🚚 🚁 Збираємо на пікап та ремонт дрона аутел

⛑ 🛡 🥾 Шоломи, форма, взуття

§ 34. Будова поверхні (підручник)

§ 34. Геологічна будова і рельєф

 

1. Пригадайте, до складу якого прадавнього материка входили Африка, Австралія й Південна Америка.

2. Які форми рельєфу відповідають платформам, а які – складчастим областям?

 

ГЕОЛОГІЧНА БУДОВА. Колись Антарктида разом з Африкою, Австралією та Південною Америкою утворювала прадавній материк Гондвану. Тому в її основі лежить давня докембрійська Антарктична платформа. Фундамент платформи складений метаморфічними і магматичними породами, здебільшого гранітами. Зверху його вкриває чохол осадових відкладів. Цікаво, що в них були знайдені рештки давніх рослин і тварин. Платформі відповідає рівнинний рельєф. У західній частині материка в альпійську епоху горотворення утворилася складчаста область. Їй в рельєфі відповідають гори, що піднялися вздовж розломів земної кори. Місцями там здіймаються вулкани.

Мільйони років тому в Антарктиді був теплий помірний клімат і на материку росли хвойні та букові ліси. Зледеніння почалося близько 20 млн років назад і згодом континент покрився потужним льодовиковим покривом. Під його тиском земна поверхня була ніби вдавлена і тепер вона місцями лежить навіть нижче рівня океану.

 

Мал. Фізична карта Антарктиди

 

Робота з картами

1. Де розташовується складчаста область?

2. Який рельєф земної поверхні переважає – рівнинний чи гірський?

3. Назвіть найбільші шельфові льодовики. Де вони розташовані?

4. Назвіть корисні копалини, що є в надрах Антарктиди.

 

ДВА РЕЛЬЄФИ АНТАРКТИДИ. Антарктида має ніби дві поверхні: зверху –льодовиковий покрив, знизу – підлідна земна поверхня.

Потужний льодовиковий покрив завтовшки 2 000–4 000 м вкриває майже весь материк. Він має вигляд купола, припіднятого в центральній частині. Товща льоду робить Антарктиду найвищим материком Землі – її середня висота складає близько 2 000 м. Крижана поверхня обумовлює одноманітний краєвид на величезних просторах, який за однорідністю нагадує хіба що поверхню океану. Безкрайня льодова рівнина простягається на тисячі кілометрів. Снігові бархани на ній нагадують хвилі. Тільки поблизу узбережжя та подекуди у внутрішніх районах, ніби острови, здіймаються гірські хребти й окремі вершини. Антарктида нагадує океан і за об’ємом води, правда, вода в ній перебуває у твердому стані.

Ви вже знаєте, що під дією сили тяжіння і особливостей рельєфу льодовики можуть рухатися, текти. В Антарктиді льодовики постійно рухаються від центра до країв материка. Швидкість їх сповзання в середньому становить 200 м за рік. На краю материка вони обриваються і утворюють урвисті крижані береги та айсберги. Подекуди льодовиковий покрив сповзає в океан на шельф і утримується на плаву, утворюючи шельфові льодовики. Вони являють собою ніби висунуті береги. Проте океан швидко руйнує їх. Тому обриси берегової лінії Антарктиди за короткий час можуть суттєво змінитися – зникають миси, півострови, затоки, а берег відступає на десятки кілометрів. Найбільший шельфовий льодовик у світі – льодовик Росса завширшки 800 км, завдовжки 1 100 км, з товщею криги 700 м.

Підлідний рельєф – гори і рівнини, піки і западини – прихований, як під товщею води прихований рельєф дна Світового океану. Між Західною і Східною Антарктидою через увесь материк простягаються Трансантарктичні гори. Вони є своєрідним продовженням Анд Південної Америки. Їх найвищі вершини, що сягають 3 000–4 000 м, здіймаються над крижаним покривом материка.

У Західній Антарктиді на масиві Вінсон знаходиться найвища точка Антарктиди заввишки 5 140 м. Найбільшим діючим вулканом, у жерлі якого постійно клекоче розпечена лава, є вулкан Еребус (3 794 м).

 

Мал. Підлідний рельєф Антарктиди

Цікава географія

Наступ Антарктиди

Рухаючи льодовики до узбережжя із середньою швидкістю 200 м за рік, Антарктида намагається розширити свою територію, захопивши простір в океану. Розширюючись такими темпами, вона за які-небудь 5 тис. років могла б подвоїти свою територію, а через 20 тис. – з’єднатися з Південною Америкою, Австралією і Африкою. Проте насправді такого наступу Антарктиди не відбувається. Океан не залишається пасивним. Він бореться за захоплені акваторії, відриваючи материкові льоди, що висунулися в його володіння. Потім відносить їх на північ, в теплі моря, де й розправляється з ними остаточно. І лише залишки айсбергів іноді досягають околиць Африки і Південної Америки.

 

КОРИСНІ КОПАЛИНИ. Вже на ранніх етапах дослідження Антарктиди там було знайдено кам’яне вугілля. Більше того, за оцінками геологів кам’яного вугілля в надрах Антарктиди міститься більше, ніж на будь-якому з інших материків. Крім того в надрах Антарктиди були знайдені руди чорних і кольорових металів, алмази. Проте їх видобування в суворих умовах антарктичних умовах пов’язане з великими труднощами.

 

Запитання і завдання

1. Розкажіть про будову земної кори Антарктиди.

2. Поясніть, чому в Антарктиді виникли вулкани.

3. Чому рельєф Антарктиди називають двоповерховим?

4. Яку поверхню має верхній льодовиковий покрив Антарктиди?

5. Який рельєф властивий підлідній земній поверхні?