🚚 🚁 Збираємо на пікап та ремонт дрона аутел

⛑ 🛡 🥾 Шоломи, форма, взуття

§ 30. Мінойська (Критська) палацова цивілізація (підручник)

§ 30. Мінойська (Критська) палацова цивілізація

1. Перекази про найдавнішу історію Греції

Джерелами, які надихнули вчених на пошуки ранньої цивілізації на острові Крит, були давньогрецькі легенди й міфи. За ними, на Криті, у печері гори Дикта, народився головний бог греків – Зевс. Його мати Рея втекла сюди, рятуючи немовля від кровожерливого Кроноса, який поїдав своїх дітей, вбачаючи у них загрозу своїй владі на небі. Інший міф розповідає, що саме на Крит приніс Зевс доньку фінікійського царя Європу, у яку закохався. Тут вона народила величному богові сина Міноса, майбутнього царя Криту. Але Мінос прогнівив богів, і вони покарали його народженням сина-чудовиська. Звали його Мінотавр, і мешкав він у величезному палаці-лабіринті, який збудував на Криті майстер Дедал. Жоден смертний, потрапивши у павутиння коридорів, не міг вийти з нього. Кожних дев'ять років підвладні Міносу народи відправляли на острів найчарівніших юнаків і дівчат, які повинні були стати здобиччю чудовиська. Одного разу давньогрецький герой Тезей, син афінського царя Егея, потрапивши на острів, змушений був зустрітися у двобої з Мінотавром. Йому вдалося за допомогою нитки, яку дала йому дочка Міноса Аріадна. знайти вихід з лабіринту і перемогти чудовисько.

На Криті, як розповідає легенда, майстром Дедалом і його сином Ікаром було втілено у життя багатолітню мрію людини злетіти в небо.

На Криті ще один давньогрецький герой – Геракл – приборкав страшного бика, здійснивши один із своїх дванадцяти подвигів.

 

Поняття і терміни

Герой – напівбог, нащадок божества і смертної людини, покликаний виконати волю богів на землі, серед людей.

 

2. Археологічне відкриття Мінойської (палацової) цивілізації. Палац Міноса

Наукові дослідження острова Крит розпочалися в XX ст. У 1900 р. сюди приїхав. Артур Джон Еванс (1860-1941 рр.). Вже через кілька тижнів розкопок він здивував людство знахідкою руїн будівель, площа яких сягала 2,5 га. Це був царський палац, де, можливо, й мешкав міфічний Мінотавр – син критського царя Міноса.

У минулому велична споруда мала безліч залів і комор, які з'єднувалися коридорами і сходами, загалом від 1 500 до 2 500 різних приміщень. Там були водопостачання, каналізація й вентиляція. Загальна площа палацу сягала 16 тис. м2. Приміщення розташовувалися так, що людина, яка не була обізнана з їх планом, легко могла заблукати.

На відміну від палаців ассирійських і вавилонських царів, критський палац не відгороджувався від міста високими мурами, за які не міг потрапити простий смертний, а був продовженням міста і навіть губився в ньому. У багатьох приміщеннях не робили вікон. Замість них існувала складна система отворів, за допомогою яких освітлювалися кімнати. Це вважають одним із геніальних досягнень давніх інженерів.

Вражало й внутрішнє оздоблення палацу. В одному з приміщень уздовж стін стояли кам'яні лави й трон давніх правителів острова. На високій спинці трону були зображені грифони та стебла і квітки папірусу. Приміщення було пофарбоване в червоний колір. Стіни вкривали чудові фрески. Критські майстри, так само як єгипетські та індійські, володіли секретами виготовлення фарб, що не втратили яскравості своїх кольорів і донині. Частково Еванс реставрував тронну залу. У такому вигляді вона збереглася і дотепер.

Розкопки на острові підтвердили існування однієї з найдавніших цивілізацій на території Греції. Вона увійшла в історію як Мінойська – за ім'ям царя Міноса. А палацовою її назвали тому, що палац, який був не лише центром влади царів, а й центром економічного життя, свідчив про досить високий рівень розвитку давньої держави.

Знахідки археологів дають можливість припустити, що Мінойська цивілізація не знала війн, бо живопис не прославляв вождів, військове мистецтво, перемоги у битвах. Навпаки, малюнки майстрів розповідали про спокійне та мирне життя. Улюбленими темами художників були: море, збирання врожаю, людська краса. Але найчастіше зображали бика. Цей образ трапляється у фресках, скульптурах, ювелірних виробах, кераміці.

