🚚 🚁 Збираємо на пікап та ремонт дрона аутел

⛑ 🛡 🥾 Шоломи, форма, взуття

Африка (конспект)

На африканському континенті знаходиться 58 держав і територій. У минулому майже всі вони були колоніями європейських країн. В 50-70-x рр. ХХ ст. більшість держав континенту стали незалежними, у 80-90-x рр. незалежність отримали Зімбабве і Намібія. Залежними залишаються о. Св. Єлени (Велика Британія), о. Реюньйон (Франція), Сеута і Мелілья (Іспанія), Західна Сахара (Марокко) тощо. Більшість країн материка, ставши суверенними державами, фактично залишились залежними від своїх колишніх метрополій.

Африканський континент був і залишається найменш розвиненим регіоном світу, його називають материком відсталості, аграрно-сировинною периферією світу. Всі держави материка, крім Південної Африки, відносяться до країн, що розвиваються. Для більшості з них характерними є економічна та політична нестабільність, вузька спеціалізація господарства, низький рівень загального розвитку, бідність та низька тривалість життя населення. 33 із 47 найменш розвинених країн світу знаходяться в Африці. Разом із тим, деякі країни континенту зуміли за рахунок експорту сировини досягти досить високих показників ВНП. Так, у Лівії 90% доходів від зовнішньої торгівлі дають видобуток і переробка нафти; в Алжирі провідними є видобуток нафти і природного газу, фосфатів та руд металів. Головним експортним товаром Єгипту є бавовник і нафта. За виробництвом бавовнику країна посідає перше місце в Африці, а за виробництвом високоякісного довговолокнистого бавовнику – перше місце в світі. Особливу роль в економіці Єгипту відіграє відкритий в 1869 р. Суецький канал, через який проходить один із найважливіших морських шляхів зі Середземного моря в Індійський океан, значними є доходи держави від туризму. В острівних Маврикії та Сейшельських Островах головним джерелом доходів є туризм.

В інших країнах регіону домінує сільське господарство, в якому зайнято від 60 до 80% працюючого населення. Проте, через низьку продуктивність праці й екстенсивний характер сільське господарство тільки на 2/3 забезпечує місцеві потреби в продовольстві. В деяких країнах розвинене плантаційне господарство експортного напрямку з монокультурною спеціалізацією. За експортом какао-бобів виділяються Гана, Кот-Д’Івуар та Ніґерія, арахісу – Сенеґал, Ніґер та Ґамбія, пальмової олії – Ніґерія, кави – Ефіопія, Кенія, Уґанда, ванілі – Мадаґаскар, фініків – Кенія, Танзанія.

Тваринництво в країнах регіону має екстенсивний характер. Найбільш розвинуті скотарство (розведення буйволів, мулів, горбатих зебу), верблюдярство і вівчарство, продукція яких (за винятком вовни і шкір) використовується для власних потреб населення. Більшість тварин використовується як тяглова сила.

Африку умовно ділять на два субрегіони: Північна Африка і Тропічна Африка (на південь від Сахари до Південної Африки), або на п’ять регіонів: Північна, Західна, Східна, Екваторіальна і Південна Африка.

Тропічна Африка – найвідсталіша частина в групі країн світу, що розвиваються. Це найменш урбанізований регіон світу. Північна Африка – більш розвинений регіон завдяки географічному положенню і наявності мінеральної сировини.

Південна Африка (в минулому ПАР), країна переселенського капіталізму, була утворена у 1910 р. Держава – багата на корисні копалини. За винятком нафти, природного газу і бокситів вона має всі мінеральні ресурси, що експортуються в більш, ніж 80 країн світу. ПА займає провідні позиції в світі за запасам і видобутком золота, алмазів, магнієвих, хромових і марганцевих руд, металів платинової групи, азбесту, сурми, уранових руд. Частка обробної промисловості у ВНП становить 25%. У країні переважає легка промисловість, але значною є питома вага металургії, машинобудування і металообробки, хімічної промисловості. Значного розвитку набули високотехнологічні галузі – військова та виробництво ядерних реакторів. Важливим районом гірничодобувної промисловості є Вітватерсранд – основний район видобутку золота й урану. Тут знаходиться найбільший промисловий центр країни – Йоганнесбурґ і столиця – Преторія. У цій же провінції, в районі Кімберлі видобувають алмази. Транснаціональний алмазо-добувний концерн De Beers контролює алмазний ринок світу.