🚚 🚁 Збираємо на пікап та ремонт дрона аутел

⛑ 🛡 🥾 Шоломи, форма, взуття

3. Як виник Київ (підручник)

Як виник Київ                                                                                                                             

 

Ключові питання:

-          Чому місце, де виник Київ, завжди приваблювало людей?

-          Де і коли виник Київ? Які переваги мало це місце?

-          Як розповідає про виникнення Києва давній літопис і що з цієї розповіді підтверджується сучасними дослідженнями?

 

Ми мешкаємо в одному з найдавніших міст Європи, одному з найкрасивіших міст світу. Можливо, ви вже замислювались над тим, звідки бере початок ваш рід, знаєте дещо про багатовікову історію народів, які живуть у нашій країні. А чи цікавились ви колись, що було раніше там, де розташовані ваш будинок, ваша вулиця, школа? Адже, нашому місту вже понад півтори тисячі років. Тільки уявіть, скільки поколінь киян змінилося за ці віки, скільки ваших однолітків упродовж століть вивчали історію Києва!

 

Джерело 1

P8290102Розгляньте Джерело 1. Впізнаєте? Це відомий на всю Європу пам’ятник засновникам нашого міста.

До цього пам'ятника щоденно приходять люди – іноземні й українські туристи, біля нього гуляють кияни. Особливою традицією стало відвідування цього місця молодятами, які засновують свої сім'ї. Щороку випускники київських шкіл також приходять сюди й зустрічають зорю.

Пригадайте, коли ви востаннє були біля цього пам’ятника.

Чи доводилось вам показувати його своїм друзям з інших міст і країн?

Що ви можете розповісти про цей пам’ятник?

 

 

 

 

 

Довідка

Пам’ятник, створений скульптором Василем Бородаєм та встановлений на набережній Дніпра у 1982 р. має вигляд давньої ладії, яка несе водами великої річки Кия, Щека, Хорива та їхню сестру Либідь, що розкинула руки, наче птах перед нескінченними просторами.

 

http://www.mmvega.narod.ru/kiev/027.jpgЧи знаєте ви, що в Києві є другий пам'ятник засновникам міста?

   Дізнайтесь де він знаходиться, коли його було встановлено.

Поміркуйте:

- чим займалися перші жителі нашого міста?

- завдяки яким деталям пам’ятника ви зробили ці висновки?

 

 

 

 

 

 

Джерело 2

 

Важко уявити, що колись, неосяжно багато років тому, на місці знайомих нам будинків, вулиць і площ у невеликих поселеннях жили люди, які старші за нас на 20-25 тисяч років.

Залишки одного з найдавніших поселень на території Києва – Кирилівської стоянки – знайдені на вулиці Фрунзе на глибині приблизно 30 м. Відкрив її учений – археолог Вікентій Хвойка. Одна з вулиць нашого міста названа його ім’ям.

 

Довідка

Вулиця Фрунзе раніше мала назву Кирилівська, звідки й назва стоянки. Археологічні знахідки з цієї та інших стародавніх стоянок зберігаються в Національному музеї історії України та Археологічному музеї.

 

Словничок

Археолог – учений, що вивчає історичне минуле людського суспільства на основі речових пам’яток: знарядь праці, предметів побуту, прикрас, залишків жител, поховань тощо.

 

Уявіть, у ті часи, близько 20 тисяч років тому, на майбутніх вулицях Києва полювали на ведмедів, оленів і носорогів і, навіть, мамонтів. Кістки цих тварин і знаряддя полювання на них знайдено було на стоянці.

 

 

Кириллов стоянкаhttp://realtytour.com.ua/aboutregion/kiev/stojanka.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Джерело 3. Реконструкція Кирилівської стоянки

Поміркуйте:

-          яка пора року зображена, яка погода;

-          з чого зроблені житла людей;

-          чим займаються мешканці поселення.

 

Залишки пізніших поселень людей на території Києва були знайдені у таких відомих районах міста, як Оболонь та Поділ, Печерськ та Куренівка, Микільська Слобідка та Червоний хутір на лівобережжі, в центрі міста – на Старокиївській горі тощо.

Поміркуйте, що приваблювало давніх людей у ці місця упродовж століть?

 

 

Джерело 4.

