🚚 🚁 Збираємо на пікап та ремонт дрона аутел

⛑ 🛡 🥾 Шоломи, форма, взуття

§ 12. Фізико-географічне положення. Дослідження таосвоєння (підручник)

РОЗДІЛ ІІ. МАТЕРИКИ

Про материки вам уже багатовідомо і ви знаєте, що кожний з них своєрідний. Серед них вирізняютьнайспекотніший материк з найбільшими у світі пустелями; „материк-навпаки”, якийрозташований по той бік екватора; Льодяний континент, який називають материкомучених;  материк карнавалу і знаменитихфутбольних команд; материк економічної могутності та найбільший материк, де миживемо.

У цьому розділі ви навчитесявизначати географічне положення материка – положення відносно екватора,тропіків, полярних кіл, початкового меридіана, а також інших материків іокеанів (додаток 4). Ви знатимете, де шукати крайні точки (здебільшого миси), що обмежують материк з півночі,півдня, заходу і сходу. За картою ви дістанете уявлення про те, сильно числабко розчленована берегова лінія –межа материка і вод морів та океанів, що його омивають.  Ви дізнаєтеся про історію дослідження материка – його відкриття і вивченнямандрівниками й ученими. Ви докладніше ознайомитеся з особливостями їх геологічної будови і рельєфу, клімату і внутрішніх вод, природних зон і екологічних проблем, населення і країн. Тобто ви навчитеся даватихарактеристику материка.

 

Тема І. Африка

 

§ 12. Географічне положення та дослідження

 

Площа – 30,3 млн км2.                                            

Населення – 1 млрд осіб.

Середня висота – 750 м.

Найвища точка над р. м. – г. Кіліманджаро (5 895 м)

 

1. Пригадайте, хто вперше обплив довкола Африки ще в Стародавню добу.

2. Які мореплавці в добу Великих географічних відкриттів плавали уздовж берегів Африки?

 

ГЕОГРАФІЧНЕ ПОЛОЖЕННЯ. Від розташування материка на Землі залежать його природні умови. Навчитися визначати географічне положення материка допоможе план (табл. 2).

Таблиця 2

Характеристика географічного положення материка

 

План

Дії

1. Положення відносно екватора

 

Визначити:

а) в якій півкулі (Північній чи Південній) розташований;

б) між якими паралелями знаходиться (де проходять лінії тропіків, полярних кіл)

 

2. Положення відносно нульового меридіана

 

Встановити, в якій півкулі (Західній чи Східній) розташований

 

3. Розміри

 

Визначити:

а) координати крайніх точок;

б) протяжність материка з півночі на південь та із заходу на схід;

в) яка площа

4. Положення відносно інших материків

 

Встановити, до яких материків наближений, від яких – віддалений

5. Положення відносно морів і океанів

Встановити, які океани і моря омивають береги

 

6. Особливості берегової лінії

Визначити:

а) сильно чи слабо розчленована;

б) які затоки вдаються у суходіл;

в) які великі півострови виступають в океан;

г) які великі острови розташовані поблизу берегів материка

 

Африка має своєрідне розташування. Вона – єдиний материк, що майже посередині перетинається екватором. Отже Африка лежить в обох півкулях Землі. Пори року в різних частинах материка протилежні: коли в Північній півкулі літо, то в Південній – зима. Майже повністю Африка розташована між двома тропіками в жаркому поясі – в екваторіальному, субекваторіальних і тропічних кліматичних поясах. Тому Африка – найспекотніший материк на Землі. Відносно нульового меридіану вона майже повністю лежить у Східній півкулі, лише невелика її частина – у Західній.

Крайні точки материка вказують на його розміри і протяжність. Крайня північна точка Африки – мис Рас-Енгела, крайня південна мис Агульяс (Голковий). Відстань між ними близько 8 000 км.  Крайня західна точка – мис Альмаді,  крайня східна – мис Рас-Гафун. Протяжність Африки із заходу на схід – 7 500 км. Африка другий за величиною материк нашої планети після Євразії.

