🚚 🚁 Збираємо на пікап та ремонт дрона аутел

⛑ 🛡 🥾 Шоломи, форма, взуття

§ 57. КраїниСхідної Азії (підручник)

§ 57. Країни Східної Азії

 

Пригадайте, які особливості мусонного клімату.

 

Територія Східної Азії простяглася на тисячі кілометрів уздовж берегів Тихого океану.

КИТАЙ. Назва Китай походить від слова китаі – так називалися групи монгольських племен, що жили на півночі. В багатьох країнах світу Китай іменують Чина – від назви царства Цинь, що існувало ще у Стародавньому Китаї .

Китай – одна з найдавніших держав світу, історія якої налічує понад 7 тис. років. Країна займає величезну територію у центрі і на сході Азії. Її береги омивають води морів Тихого океану.

 

Площа – 9,5 млн км2

Населення – 1,3 млрд осіб

Столиця – Пекін

 

 

Природа Китаю дуже різноманітна. Безводні пустелі на півночі і в центрі країни змінюються вологими пишними лісами на південному сході. Велика Китайська рівнина складена кілометровими наносами річок. На заході країни здіймаються гігантські гірські споруди – Тянь-Шань, Куньлунь, Гімалаї. На висотах понад 4 500 м лежить нагір’я Тибет, оточене ще більш високими гірськими хребтами. Тому Тибет справедливо називають „дахом світу”, а Китай – „Піднебесною імперією”.

У різних місцях величезної країни клімат неоднаковий: на півночі і заході – різко континентальний, на сході – мусонний. Восени на узбережжя налітають тайфуни. На сході літні мусони приносять рясні дощі. Вони переповнюють водою річки і призводять до руйнівних повеней. Річку Хуанхе прозвали „горем Китаю”. Виходячи з берегів, вона не тільки заливає водою поселення, а й заносить їх 3-метровим шаром мулу. Китай більше за інші країни світу страждає від повеней. У 1931 р. води Хуанхе і Янцзи, що вийшли з берегів, зімкнулися і, заливши сотні тисяч квадратних кілометрів території, забрали життя 3,5 млн людей. Для захисту від повеней уздовж русел річок збудовані земляні вали, іноді у кілька рядів. У Китаї є всі відомі корисні копалини. Поклади окремих з них надзвичайно багаті, зокрема в країні зосереджена половина світових запасів олова і вольфраму, третина –  кам’яного вугілля.

Китай – країна з найчисельнішим населенням на Землі. Не зважаючи на величезну територію і складну історію розвитку, населення доволі однорідне за етнічним складом: 93 % складають китайці (хань). На заході країни живуть тибетці. Офіційною мовою є китайська. Більша частина мешканців живе на сході Китаю. Там зосереджені і міста-мільйонери, яких у Китаї більше, ніж у будь-якій іншій країні світу. Проте більшість людей проживає у сільській місцевості.

В останні роки Китай демонструє фантастичні успіхи в розвитку господарства. Провідну роль нині відіграє промисловість. За видобутком кам’яного вугілля країна вийшла на чільне місце у світі. Вугілля та нафту використовують ТЕС для виробництва електроенергії. Значний розвиток отримала чорна металургія: за кількістю сталі, що виплавляється, країна веде перед у світі. Виплавляються й кольорові метали: олово, вольфрам, алюміній, мідь та ін. У машинобудуванні розвинуті різноманітні галузі. Підприємства випускають вертати, сільськогосподарську техніку, автомобілі, трактори, судна, літаки. Китай – великомасштабний виробник електронних товарів, велосипедів, годинників. У текстильній промисловості, яка виробляє бавовняні, вовняні та шовкові тканини, Китай має тисячолітній досвід. Традиційно високий рівень розвитку має фарфорово-фаянсове виробництво.

