралії немає великих повноводних річок. Більшість з них маловодні і нерідко пересихають, оскільки основну роль у їх живленні відіграють нечисленні дощі. Такими є річки басейну Індійського океану. У Тихий океан стікають річки з Великого Вододільного хребта. Вони короткі, але повноводні, тому що цілорічно живляться рясними дощами. З більшої ж частини материка взагалі немає стоку в океан. У внутрішніх пустельних районах утворилася мережа тимчасових пересихаючих водотоків – кріків. Їхні сухі річища вода наповнює лише після рідкісних злив у верхів’ях, а потім швидко зникає, оголюючи дно. Так, сухе русло Купер-Кріку губиться у пустелі і заповнюється водою лише раз на декілька десятків років.

Мал. Крік

 

Повноводні річки знаходяться лише на сході материка, де випадає багато опадів. Мюррей – головна річка Австралії. Вона бере початок на найвищому масиві Великого Вододільного хребта, де взимку випадає сніг. Протікаючи через посушливі території, не пересихає, а лише сильно міліє. Постійне живлення їй забезпечують не тільки дощові, а й талі снігові води. Під час дощів Мюррей сильно розливається по плоскій рівнині. Дарлінг – найбільша притока Мюррея, довша за саму головну річку. Проте він менш повноводний і у сухий зимовий сезон часто пересихає і не досягає Мюррея, перетворюючись на окремі водойми. Води обох річок використовують для зрошення родючих, але посушливих земель. Для цього на них створені великі водосховища.

ОЗЕРА. Більшість озер Австралії безстічні і засолені. Вони бувають безводні і, як і крікі, наповнюються водою лише після дощів. Найбільше озеро Ейр лежить у западині на 12 м нижче рівня океану. Воно отримує воду з території, що дорівнює Франції, Іспанії і Португалії разом узятих, проте більша її частина йде у пісок. Площа і обриси озера змінюються залежно від кількості опадів. Під час дощів у озеро впадають крікі і воно збільшується. У сухий сезон його мілководні ділянки пересихають і вкриваються кіркою солі. За свою безжиттєвість Ейр називають «мертвим серцем Австралії».

Безстічних солоних озер багато на півдні і південному заході материка.

ПІДЗЕМНІ ВОДИ. Нестачу поверхневих вод природа компенсувала Австралії великими запасами підземних. Вони нагромадилися у прогинах фундаменту платформи. Великий Артезіанський басейн, що охоплює майже всю Центральну низовину – один з найбільших у світі. Водоносні горизонти там лежать на великій глибині. Вода в них солонувата і часто тепла. Проте в пустельних районах це єдине джерело водопостачання. Їх використовують в основному для потреб промисловості і транспорту.

 

Запитання і завдання

1. Чому на більшій частині Австралії панує посушливий клімат?

2. Порівняйте клімат Австралії і Південної Африки.

3. В яких районах Австралії кліматичні умови сприятливі для життя і господарської діяльності людини?

4. Чому річки Австралії маловодні?

5. Чим відрізняються річки  західної і східної частини материка?

7.     З яким із озер Африки має багато спільного австралійське озеро Ейр? У чому полягають причини їхньої подібності?

8.     Чому кажуть, що рік в Австралії вивернутий навиворіт?