🚚 🚁 Збираємо на пікап та ремонт дрона аутел

⛑ 🛡 🥾 Шоломи, форма, взуття

§ 20. Географія галузей машинобудування (підручник)

§ 20. Географія галузей машинобудування

 

1.     Назвіть основні принципи розміщення галузей машинобудування.

2.     Де в Україні сформувалися металургійні бази?

 

ВАЖКЕ МАШИНОБУДУВАННЯ. Важке машинобудування випускає машини і устаткування для вугільної, нафтогазової, гірничодобувної, металургійної, хімічної промисловості, електроенергетики, а також підйомно-транспортні засоби. Підприємства цієї галузі орієнтуються, насамперед, на сирови­ну (метал) і основних споживачів своєї продукції, а енергетичне ма­шинобудування — ще й на кваліфіковані кадри. Підприємства, що випус­кають гірничошахтне і гірничорудне устаткування, розміщені у Горлівці, Донецьку, Ясинуватій, Кривому Розі, металургійне устаткування — у Краматорську, Маріуполі, Донецьку, Лутугіному (Донецька область), устаткування для нафтової та газової промисловості — у Чернівцях, Дрогобичі, для хімічної— у Львові, Бердичеві, Дніпропетровську, Сумах, для електроенергетики — у Харкові, Запоріжжі, Донецьку, Кра­маторську, Хмельницькому, автонавантажувачі — у Львові.

 

Мал. На підприємствах Харківщини випускається складне обладнання для АЕС

 

ТРАНСПОРТНЕ МАШИНОБУДУВАННЯ. Транспортне машинобудування охоплює виробництво різноманітних транспортних засобів. Зокрема, автомобілебудування представлене випуском легкових автомобілів (Запоріжжя), вантажних (Кременчук), автобусів (Львів), вантажопасажирських машин (Луцьк), двигунів (Мелі­тополь). Воно орієнтується у своєму розміщенні на висококваліфіковані кадри та можливості кооперування виробництва (зручне транспортно-географічне положення). Обсяги виробництва на цих підприємствах останнім часом різко скоротилися. Одночасно в інших регіонах (Крим, Донбас, Закарпаття, Чернігівська, Одеська області) з'являються автоскладальні підприємс­тва на базі колишніх авторемонтних, які випускають готову продук­цію з деталей, отриманих із-за кордону. У Дніпропетровську, Львові, Києві налагоджується виробництво тролейбусів, у Києві існує мотоциклетний завод, а в Харкові — вело­сипедний.

 

Мал. Автомобіль КРАЗ

 

Мал. Збиральний конвейєр АВТОЗАЗу

 

Локомотивобудування зосереджене в Луганську (тепловози, дизель-поїзди, трамваї) і Харкові (електровози), а вагонобудування у Кременчуці, Стаханові, Маріуполі. Ці галузі є металомісткими, тому у своєму розміщенні орієнтуються на сировину.

 

Мал. Тепловози Луганщини

 

Суднобудування розвинуте упортових містах: річкове — у Києві, Запоріжжі, Херсоні, Ізмаїлі, морське — у Миколаєві, Києві, Керчі, Херсоні, Феодосії.

 

Мал. Херсонський суднобудівний завод

 

Літакобудування і виробництво космічної технікице наукомісткі галузі, які орієнтуються на потужні конструкторські бюро. Основні центри літакобудування — Київ і Харків, виробництва космічної техніки — Дніпропетровськ і Харків.

 

Мал. Реактивний пасажирський Ан-148 – найновіша розробка українських авіаторів

 

ВЕРСТАТОБУДУВАННЯ. Верстатобудування продукує устаткування для машинобудівних та інших заводів. Воно розміщується поблизу споживача (у машинобудівних центрах) та кваліфікованих кадрів. Найбільші центри — Київ, Харків, Дніпропетровськ, Одеса, Львів, Житомир, Краматорськ, Стрий, Мукачеве. Устаткування для легкої промисловості випускають у Харкові, Донецьку, Василькові, Чернівцях, для харчової — в Одесі, Смілі, Києві, Калинівці (Вінницька область), Карлівці (Полтавська область). Підпри­ємства точного машинобудування розміщуються у великих містах, де є кваліфіковані кадри. Так, телевізори виробляють у Львові, Києві, Дніпропетровську, Сімферополі, електронні мікроскопи — в Сумах, електротехнічну продукцію — в Києві, Тернополі, Харкові, Дніпропе­тровську, холодильники — у Донецьку тощо.

СІЛЬСЬКОГОСПОДАРСЬКЕ МАШИНОБУДУВАННЯ. Підприємства сільськогосподарського машинобудування у своєму розміщенні орієнтуються на споживача (спеціалізацію сільського госпо­дарства). В Україні випускають гусеничні (Харків) і колісні (Дніпропетровськ, Харків) трактори, кукурудзозбиральні (Херсон), буряко­збиральні (Тернопіль, Дніпропетровськ) і кормозбиральні (Хмельницький) комбайни, сівалки (Кіровоград), плуги (Одеса), жниварки (Бердянськ) та ін. Налагоджується випуск зернозбиральних комбайнів у Харкові та Олександрії (Кіровоградська область).

 

Мал. Оновлення техніки на селі сприятиме підвищенню ефективності виробництва

 

Таблиця

 

Запитання і завдання

1. Яку продукцію випускає важке машинобудування? Куди тяжіють його підприємства у своєму розміщенні?

2. Які підгалузі розрізняють у транспортному машинобудуванні?

3. Виділіть найбільші машинобудівні райони і центри в Україні.

4. Порівняйте галузеву структуру двох машинобудівних районів України (на вибір).