🚚 🚁 Збираємо на пікап та ремонт дрона аутел

⛑ 🛡 🥾 Шоломи, форма, взуття

§ 13. Глобус (підручник)

§ 13. Глобус   

 

Глобус – обємна модель Землі. Для подальшого вивчення географії, важливо пам’ятати, що глобус-Земля обертається довкола стержня-осі. Насправді наша планета такої видимої, як на глобусі, осі не має. Вісь можна математично обчислити і лише уявити. Стержень глобуса показує, де і з яким нахилом проходить уявна земна вісь. Ті точки, де земна вісь входить і виходить із глобуса, називаються полюсами. Верхня точка – Північний полюс, нижня – Південний полюс. Відомо, що на Північному полюсі Полярну зорю видно прямо над головою. Посередині глобус оперізує темно-синя лінія – екватор. Слово “екватор” у перекладі з латини означає “рівнодільник”, тобто той, що поділяє на рівні частини. Екватор і справді поділяє Землю на дві півкулі: Північну (на глобусі – зверху), де ми з вами живемо, і Південну (внизу). На поверхні Землі ні полюси, ні лінія екватора ніяк не позначені. Як і земна вісь, вони існують лише уявно і можуть позначатися тільки на глобусах і картах. Глобус дає змогу уявити форму нашої планети, тому його і називають її об’ємною моделлю.

Особливості зображення Землі на глобусі. На поверхні глобуса зображено материки, острови, півострови, океани і моря. Тобто – поверхня нашої планети, тільки зменшена в декілька мільйонів разів. Глобуси, як і плани місцевості, мають масштаб. Він показує, в скільки разів глобус менший за справжню Землю. На відміну від планів, на глобусах зменшення земної поверхні дуже велике. Наприклад, на глобусі з масштабом 1: 30 000 000 в одному сантиметрі уклалися 30 мільйонів сантиметрів (або 300 км) земної поверхні. Тобто всі земні об’єкти такого глобуса зменшені в 30 мільйонів разів.

Глобус найбільш точно передає форму Землі. Тому тільки на ньому обриси океанів, материків, островів і інших географічних об’єктів відповідають їх справжньому вигляду. Це означає, що на глобусі не спотворюється відстань між окремими точками. Ось чому при вивчені Землі вчені давно використовують глобус. Він вкрай необхідний для навчальних і наукових цілей.

Відстані на глобусі визначають гнучкою лінійкою або за допомогою смужки паперу або нитки.

Форма і розміри Землі. Чи справді Земля кругла? Виявляється, в сучасну добу розвитку географії й інших наук, стверджувальна відповідь буде вже не зовсім правильною. Вірніше, не зовсім точною. Так само можна казати, що і яблуко кругле, хоча насправді круглим воно ніколи не буває.

Сучасні дослідники не вважають нашу планету ідеально круглою. Відстань від її центру до полюсів становить 6 356 км, а від центру до екватора – 6 378 км. Тобто полюсний радіус на 22 км менший за екваторіальний. Такі розрахунки вказують на те, що Земля сплюснута біля полюсів. Її форма не куляста, а швидше овальна. Крім того, земна поверхня має значні виступи гір і западини океанів. Тому форму нашої планети не можна порівняти ні з якою геометричною фігурою. Істину форму Землі вчені назвали геоїд, що в перекладі з грецької означає “землеподібний”.

Нині за допомогою космічних супутників дослідники можуть намалювати контури Землі до найдрібніших подробиць. Проте і це буде лише тимчасовий «портрет» нашої планети, оскільки її поверхня безперервно змінюється.

 

Мал. Глобус

 

Запитання і завдання

1. У чому полягають особливості зображення земної поверхні на глобусі?

2. Які уявні точки і лінії позначено на глобусі?

3. Визначте, користуючись масштабом глобуса, чому дорівнює довжина земного екватора.

4. Поміркуйте, ближче до центра Землі знаходиться людина на екваторі чи          

людина на Південному полюсі.

5. Супутник облітає Землю на висоті 300 км. Покажіть цю висоту в масштабі глобуса.