🚚 🚁 Збираємо на пікап та ремонт дрона аутел

⛑ 🛡 🥾 Шоломи, форма, взуття

§ 13. Геологічна будова та рельєф. (підручник)

§ 13. Геологічна будова та  рельєф

 

1. Пригадайте, яку будову має платформа.

3. Як розрізняють рівнини і гори за висотою?

 

ГЕОЛОГІЧНА БУДОВА. Ще 180 млн років тому Африка входила до складу стародавнього суперматерика Гондвана. Коли відбувся розкол Гондвани, від неї відділилася Африканська літосферна плита. В основі ж сучасної Африки лежить частина цієї плити Африкано-Аравійська платформа.

Нижню частину платформифундамент – складають тверді кристалічні гірські породи, що мають магматичне і метаморфічне походження. Вони дуже давні за віком, адже утворилися близько 3 млрд років тому. На фундаменті внаслідок дії зовнішніх сил (вивітрювання, роботи вітру, поверхневих і підземних вод) утворювалися континентальні осадові відклади, а у зниженнях нагромаджувалися морські осадові відклади. За мільйони років вони утворили багатокілометровий осадовий чохол платформи.

Осадовий чохол вкриває фундамент нерівномірно, тому що протягом геологічного часу важка платформа зазнавала повільних вертикальних коливних рухів (підняттів і опускань). На тих ділянках, що тривалий час піднімалися, давні кристалічні породи фундаменту опинилися на поверхні, утворивши щити. Інші ж ділянки платформи, що опускалися, заливалися водами давніх морів. Там  фундамент перекривався потужною товщею морських осадових відкладів, тому в цих місцях платформи утворилися плити. Через мільйони років давня докембрійська платформа на північному заході і півдні була «добудована»  частинами океанічного дна, товщі осадових порід якого зім’ялися у складки, утворивши складчасті області..

Насамкінець (близько 60 млн років тому) вся Африкано-Аравійська платформа інтенсивно піднімалася. Це супроводжувалося гігантськими розломами земної кори. Тоді утворилася найбільша на суходолі система Східноафриканських розломів (рифтів). Вона простяглася на 4 000 км від Суецького перешийку дном Червоного моря і далі суходолом до річки Замбезі. Ширина рифтів подекуди 120 км. Ці розломи, ніби ножем, розітнули Африкано-Аравійську платформу. Уздовж них дають про себе знати землетруси, де-не-де діють вулкани.

Мал. Будова земної кори Африки

 

Робота з картою

1.     На якій літосферній плиті лежить Африка?

2.     В якому напрямку і з якою швидкістю переміщується ця плита?

3.     Де проходять межі літосферних плит по відношенню до материка?

4.     Яка платформа лежить в основі Африки? Яку частину Африканської літосферної плити вона займає?

5.     В яких частинах Африки фундамент давньої Африкано-Аравійської платформи виходить на поверхню?

6.     Які корисні копалини залягають у фундаменті платформи?

7.     У яких місцях Африкано-Аравійська платформа була добудована складчастими областями? В який геологічний період вони сформувалися?

8.     В якій частині Африки проходить зона розломів (рифтів)?

 

РЕЛЬЄФ. В рельєфі Африки переважають рівнини. Це обумовлено платформою, яка є основою майже всього материка. Особливістю африканських рівнин є те, що серед них панують високі рівнини – височини, плато, плоскогір’я. На тих ділянках платформи, що в геологічному минулому піднімалися, лежать високі плоскогір’я, на тих, що опускалися – западини. Цікаво, що навіть ті ділянки платформи, що опускалися (наприклад територія пустелі Сахара) і де попервах утворилися низовини, нині є високими рівнини, що перевищують 200 м. Це пояснюється загальним підняттям усієї території Африки в кайнозої. Низовини ж простяглися лише вузькими смужками уздовж морських узбереж. Так само гори в Африці займають зовсім невеликі площі. Загалом за висотою над рівнем моря материк поділяють на дві частини: Низьку Африку і Високу Африку.