У сільському господарстві провідна роль належить рослинництву. На півночі країни, в помірному поясі, вирощують сою, пшеницю, кукурудзу і гаолян – вид проса, зерно якого вживають у їжу. На півдні культивують рис на спеціально заповнених водою ділянках – чеках. Тамтешній клімат дозволяє збирати по 2–3 врожаї за рік. Рис є основним продуктом харчування китайців. За його збором країна посідає перше місце у світі. Вирощують також цукрову тростину, картоплю, цитрусові. Великі площі відведені під бавовник і джут. Китай – батьківщина чаю, за його виробництвом він посідає друге місце у світі після Індії. Цікаво, що китайці віддають перевагу зеленому чаю.

У тваринництві Китай на першому місці за поголів’ям свиней і на другому після Індії – за поголів’ям великої рогатої худоби. Розводять також коней, буйволів, віслюків, овець і кіз, а в Тибеті – яків. Протягом 4 тис. років у Китаї розвивається шовківництво і він є найбільшим у світі виробником натуральних шовкових тканин. За виловом риби країна так само займає передові позиції.

У Китаї працюють різні види транспорту. Основними товарами, які Китай продає іншим країнам, є тканини, метали, вугілля, нафта, електроніка, машини, рис, соя, чай.

 

Мал. Палац імператора в Пекіні

 

Мал. Сянґан – особливий адміністративний район Китаю

Цікава географія

Рис

Рис – одна з найстародавніших культурних рослин Землі, що має 8-тисячолітню історію. Поряд з пшеницею він є найважливішою продовольчою рослиною планети. Його зерно використовують у їжу. Рисовою соломою вкривають дахи хиж, з неї плетуть широкополі шляпи, взуття, циновки, корзини.

 

ЯПОНІЯ. Японці називають свою країну Ніппон, що перекладається як схід Сонця. Звідси походить поширена назва Японії – Країна Сонця, що сходить”.

Японія – острівна країна біля східних берегів Азії, що розміщується на Японському архіпелазі. Тривалий час її називали “державою-самітником”, оскільки острівне положення відокремлювало країну від зовнішнього світу. Така ізоляція сприяла збереженню національних традицій, проте й гальмувала економічний розвиток.

 

Площа – 367 тис км2

Населення – 128 млн осіб

Столиця – Токіо

 

 

Природа. Японські острови виникли на стику двох літосферних плит. Земна кора в цьому місці до цих пір активна, тому Японія розміщується у зоні високої сейсмічної активності. Про це свідчать часті землетруси і діючі вулкани. Неодноразово вони завдавали країні великої шкоди. Японія – рекордсмен світу за кількістю землетрусів. Щорічно в країні їх фіксують до 1,5 тис., у середньому по 4 поштовхи щодня. Чимало лиха приносять і цунамі. Ці явища стали для японців уже звичними. Вони навчилися будувати сейсмостійкі висотні будинки, а дітей з дитинства навчають правилам поведінки при землетрусах. Рівнини тягнуться вузькими смугами лише вздовж узбереж. Натомість 3/4 площі країни займають гори. Найвища вершина – згаслий вулкан Фудзіяма.

Японія лежить у межах двох кліматичних поясів – помірного і субтропічного. На клімат суттєво впливають течії: холодна Курильська та тепла Куросіо, яка робить його більш теплим і вологим. На півночі зима холодна, з частими снігопадами і метелицями, на півдні – м’яка. Літо спекотне і дощове. Японія лежить на шляху тайфунів. Ураганні вітри, що супроводжуються сильними зливами, спричиняючи повені і знищуючи посіви, приносять більше збитків, ніж землетруси. В країні багато бурхливих річок. Вони короткі і несудноплавні, проте мають велике гідроенергетичне значення – на багатьох з них збудовані ГЕС. Майже вся Японія вкрита лісами, правда, вони суттєво змінені людиною. Японці люблять природу і дбайливо охороняють її.

Природні умови Японії не сприятливі для життя людей і ведення господарства. Тим більше економічні досягнення країни викликають повагу до її народу, який вміє протистояти стихії.

