🚚 🚁 Збираємо на пікап та ремонт дрона аутел

⛑ 🛡 🥾 Шоломи, форма, взуття

Мінеральні ресурси (конспект)

Мінеральні ресурси – це сукупність запасів корисних копалин мінерального походження, які вже використовуються або можуть бути використані у майбутньому в господарській діяльності людини. У наш час найбільше використовується понад 200 видів мінеральної сировини. Залежно від призначення мінеральні ресурси ділять на три групи.

Паливні (енергетичні) – використовуються для одержання тепла і світла.

Металеві (рудні) – з яких виплавляють метали (руди чорних і кольорових металів).

Неметалеві (нерудні) – використовуються як сировина для хімічної промисловості (калійна сіль, фосфорити, сірка тощо), будівництва й як технічна сировина (азбест, графіт, алмази тощо).

Родовища корисних копалин розміщені на Землі дуже нерівномірно, що пояснюється особливостями тектонічної будови земної кори. Для кращого уявлення і пояснення закономірностей розміщення корисних копалин на карті показані тектонічні області материків (платформи і складчасті пояси).

Паливні та деякі нерудні корисні копалини, що мають осадове походження, утворилися внаслідок вікового накопичення осадових порід. Родовища цих корисних копалин найчастіше зустрічаються в осадових чохлах давніх платформ і в передгірних прогинах областей найдавнішої та давньої складчастостей. У рельєфі цим тектонічним структурам відповідають рівнини (див. Фізичну карту світу).

Гірничо-хімічні неметалеві корисні копалини також, мають переважно, осадове походження.

Металеві корисні копалини приурочені до щитів давніх докембрійських платформ і складчастих поясів земної кори. Саме тому найбагатшими на рудні копалини є старі низькі гори, нагір’я та плоскогір’я.

Руди чорних металів (залізні, марганцеві) в земній корі залягають пластами, утворюючи великі за площею басейни.

Руди кольорових металів залягають у надрах Землі своєрідними поясами. Так, мідні та поліметалеві руди поширені в складчастих областях Кордильєр – Анд, олов’яні руди – в Тихоокеанському поясі.

Наявність мінеральних ресурсів є хорошою передумовою розвитку господарства будь-якої країни.