Від інших материків Африка віддалена значними просторами Атлантичного та Індійського океанів, які омивають її береги. Виняток – Євразія, до якої вона прилягає майже впритул. Від Європи Африку відділяє Середземне море і вузька Гібралтарська протока (14 км). З Азією Африка з’єднується вузькою смужкою суходолу – Суецьким перешийком завширшки 120 км. У ХІХ ст. там було прорито Суецький канал. Від Азії Африку відділяє Червоне море і Баб-ель-Мандебська протока. Моря і океани, що омивають материк, здійснюють суттєвий вплив на його природу. Поблизу африканських берегів проходять важливі світові торгові шляхи.

Берегова лінія Африки слабо розчленована. Найбільшими затоками є Аденська та Гвінейська, яка широко відкрита у бік океану. На сході виступає єдиний великий півострів Сомалі. Найбільший острів Мадагаскар від материка відділяється Мозамбікською протокою. До Африки також належать невеликі острови Канарські, Сейшельські та ін. Береги материка дуже обривисті, з крутими уступами, мають мало зручних бухт.

Подорож у слово

Стародавні греки іменували Африку Лівією. Назва Африка зявилася до нашої ери. Таємниця цієї назви і дотепер не має однозначного трактування. Є припущення, що слово Африка походить від назви берберського племені африги, яке жило поблизу Карфагена, і означає той, що не знає холоду. Пізніше назва Афригія поширилася на увесь материк.

Цікава географія

Цікаво, що Червоне море, як і всі моря, має прозорі води. Проте на глибині спостерігається дивне явище – вода стає червоною, як кров. Це пояснюють наявністю у воді мікроскопічних водоростей. Море тривалий час називали Еритрейське (від грецького еритросчервоний), а потім цю назву переклали буквально – Червоне.

 

Мал. Фізична карта Африки

 

Робота з картою

1. Знайдіть та виправте помилки в описі положення Африки відносно інших материків: «Африка розташована на південний захід від Євразії, на схід від Австралії, на південь від Антарктиди, на північний захід від Південної Америки, на південний схід від Північної Америки».

2. Визначте координати крайніх північної і південної точок Африки та обчисліть найбільшу протяжність материка з півночі на південь (10 = 111,3 км).

3. Які із заток Африки можна правомірно назвати морями? Чому?

4. Назвіть теплі та холодні течії, що проходять уздовж берегів Африки. Як вони  впливають на природу материка?

5. Які особливості природи Африки визначаються її географічним положенням?

 

ДОСЛІДЖЕННЯ ТА ОСВОЄННЯ. Африка була відкрита самими африканцями. Так, у Стародавньому Єгипті ще задовго до нашої ери нагромаджувалися перші знання про материк. Відомо, що 3,5 тис. років тому єгиптяни здійснювали далекі плавання вдовж берегів Червоного моря на південь. Фараони посилали своїх підданих у країну Пунт (нині Ефіопія і Сомалі), звідки привозилися слонова кістка, золото, цінні породи дерев. Найзначніші географічні відкриття у VІ ст. до н. е. зробили фінікійці, які були відважними моряками. У ті часи ще ніхто не знав, що Африка з усіх сторін омивається водою. За три роки вони обігнули Африку, довівши, що вона зусібіч оточена водою.

Натомість для європейців і азіатів Африка, яка була найближчим сусідом Євразії, протягом багатьох віків залишалася таємничою. Грекам, римлянам, арабам  вона уявлялася островом чи півостровом, приєднаним до Азії, що простягнувся аж до екватора. Багато віків існувало переконання, що життя в жаркому екваторіальному кліматі неможливе, сонце там обпалює людей до чорного кольору, а море кипить і випаровується.

З VII ст. арабські купці перетинали Сахару і екватор. Пізніше арабські мандрівники відкрили Коморські острови, а в ІХ ст. досягли Мадагаскару. Відомий вам уже марокканський мандрівник Ібн Баттута у ХІV ст. під час своїх численних подорожей перетнув Сахару та дослідив узбережжя Східної Африки і Західний Судан.