Японія – однонаціональна країна: 99 % її населення становлять японці. Вони розмовляють мелодійною японською мовою. Аборигенами Японських островів вважаються айни – нині нечисленний народ. Японія густозаселена. Більшість мешканців проживають у містах, найбільші з яких – Токіо, Йокогама, Осака.

Своїх корисних копалин в Японії зовсім мало, тому більшу їх частину приходиться ввозити з інших країн. Натомість справжнім багатством є висока кваліфікація, безумовна дисциплінованість і дивовижна працьовитість японців. Після другої світової війни, яку Японія програла, її господарство було зруйновано. За дуже короткий час, японці зуміли відродити країну і досягти таких вражаючих успіхів в економіці, що світ заговорив про японське “економічне диво”. Японці зуміли ефективно використати не тільки свої наукові і технічні досягнення, вони запозичували чужі винаходи та напрочуд ефективно використовували їх у власному господарстві. Нині Японія стала лідером світової економіки. 

Японська промисловість має високий технічний рівень виробництва, завдяки автоматизації, комп’ютеризації, використання робототехніки. За виробництвом багатьох видів промислової продукції вона тримає першість у світі. На привізній руді та вугіллі працює чорна і кольорова металургія. Основна риса багатогалузевого машинобудування – виробництво продукції високої складності. Японські автомобілі можна побачити на дорогах усього світу, а судна – на всіх океанах і морях планети. Передові позиції належать і за випуском аудіо- та відеотехніки. Поза конкуренцією виробництво роботів. Хімічна промисловість випускає добрива, штучні волокна, пластмаси, синтетичний каучук, лаки, фарби. Провідні місця у світі посідає за випуском шовкових і синтетичних тканин, а також паперової продукції.

У сільському господарстві рослинництво відрізняється високою урожайністю. Головною культурою є рис. Вирощують також  картоплю, цукрову тростину і цукрові буряки, цитрусові. Розвинуті овочівництво та садівництво. Японці розводять велику рогату худобу, свиней, птахів. За виловом риби і морепродуктів країна посідає перше місце у світі. Крім того велике значення має аквакультура – штучне розведення риб і молюсків-перлівниць у теплих прибережних водах.

Транспорт у Японії добре розвинутий. У країні створена густа мережа автошляхів, побудовані численні аеро- і морські порти. Особливе значення мають швидкісні залізничні магістралі. Мостами і підводними тунелями зв’язані між собою найбільші острови. На світовий ринок Японія поставляє транспорті засоби, офісну техніку, метали, продукцію хімічної і текстильні промисловості. Значні прибутки країна має від іноземного туризму.

 

Мал. В центрі Токіо

 

Запитання і завдання

1. Охарактеризуйте природні умови Китаю. Як особливості природи позначаються на розвиткові господарства країни?

2. Наведіть приклади впливу географічного положення на господарську діяльність населення Японії.

3.     Порівняйте забезпеченість корисними копалинами Китаю і Японії.

4.     З яких виробництв Японія є світовим лідером?

 

Книжкова полиця

1.     Арсеньєв В. К. Дерсу Узала. – К.: Молодь, 1984.

2.     Галицький В. І., Галицька Н. Ф. Географічні відкриття, дослідження і дослідники: календар-довідник. – К.: Рад.шк., 1988.

3.     Галицький В. І., Галицька Н. Ф. Серед пустель і гір. – К. Рад. шк., 1991.

4.     Історія географічних відкриттів. Дослідження материків / Укладач Г. Г. Дюков. – К.: Павлін, 2005.

5.     Країни і народи: Азія, Африка, Америка, Австралія: Дитяча енциклопедія / Автор-упорядник Л. О. Багрова. – К.: Школа, 2002.

6.     Країни світу. Азія: Для дітей середнього шкільного віку / Автори-упорядники В. М. Скляренко та ін. – Харків, Фоліо, 2006.

7.     Країни світу. Європа: Для дітей середнього шкільного віку / Автори-упорядники В. В. Мирошнікова та ін. – Харків, Фоліо, 2005.