🚚 🚁 Збираємо на пікап та ремонт дрона аутел

⛑ 🛡 🥾 Шоломи, форма, взуття

§ 43. Подільський і Північно-Західний економічні райони (підручник)

§ 43. Подільський і Північно-Західний економічні райони

1.     Які риси природного середовища характерні для Подільської височини і Поліської низовини?

2.     З курсу історії України пригадайте, в які історичні періоди території подільських областей – Тернопільської, Хмельницької і Вінницької – складали єдність в межах одних держав, а в які були розділені між різними державами?

 

 Подільський економічний район

Подільський економічний район об’єднує три області (Тернопільську, Хмельницьку, Вінницьку) в межах Подільської височини і належить до середніх за розмірами території і кількістю населення регіонів України.

 

Мал. Межі Подільського економічного району

 

ПЕРЕДУМОВИ РОЗВИТКУ. Головними передумовами розвитку цього району є:

·   багаті земельні ресурси та високий рівень сільськогосподарського освоєння території (найвищий рівень розораності сільськогосподарських угідь в Україні — 84 %), рівнинний рельєф та сприятливі для вирощування різноманітних культур кліматичні умови;

·   значні поклади нерудних корисних копалин (вапняк, пісковики, крейда, глина, пісок, каоліни, гнейси та ін.), запаси мінеральних вод (Хмільник, Сатанів, Микулинці, Гусятин, Кам’янець-Подільський);

·   висока щільність населення, переважання у системі розселення малих міських поселень, середніх та великих сіл; наявність значних резервів робочої сили.

ГОСПОДАРСТВО. У структурі господарства провідне місце займають галузі агропромислового комплексу, розвинені також машинобудівна, легка і хімічна промисловість, виробництво будматеріалів.

Сільське господарство спеціалізується на зерново-буряковому землеробстві і м’ясо-молочному скотарстві, садівництві.

 

Мал. Сади Поділля

 

Провідна галузь промисловості — харчова, а в ній — цукрова, спиртово-горілчана, молочна, м’ясна, овочеконсервна. Підприємства мають повсюдне розміщення.

Машинобудування представлене виробництвом сільськогосподарських машин і устаткування (Вінниця, Тернопіль, Хмельницький), електротехнічними та приладобудівними виробництвами (Кам’янець-Подільський, Волочиськ, Тернопіль, Хмельницький, Вінниця).

Легка промисловість району виробляє тканини (Тернопіль, Дунаївці, Славута), взуття, одяг тощо.

У районі виробляють також добрива, фарби, пральні засоби, штучну шкіру. Найбільшим центром хімічної промисловості є м. Вінниця.

Промисловість будматеріалів має широку галузеву структуру. Крім виробництв, які орієнтуються на споживача і мають повсюдне розміщення, важливе міжрайонне значення має цементна промисловість (Кам’янець-Подільський), видобуток граніту

Галуззю спеціалізації району стає і рекреаційне господарство. У Хмільнику, Микулинцях і Сатанові лікуються і відпочивають люди з різних регіонів України.

Основні види транспорту — залізничний і автомобільний. Найбільші залізничні вузли — Вінниця, Жмеринка, Шепетівка.

ГОСПОДАРСЬКІ ЦЕНТРИ. ВИЗНАЧНІ МІСЦЯ. Найбільшими містами Поділля є сучасні обласні центри – Вінниця, Хмельницький і Тернопіль, а також його давній адміністративний центр – м. Кам’янець-Подільський. Ці населені пункти разом з меншими містами і містечками (Кременець, Почаїв, Збараж, Бережани, Бучач, Меджибіж, Бар, Тульчин) є також цікавими історико-культурними центрами регіону.

 

Північно-Західний район

Даний економічний район, що об’єднує дві адміністративні області, є  найменшим за площею і населенням в Україні.

 

Мал. Межі Північно-Західного економічного району

 

ПЕРЕДУМОВИ РОЗВИТКУ. Головними передумовами розвитку цього району є:

·   зручне економіко-географічне положення — у прикордонній зоні з Польщею і Білоруссю, входження у єврорегіон «Буг»;

·   рівнинність території, надмірне зволоження земель, значні водні ресурси річок і озер;

·   високий рівень лісистості території, переважання хвойних порід дерев;

·   поклади кам’яного вугілля Львівсько-Волинського басейну, природних будівельних матеріалів, передусім вапняків, крейди, граніту і базальту;

·   обмежені можливості використання рекреаційних та сільськогосподарських ресурсів у зоні, забрудненій радіонуклідами.

ГОСПОДАРСТВО. У структурі господарства провідне місце займають харчова і легка промисловість, машинобудування, лісова і деревообробна промисловість, сільське господарство.

Харчова промисловість представлена цукровою, м’ясною, молочною галузями, найбільші центри — Луцьк, Ковель, Рівне, Дубно.

У машинобудуванні розвинене електротехнічне приладобудування (Луцьк, Рівне), автомобілебудування (Луцьк) і сільськогосподарське машинобудування (Ковель, Рівне).

Лісова і деревообробна промисловість виготовляє меблі, сірники (єдина в Україні сірникова фабрика у м. Березному). У районі є підприємства легкої, передусім, текстильної промисловості у Рівному, Дубровиці, Сарнах.

 

Мал. Полісся і Карпати - основні райони лісозаготівлі

 

Промисловість будівельних матеріалів випускає різноманітну продукцію, найбільший центр — Здолбунів (цементно-шиферний комбінат).

У структурі сільського господарства переважає свинарство і м’ясо-молочне скотарство, вирощування картоплі, зернових та кормових культур, льону та цукрових буряків.

Транспорт представлений переважно залізничним та автомобільним видами, які з’єднують основні центри району зі столицею та обласними центрами України, Польщею та Білоруссю. Найбільші залізничні вузли – Ковель (в якому створюється так званий транспортний європорт), Здолбунів, Сарни.

Із входженням території району до єврорегіону «Буг» у його господарство залучаються іноземні інвестиції, що активізує економічний розвиток району.

ГОСПОДАРСЬКІ ЦЕНТРИ. ВИЗНАЧНІ МІСЦЯ. Основними господарськими й культурними осередками регіону є обласні центри Луцьк і Рівне. У його південній частині багато міст, містечок і сіл, які зберегли сліди славної історії українського народу: Володимир-Волинський, Берестечко, Дубно, Острог, Корець, Пересипниця.

 

Запам’ятайте

Подільський район — один із провідних районів у країні за виробництвом продукції агропромислового комплексу.

Північно-Західний район — найменший за площею і людністю промислово-аграрний район із перспективами міжнародного прикордонного співробітництва.

 

Запитання і завдання

1. Що спільного і відмінного є в поширенні природних умов і ресурсів Північно-Західного і Подільського економічних районів?

2. Як впливає прикордонне географічне положення Північно-Західного економічного району на його господарську спеціалізацію?

3. До яких інших економічних районів України за спеціалізацією господарства подібні Північно-Західний і Подільський райони?