 

3. Розквіт і занепад Мінойської цивілізації

Заможне життя населенню острова забезпечувала сама природа. Теплий, сприятливий для землеробства клімат давав змогу вирощувати зернові, виноград, оливи. У морі було багато риби й інших морепродуктів. Більшість населення Криту становили землероби, скотарі та рибалки. Вони обробляли землю, розводили худобу, освоювали неосяжні простори Середземного моря. Острів славився своїми ремісниками. Вони вміло обробляли дерево, камінь, бронзу, залізо, дорогоцінні метали, знали гончарний круг та ткацтво. Усе це сприяло зародженню Мінойської цивілізації.

 

Документ

Гомер про острів Крит

Острів Крит посеред виноцвітного моря, прекрасний, щедрий, звідусіль обійнятий водами, людьми багатий. Там дев'яносто вони міст населяють великих.

 

Запитання до документа

У чому, на думку автора, полягало багатство острова Крит?

 

Мінойська цивілізація виникла на межі IV–III тис. до н.е. (понад 5000 років тому). Чисельність населення острова з невідомих причин стрімко зросла. На східному узбережжі з'явилося кілька поселень, які поступово перетворилися на міста. З часом вони стали першими в Європі містами-державами. Наприкінці III тис. до н.е. на Криті було збудовано перші палаци.

Найбільш могутнім містом-державою був Кносс. Від нього через увесь острів проклали широкі дороги. У цей самий час почали будувати палац-лабіринт. Він був особливим місцем для мешканців острова. Тут відбувалися коронації царів та освячення жерців, тут приносили людські жертви божествам, влаштовували двобої з биками, які нагадували іспанську кориду. Дещо менші палаци були споруджені у Фесті, Гурнії та інших містах Криту. Поступово міста-держави об'єдналися навколо Кносса. На Криті утворилася єдина держава, у якій неподільно володарював кносський цар. Він одночасно був і верховним жерцем.

Ознакою цивілізованості жителів острова було письмо. Під час розкопок палаців знайдено тисячі табличок із давніми написами. Спочатку критяни, як і інші давні народи, писали ієрогліфами. Прикладом такого письма є Фестський диск, виготовлений із глини. На двох його боках витиснено 242 ієрогліфи, що донині не розшифровані. Згодом виникло два види письма, їх учені називають лінійним письмом «А» (XVIII ст. до н.е.) і «Б» (XIV ст. до н.е.). Перше так і залишилося нерозшифрованим, хоча доведено, що це господарські документи.

 

Цікаво знати

Лінійне письмо «Б» на глиняних табличках розшифрували англійці М. Вентрис (фахівець з армійських шифрів) і Дж.Чедвік у 1952 р. Воно мало 88 знаків, що передавали склади, у тому числі й з одного голосного звука.

 

Правителі Криту мали могутній флот. Критські кораблі контролювали морські простори, надійно захищаючи острів. Наявність флоту створила умови для безпечної торгівлі, процвітання, збагачення та посилення могутності Критського царства. Жителі Криту розселилися на Балканах та островах Середземномор'я. Розквіт Мінойської палацової цивілізації припав на середину II тис. до н.е. Критська держава не поступалася перед Єгиптом і Вавилоном і вважалася однією з найсильніших держав світу.

Але сталося щось загадкове – в один і той самий час на руїни перетворилися Кносс, Фест, Гурнія та інші міста. Усе, що створювалося зусиллями жителів острова століттями, припинило своє існування за дуже короткий час. Цивілізація на острові Крит зникла близько 1400 р. до н.е. Можливо, причиною загибелі Мінойської палацової цивілізації був землетрус або виверження вулкана, а може, страшна навала ворогів. Вчені й донині не мають однозначної відповіді на це запитання.

Артур Еванс вважав, що загибель цивілізації спричинена природною катастрофою, оскільки під час розкопок Кносського палацу він виявив багато ознак раптової смерті: незавершені ремісничі вироби, покинуті на полях знаряддя праці та ін. На думку Еванса, відбувся настільки могутній землетрус, що відродити після нього цивілізацію було вже неможливо. За 100 км на північ від Криту знаходиться невеличкий острів Санторин (Тера). Тут, на думку геологів, і відбулося виверження вулкана з жахливим вибухом, що знищив частину цього острова та підняв величезну хвилю – цунамі. Імовірно, вона знищила критський флот і спричинила загибель Мінойської цивілізації.

 

Запитання і завдання

1. Хто і коли віднайшов Мінойську цивілізацію?

2. Які особливості Мінойської цивілізації?

3. Назвіть особливості побудови Мінойського палацу.

4. Що було основою могутності мінойських царів?

5. Назвіть час розквіту і час занепаду цивілізації острова Крит.

6. Які ймовірні причини загибелі Мінойської цивілізації?