У XV ст. чималі зусилля для дослідженні берегової лінії Африки доклали португальські мореплавці, які шукали морський шлях до Індії. У 1488 р. Бартоломеу Діаш проплив уздовж західного узбережжя Африки і досягнув її південних околиць. Він відкрив миси Доброї Надії і Агульяс. Через 10 років потому відкриття південних берегів Африки продовжив Васко да Гама. Так „розвідники Індії” встановили обриси Африканського континенту. Португальці привезли в Європу перших чорношкірих африканців-рабів. Згодом работоргівлею почали займатися голландці, англійці та ін. Це був ганебний і жорстокий період в історії людства.

Натомість внутрішні райони материка залишалися невідомими. У ХІХ ст. англійський лікар Давид Лівінгстон перетнув Південну Африку із заходу на схід.  Захопившись вивченням природи, він здійснив плавання по річці Замбезі, відкрив на ній великий водоспад Вікторія, дослідив озера Ньяса і Танганьїка,  описав рослини і тварин. У 1849 р. Лівінгстон перетнув Калахарі і встановив, що це – не пустеля, а напівпустеля. Вражає точність, з якою лікар, не маючи спеціальної географічної підготовки, наніс об’єкти на карту. Лівінгстон дуже хотів знайти витоки Нілу, але тяжко захворів і помер.

Досліджував далеку Африку і наш земляк Єгор Ковалевський, який здобув освіту у Харкові. У 1847–1848 рр. його, гірського інженера, відрядили в Єгипет для допомоги у пошуках родовищ золота. Виконавши своє завдання, він багато  подорожував. Ковалевський описав рельєф маловідомого тоді Ефіопського нагір’я. Він першим припустив, що головним джерелом Нілу є не Голубий, як тоді вважали географи, а Білий Ніл, верхів’я якого слід шукати в екваторіальних районах Африки. Талановито написаними дорожніми замітками мандрівника зачитувався сам Тарас Шевченко.

Географічні карти Африки були остаточно уточнені тільки в середині ХХ ст. Проте й досі багато таємниць материка не розкрито.

Цікава географія

Коли в 1488 р. Бартоломеу Діаш досягнув південного узбережжя Африки, там лютував жорстокий шторм. Саме тоді ним був помічений мис – суходіл, що виступає в океан. Після повернення в Португалію, Діаш доповів королю Жуану ІІ, що бажаний шлях до Індії майже відкрито. Він розповів також про відкритий мис і запропонував назвати його мисом Бур. Проте король, розмірковуючи, що така назва буде відлякувати мореплавців, переназвав його на мис Доброї Надії. Насправді ж, перша назва більше пасує мису, поблизу якого рідко буває затишшя.

Запитання і завдання

1. Чому вивчення материка починається з його географічного положення?

2. Чому Африку називають материком найвищих температур?

3. Визначте географічне положення Мадагаскару.

4. Хто був першими дослідниками Африки? Які відкриття вони зробили?

5. Яку роль у дослідженні Африки відіграли плавання португальців? Які океанічні течії сприяли і які перешкоджали просуванню парусних кораблів Васко да Гами?

6. Які відкриття прославили Давида Лівінгстона?

7. Розкажіть про дослідження нашого земляка Єгора Ковалевського.

8. Обчисліть протяжність Африки удовж Північного тропіка та Південного тропіка (10 = 102,5 км). Зробіть висновок, у якій півкулі відносно екватора розташована більша частина материка.

 

 

Практична робота

1.     Визначте координати крайніх точок Африки.

2.     На контурній карті:

а) позначте і підпишіть назви крайніх точок Африки;

б) підпишіть моря – Середземне, Червоне; затоки – Гвінейська, Аденська; протоки – Гібралтарська, Мозамбікська, Баб-ель-Мандебська; острів Мадагаскар; півострів Сомалі.