🚚 🚁 Збираємо на пікап та ремонт дрона аутел

⛑ 🛡 🥾 Шоломи, форма, взуття

§ 12. Зображення рельєфу (підручник)

§12. Зображення рельєфу

 

Відносна висота. Відомо, що земна поверхня нерівна. На ній є відносно рівні ділянки, горби, яри, гори. Для зображення рельєфу на плані або карті, необхідно знати висоту підвищень і глибину знижень земної поверхні. Щоб на місцевості визначити висоту, наприклад, горба, потрібно виміряти відстань по вертикалі від його підошви до вершини. Це можна зробити за допомогою нівеліра. Нівелір – простий прилад у вигляді вертикальної рейки висотою 1 м з виском і горизонтальною планкою. Послідовність вимірювання висоти ним (це називають нівелюванням) така: спочатку встановлюють нівелір біля підошви горба. За виском перевіряють, чи суворо вертикально він стоїть. Горизонтальна планка нівеліра повинна бути спрямована до схилу. Уздовж планки “прицілюються” і підмічають точку на схилі, в яку вона спрямована. Там забивають кілочок. Якщо висота нівеліра дорівнює 1 м, ця точка буде на 1 м вище того місця, де стоїть нівелір. Потім нівелір переносять до кілочка і прицілюються на іншу точку. Друга точка вже буде вищою на 2 м від підошви. Так послідовно нівелір переставляють кілька разів уздовж схилу. Пройшовши до вершини, за кількістю кілочків визначають висоту горба в метрах. Так дізнаються, на скільки метрів одна точка (у нашому прикладі – вершина горба) вища відносно іншої точки (підошви горба). Така висота називається відносною. За допомогою нівеліра можна виміряти висоту берега річки над водою, схилу яру над його дном та ін.

Абсолютна висота. Якщо ви уважно розглянете мал.., то побачити, що на одному схилі горба нівелір ставили чотири рази. На схилі з іншого боку він помістився п’ять разів. Це означає, що його підошва з одного боку може знаходитися нижче, а з іншого – вище. Через це й відносна висота вершини, виміряна з різних боків горба, може бути неоднаковою. Щоб уникнути різнобою у висотах, на планах місцевості та картах позначають не відносну висоту, а абсолютну висоту. Її відлічують від єдиного рівня – від рівня моря, що приймається за 0.

Абсолютна висота – перевищення точки земної поверхні над рівнем моря, що приймається за 0 м. Проте різні моря мають різний рівень. Від якого з них вести відлік? В Україні та деяких інших країнах (Росія, Білорусь, Молдова та ін.). прийнято вести відлік абсолютної висоти точок поверхні від рівня Балтійського моря. Щоб визначити абсолютну висоту точок, не обов’язково їхати до його берегів. У різних місцях на місцевості ставлять спеціальні знаки – репери. Вони вказують на висоту даного місця над рівнем Балтійського моря. Від цього знака, провівши нівелювання, можна визначити висоту будь-якої точки. Наприклад, абсолютна висота Києва – 180 м.

На планах і картах підписується тільки абсолютна висота. Абсолютну висоту окремих точок місцевості позначають крапкою. Біля неї пишуть висоту у метрах. Таке позначення називають відміткою висоти.

Зображення рельєфу місцевості. Форми рельєфу на планах і картах зображують горизонталями. Горизонталі – це лінії на плані або карті, що з’єднують точки місцевості з однаковою абсолютною висотою. Вони окреслюють форму нерівностей земної поверхні. Для зображення горба відмітки абсолютної висоти переносять на план і з’єднують лініями. На плані горизонталі зображуються лініями коричневого кольору. Проводяться вони через певні проміжки висоти: наприклад, через кожні 5 м, 10 м, 50 м, 200 м тощо. На лінії-горизонталі може бути підписана її абсолютна висота. Відстань між горизонталями залежить від крутизни схилів. Якщо схил крутий, горизонталі на плані будуть розташовані близько одна від одної, якщо ж пологий – на більшій відстані.

Маленькі рисочки, проведені перпендикулярно до горизонталі, називаються бергштрихи. Вони вказують вільним кінцем, у якому напрямку схил знижується. Горизонталями на планах зображують не тільки підвищення, а й западини. При цьому бергштрихи будуть звернені вільним кінцем усередину контуру.

 

Запитання і завдання

1. Чим відносна висота відрізняється від абсолютної?

2. Що показує відмітка висоти на плані?

3. Що зображують горизонталі на плані?

4. Визначте, через скільки метрів по висоті проведені горизонталі на плані.

5. Яка існує залежність між крутизною схилу і відстанню між горизонталями?

6. Чим відрізняється на плані зображення височини від западини?

7. Обчисліть відносну висоту горба, якщо його абсолютна висота дорівнює 563 м, а горизонталь біля підошви – 310 м.