🚚 🚁 Збираємо на пікап та ремонт дрона аутел

⛑ 🛡 🥾 Шоломи, форма, взуття

§ 44. Багатства Світового океану (підручник)

§ 44. Багатства Світового океану

 

1. Наведіть приклади морських рослин і тварин.

2. Які багатства є в Світовому океані?

 

Біологічні ресурси. З незапам’ятних часів людина для своїх потреб дістає з морів і океанів водорості, виловлює рибу, молюсків, звірів. Все це називають біологічними ресурсами. Левова частка біологічних ресурсів припадає на рибу. Щорічно виловлюють мільйони тонн оселедців, анчоусів, тріски, скумбрії, тунця, ставриди, камбали, лосося. Серед молюсків найбільше значення мають устриці, мідії, морські гребінці, кальмари, восьминоги. Добувають також креветок, крабів, омарів, лангустів. Промисел китів, моржів, тюленів, морських котиків нині обмежений через значне скорочення їх кількості. 

Рослинність і тваринний світ Світового океану дуже багаті, але його біологічні ресурси не безмежні. Наприклад, через те, що риби виловлюється більше, ніж може відтворитися, її кількість дуже швидко зменшується. Це означає, що морські організми потрібно берегти від хижацького промислу та загибелі від забруднення води. 

 

Цікава географія

З океану – в космос

Мікроскопічні морські водорості хлорера – рекордсмени з розмноження: 1 кг їх за 17 днів дає тонни біомаси. За добу водорості виділяють кисню у 200 разів більше власного об’єму. За такі незвичайні якості хлорера стала першою рослиною, що полетіла разом з космонавтами у космос.

 

Мінеральні ресурси. Мінеральні ресурси Світового океану – це не тільки корисні копалини, що залягають на дні і під дном, а й сама вода. У ній розчинено багато речовин, які широко використовує людина. У морській воді є все – від кухонної солі до золота. За це її називають рідкою рудою. З кожним роком вода Світового океану дає людині все більше і більше корисних речовин. Найбільше з неї отримують кухонної солі. Вода також постачає магній, який використовують у літако- і автомобілебудуванні, бром, що необхідний для виготовлення кіноплівки і фотопаперу. Золота в океанічній воді міститься дуже мало: 2 000 т води містять лише 1 г золота. Але його у такий спосіб не видобувають, тому що витрати виявляються у багато разів більшими, ніж вартість самого золота.

В “районах спраги” – посушливих місцях Азії – солону воду морів за допомогою опріснювальних установок перетворюють на прісну. Проте вартість такої води так само поки що занадто висока.

Величезні запаси різних корисних копалин буквально розсипані на дні морів і океанів. Дно встелене залізними і марганцевими рудами. Їх запаси перевищують запаси на суходолі. З-під дна добувають нафту, природний газ, кам’яне вугілля. Їх розробляють за допомогою підводних шахт і бурових платформ.

 

Мал. Нафтодобувна платформа у Північному морі

 

Енергетичні ресурси. Вода Океані здатна виробляти електроенергію. Величезні енергетичні ресурси мають припливи і відпливи, океанічні течії і навіть хвилі. Енергія припливів і відпливів у кілька разів більша, ніж в усіх річках планети. Щоправда, поки що людина використовує її мало. Для цього в деяких країнах світу (Франції, США, Росії, Японії, Китаї) збудовано припливні електростанції. Електроенергію за допомогою хвиль отримують в Японії. Проте її вартість досить висока. Якщо люди навчаться отримувати електроенергію на хвильових станціях дешевим способом, то людство отримає невичерпне джерело енергії.

Людина й Океан. Морські глибини здавна манили людину. Їй хотілося не лише віднайти скарби на дні, а й розширити географічні знання про навколишній світ. Нині не викликає сумнів те, що роль Світового океану на нашій планеті дуже значна. Його називають “колискою життя”, оскільки на думку більшості вчених життя на Землі зародилося саме в Океані. “Кухнею погоди” його називають за важливу роль у формуванні клімату Землі.

Якщо на суходолі давно вже немає невідомих територій, то в глибинах Океану і нині чимало загадкового. Першими дослідниками, що занурилися під воду, були нирці за перлами. Минуло багато часу перш, ніж з’явилися різні підводні апарати, дослідницькі судна, штучні супутники. Сьогодні за їх допомогою вчені вивчають властивості води, її рухи, морських організмів, вимірюють глибини. Це має велике значення для судноплавства, пошуків корисних копалин, риболовства, прокладання дном кабелів телефонного зв’язку.

Нині води Океану необхідно охороняти від забруднень нафтою, промисловими відходами, побутовими стічними водами, добривами, знесеними з полів. Сьогодні навіть далеко від берегів, у відкритому океані, не рідко плавають пластикові пляшки, поліетиленові пакети та інше сміття. Від забруднення води страждають всі організми. Щоб привернути увагу до цих проблем, 1998 р. був проголошений Міжнародним роком Океану. Боротися із забрудненнями дуже важко. Тому важливо не допускати цього, щоб безмежний водний простір не тільки залишався коморою з природними багатствами, а доставляв людині естетичну насолоду.

 

Цікава географія

Морські тварини в небезпеці

Деякі тварини, що ще недавно жили в Океані, вже зникли назавжди. Наприклад, повністю була винищена схожа на тюленя морська корова. У ХХ ст. різко зменшилася кількість синіх китів: з 150 000 особин залишилося менше 2 000.  Нині ці тварини охороняються.

 

Запитання і завдання

1. Які види природних ресурсів має Світовий океан?

2. Які біологічні ресурси  Океану використовує людина для своїх потреб?

3. Які мінеральні багатства зберігають моря й океани?

4. Як можна використати енергію вод Світового океану?

5. Внаслідок чого забруднюються води морів і океанів?

6. Які необхідно вживати заходи, щоб запобігти забрудненню Океану?