 

 

http://img0.liveinternet.ru/images/attach/b/3/20/727/20727781_n4.jpg

http://recult.by.ru/pages/mus/tripol/pic/01_01.gif

Киевская Русь. Славяне. Фото 2

 

Речі, знайдені під час археологічних розкопок на території Києва

 

Знайдені під час розкопок посуд, предмети, що використовувались під час виконання різних ритуалів (джерело 4), належали до різних періодів життя людей на території Києва. Але всі вони засвідчують, що місце, де розташоване наше місто, завжди приваблювало людей і вони жили тут постійно упродовж віків.

 

Завдання: Знайдіть на сучасній карті Києва місця знаходження поселень давніх людей.

 

Незрівнянно красива й багата природа – ліси багаті дичиною й безкраї поля, придатні для землеробства, швидкі невеличкі річки, стави й могутній красень – Дніпро, які не лише забезпечували рибою, а й слугували шляхами сполучення – все це приваблювало сюди людей. До того ж високий правий берег Дніпра, численні яри та гори були природним захистом від можливих нападників.

 

Довідка

Річки взагалі в давнину відігравали особливу роль. Вони були головним засобом комунікації, тобто зв’язку з іншими племенами, народами, містами. Для нашого клімату важливо, що такими вони були і влітку, і взимку – вкрита міцною кригою річка перетворювалась на досить зручну дорогу. Адже шляхів майже не було. Значна частина східної Європи була вкрита  непрохідними лісами.

 

4Найближчими прабатьками киян вважають слов’янське племінне об’єднання полян, кілька поселень яких існувало на території, де і був заснований Київ.

 

Історична довідка. Поляни.

Ми – слов’яни. Цей чисельний народ відомий з перших століть нашої ери. Його прабатьківщиною сучасні вчені вважають величезну територію від Вісли в Польщі до Одера в Німеччині і Дніпра в Україні. Звідси слов’янські племена – великі об’єднання, попередники сучасних народів – розселились по всій Східній Європі. Одне з таких племінних об’єднань, яке називало себе полянами, з VІ-VІІ ст. оселилось в середній течії Дніпра.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Розгляньте карту. Знайдіть місце розселення полян.

 

 

Подпись: Джерело 5. Східні слов’яни

 

 

http://www.ido.rudn.ru/nfpk/hist/pic/2/v2_15.jpg

 

 

Джерело 6. Слов’янське поселення. Реконструкція

 

http://newciv.relarn.ru/work/2-09/rus/images/sl5.jpg

Поміркуємо:

-з чого зроблені житла людей

-чим займаються мешканці поселення

-чим відрізняється слов’янське поселення від більш давнього, яке ви розглянули раніше.

-що ви бачите на річці?про що це може свідчити

 

 

 

 

 

 

Подпись: Джерело 7. Арабські монети, знайдені при розкопках слов’янських поселень

 

 

 

 

08_19Поміркуємо

- про що можуть свідчити подібні знахідки в слов’янських поселеннях?

- Висловіть припущення, як арабські монети могли потрапити до давніх слов’ян

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Джерело 8. Арабський географ Ібн-Хордабе (IX-X ст.) про руських (слов’янських) купців.

… Вони вивозять хутра видри, чорних лисиць і мечі з далеких кінців Славонії, до Румського (Чорного) моря… Вони ходять до моря Джурджана (Каспійського) і виходять на будь-який берег… Інколи вони привозять свої товари на верблюдах у Багдад.

 

Поміркуємо

-          чи підтвердились ваші припущення щодо походження монет?

-          Чим торгували слов’яни? Чому саме цим?

-          Як змінились ваші уявлення про заняття слов’ян?

 

Дізнайся

- Спираючись на джерела, складіть розповідь про заняття слов’ян

 

Історію заснування Києва викладено літописцем Нестором у «Повісті минулих літ».

 

- Спробуйте прочитати окремі слова з фрагмента.

- Які імена та назви вам відомі?

 

http://www.archunion.com.ua/img/history_001/st-005/osnova_01.jpg

 

Джерело 9. Фрагмент „Повісті минулих літ”, у якому розповідається про заснування Києва

 

«… Було… три брати: одному ім’я Кий, а другому – Щек, а третьому – Хорив, і сестра їх – Либідь. І сидів Кий на горі, де нині узвіз Боричів, а Щек сидів на горі, яка нині зветься Щекавицею, а Хорив – на третій горі, од чого й прозвалася вона Хоревицею. Зробили вони городок і на честь брата їх найстаршого назвали його Києвом.

