🚚 🚁 Збираємо на пікап та ремонт дрона аутел

⛑ 🛡 🥾 Шоломи, форма, взуття

§ 39. Охорона атмосфера (підручник)

§ 39. Охорона атмосфера

 

Чи може людина впливати на атмосферу?

Внаслідок чого забруднюється повітря?

 

Вплив людини на атмосферу. Людина у своїй діяльності здатна змінювати склад і властивості атмосфери. Останнім часом повітря вміщує велику кількість шкідливих газів. Вони потрапляють в атмосферу з труб промислових підприємств. Сильно отруюють повітря вихлопні гази численних автомобілів.

Якщо такі гази скупчуються в повітрі і змішуються з краплинами туману, то утворюється смог (в перекладі з англійської – “дим”, “імла”). Отруйний туман стелиться землею на рівні органів дихання людини, що є особливо небезпечним. Особливо часто смог виникає у великих містах.

Дуже небезпечні забруднення повітря сполуками сірки і азоту. Сполучаючись з водяною парою, вони повертаються на землю у вигляді кислотних дощів. Такі дощі випадають іноді за тисячі кілометрів від місця свого утворення. Вони шкодять здоров’ю людей, гублять ліси, забруднюють ґрунти. Деякі вчені вважають, що зростаюче забруднення атмосфери хімічними речовинами руйнує тонкий озоновий шар. В ньому утворюються своєрідні “діри”. Найбільша озонова “діра” виявлена над Антарктидою. Це небезпечно для всього живого на Землі.

Так, для своїх потреб люди спалюють мільйони тонн різних видів палива. При цьому в атмосферу виділяється вуглекислий газ. Його кількість поступово збільшується. І він починає діяти як парник: до Землі пропускає проміння, яке нагріває поверхню, а тепло від земної поверхні – “не випускає”,  перешкоджаючи його розсіюванню у космос. Це і призводить до підвищення температури тропосфери. Таке явище вчені назвали парниковим ефектом. Є припущення, що через парниковий ефект середньорічна температура повітря тропосфери підвищиться на 10 на всій Землі. Таке відхилення називають глобальним потеплінням. Але навіть таке незначне на перший погляд потепління може мати значні наслідки. Найперше, посилюється танення льодовиків. Це призведе до підняття рівня Світового океану. Тоді  приморські низовини, де живуть люди, будуть затоплені водою.

Смог, кислотні дощі, озонові “діри”, парниковий ефект і глобальне потепління – це лише окремі приклади “реагування” атмосфери на дії людей. Нині їх масштаби зросли так, що сама атмосфера вже потребує захисту від людини.

 

Мал. Смог над Сан-Дієґо. США

 

Мал. Забруднення атмосфери викидами промислових підприємств

 

Охорона атмосфери. Чисте повітря – це життєва необхідність людини. Для збереження чистоти повітря потрібно обмежувати викиди шкідливих газів, диму, інших домішок. Для цього на промислових підприємствах встановлюють газо- і димовловлювачі. У містах, де скупчується транспорт, розширюють площі зелених насаджень. Дерева не тільки потужні виробники кисню, а й значно зменшують запиленість повітря. 1 га лісу протягом однієї години поглинає 2 кг вуглекислого газу. В лісах пилу у 8–10 разів менше, ніж у безлісій місцевості.

Розв’язання проблем охорони атмосфери вимагає об’єднання зусиль усіх країн світу. Адже забруднене повітря, переміщуючись, не зважає на державні кордони. Людям повсякчас потрібно пам’ятати, що атмосфера – величезна цінність нашої планети.

 

Запитання і завдання

1. Чому в атмосфері збільшується вміст вуглекислого газу?

2. Чому від стану атмосфери залежить здоров’я людей?

3. Що потрібно робити, щоб зберегти “повітряний одяг” Землі від забруднення?

4. Що в природі має змінитися, щоб змінився клімат території?

 

 

 

 

Тема 3. Гідросфера

 

1. Пригадайте, у яких станах може перебувати вода на Землі.

2. Як відбувається кругообіг води на нашій планеті?

 

На Землі немає такого місця, де б зовсім не було води. Вся наша планета просякнута й охоплена нею. Найбільше води рідкої. Значно менше твердої (льоду і снігу) та газоподібної (водяної пари). Вся вода, що міститься в земній корі, на її поверхні та в атмосфері, утворює одну із земних оболонок – гідросферу. Її частини – Світовий океан, води суходолу, вода в атмосфері. Найбільша кількість води зосереджена в океанах і морях (96,5 %). Води суходолу це – річки, озера, болота, штучні водойми, льодовики, а також підземні води. В атмосфері містяться водяна пара, краплини води і кристалики льоду. Завдяки тому, що вода легко переходить з одного стану в інший і безперервно переміщується, всі частини гідросфери взаємно зв’язані. Розтікаючись планетою і проникаючи в усі оболонки, вода поєднує їх між собою.

Вода відіграє вирішальну роль в природі й житті людей. Вона наділена дивовижними властивостями. Багато з них мають велике географічне значення. Про деякі властивості ви вже довідалися: про здатність розчиняти, вимивати і переносити на відстані речовини, руйнувати і створювати нову поверхню, обігрівати і охолоджувати повітря. У Всесвіті немає іншої речовини, яка б могла замінити воду. В результаті вода вимальовує неповторний портрет нашої планети.

 

 

 

 

 

 

 

 

 


> Text Box: Моря

Text Box: Річки Text Box: Озера Text Box: Болота Text Box: Льодовики Text Box: Підземні води Text Box: Штучні водойми, канали

Водяна пара

 
Text Box: Океани

 

 

 

 

 

 


Мал. Складові частини гідросфери