Інші ж, не знаючи, говорили, ніби Кий був перевізником, бо тоді коло Києва перевіз був з тої сторони Дніпра. Тому й казали: «На перевіз на Київ». Коли б Кий був перевізником, то не ходив би він до Цесарограда. А сей Кий княжив у роду своєму і ходив до цесаря. Не знаємо, щоправда, до якого, а тільки про те відаємо, що велику честь, як ото розказують, прийняв він од того цесаря…

Нестор Літописець, «Повість минулих літ»

 

Поміркуємо:

- чому Нестор підкреслює походження Кия і почесті, надані йому Візантійським імператором?

- яку іншу версію він наводить і чому з нею не погоджується?

 

Отже, місто було засновано у - на початку VI ст. на Старокиївській горі (тоді її називали просто Гора), біля місця, де в Дніпро впадає річка Почайна.

 

Поміркуємо:

Які назви, пов’язані з іменами засновників Києва, вам ще відомі.

 

Нестор жив в Х-ХІ ст., коли Київ давно вже був великим містом, центром Русі. Засновано ж місто було набагато раніше. Літописець користувався легендами, переказами. Але,мабуть, не тільки. Археологічні дослідження довели, що інформація Нестора була достовірною! Розкопки на Старокиївській горі виявили «град Кия». Це була невеличке укріплення, з трьох боків оточене природними перешкодами, а от з четвертої було збудовано земляний вал та глибокий ров. Всередині укріплення виявлені залишки будівель, де проживав князь з дружиною.

Те, що вже для Нестора було легендою, як виявилось, мало цілком реальні підстави!

Місце, обране Києм, було надзвичайно вигідним:

- сама природа створила тут майже ідеальне місце для фортеці - висока гора, з трьох боків оточена неприступними ярами. Залишалось лише збудувати вал з четвертого.

- Той, хто володів цією горою, контролював Дніпро, який став на той час головним торговельним шляхом для слов’янських і багатьох сусідніх племен.

- Вигідне місце розташування нового міста давало можливість брати плату з усіх, хто прямував Дніпром до найбагатшої тодішньої держави – Візантії. А це, в свою чергу, давало можливість утримувати більше воїнів, а отже підсилювати свою владу над місцевими племенами.

- Та й неприступність фортеці була важливою – адже в степах мешкали войовничі кочові племена.

 

Київська легенда.

Нестор Літописець наводить легенду про апостола Андрія, якого називали ще Первозванним тому що він був першим учнем Христа. За цією легендою Андрій проповідував в Криму і вирішив звідти рушити на північ. Він піднявся Дніпром до дуже мальовничого місця, де високі пагорби стояли над рікою. З них відкривався вражаючий красою вид на і на лівий, і на правий берег. Саме тут св. Андрій встановив хрест і сказав: «Тут буде місто велике, славне своєю красою і святістю». У ХVІІІ ст. саме на цьому, як вважали, місці, було споруджено одну з найкрасивіших церков Києва, освятивши її ім’ям св. Андрія. Всередині церкви є картини, присвячені саме цій легенді.

 

Спитаємо експерта:

Історик Б.Рибаков про виникнення міст.

«Міста, що народжуються – це не казкові палати, які постають за одну ніч. Місто народжується як своєрідний «вузол міцності» його округи. Причини й форми виникнення такого центру можуть бути різними й різноманітними.

Це може бути прикордонне або центральне укріплення, постійне місце проживання вождя, пункт, де збиралися народні збори у слов’ян, місце складування данини, племінний ритуальний центр, перехрестя важливих шляхів, місце періодичного торгу тощо. Чим більше окремих ознак накопичиться в одній точці, тим надійніше її перетворення… в місто»

 

Поміркуємо:

-          на яких передумовах виникнення міст наголошує історик?

-          Які з них можна вважати суттєвими для виникнення Києва?

-          Доведіть свою думку, поясніть її.

 

Поступово зростало значення Києва, як торговельного та ремісничого центру. У київську гавань все частіше заходили іноземні кораблі, ремісники обмінювали свої вироби – посуд, прикраси, знаряддя праці, зброю на товари іноземного виробництва.

Багатів Кий та його нащадки, багатів і зростав Київ. І через деякий час він з маленького міста – центру племені полян – перетворився на центр великої держави. Пізніші історики дали їй ім’я Київська Русь.

 

Запропонуй батькам

- Відвідайте Історичний музей, який розташований на Старокиївський горі.

036

- Знайдіть місце, де знаходиться ця пам’ятка, роздивіться навкруги. Прочитайте напис на камені і розкажіть батькам, чому саме тут його встановлено.