Рельєф Низької Африки, яка охоплює північну і західну частини материка, має висоти до 1000 м. У цій частині розташовані великі рівнини. Їх поверхня дуже неоднорідна: височини чергуються з низовинами і плато. У тих місцях, де на поверхню виходять кристалічні породи фундаменту (щити), серед пісків Сахари  здіймаються нагір’я Ахаггар і Тібесті з висотами 3 000 м і більше.  Серед високих плато заввишки до 1000 м лежить відносно низька заболочена западина Конго, що має увігнуту поверхню. На північному заході материка височать гори Атлас, що утворилися на стику двох літосферних плит, де земна кора була зім’ята у складки.

Висоти Високої Африки, що охоплює східну і південну частини материка, перевищують 1000 м. Найвищі відмітки має Східноафриканське плоскогір’я – величезна при піднята рівнина. Там розташовані згаслі вулкани Кенія (5 199 м) і Кіліманджаро (5 895 м). Ці вулканічні гори приурочені до зони Східноафриканських розломів. Ефіопське нагір’я також є високо припіднятою (2 000 – 3 000 м) великою рівниною, всіяною згаслими вулканами. Воно круто обривається на сході і сходами знижується на заході. Западина Калахарі зусібіч оточена плато і плоскогір’ями. Гори здіймаються на півдні материка. Капські гори невисокі і плосковерхі. Драконові гори вищі, від узбережжя гігантськими сходами вони спускаються до внутрішніх районів материка.

 

Мал. Капські гори

 

Мал. Кіліманджаро

 

Завдання. Розгляньте профіль і встановіть:

а) яким рівнинам за висотою відповідає ділянка платформи, де її фундамент виходить на поверхню;

б) яким рівнинам за висотою відповідає ділянка платформи, що складена осадовими породами чохла платформи.

 

Мал. Фізична карта Африки

 

Робота з картою

1. Визначте, які форми рельєфу (гори чи рівнини) панують в Африці.

2. Яким структурам – платформам чи складчастим областям – відповідає рівнинна частина Африки?

3. Які на материку поширені рівнини за висотою? Назвіть великі плоскогір’я і плато.

4. Знайдіть на карті низовину, що має від’ємну позначку висоти. На скільки метрів нижче рівня моря вона лежить? Де в Африці поширені низовини?

5. Де розташовані гори? До яких гір за висотою (низьких, середніх, високих) вони належать?

6. Назвіть великі форми рельєфу Низької Африки. Які переважаючі  відмітки висот вони мають?

7. Які форми рельєфу охоплює Висока Африка? Які відмітки висот вони мають?

8. Де знаходиться найвища відмітка висоти Африканського континенту?

 

КОРИСНІ КОПАЛИНИ. Надра Африки багаті на різноманітні корисні копалини. Їх розміщення тісно пов’язане з геологічною будовою окремих частин материка.

Поклади рудних корисних копалин – залізних, мідних, цинкових, олов’яних, хромових руд, золота – приурочені до давнього фундаменту платформи, складеного магматичними і метаморфічними породами. Найбільші їхні родовища зосереджені на півдні і сході Африки, де фундамент залягає неглибоко і руди знаходяться близько від поверхні. Тут, зокрема, розташовані поклади золота та міді, за запасами яких Африка займає перше та друге місця у світі.

Африка славиться алмазами – найціннішими дорогоцінними каменями. Їх використовують не тільки як вишукані прикраси, а й як неперевершений за твердістю матеріал. В Африці видобувають половину всіх алмазів світу. Їх поклади відкрито на південно-західному узбережжі та у центрі Африки.

Поклади нерудних корисних копалин – кам’яного вугілля, нафти, природного газу, фосфоритів – залягають в осадових породах, що потужним чохлом вкривають знижені ділянки платформи. Величезні родовища нафти відкриті на півночі Сахари і узбережжі Гвінейської затоки. Багаті поклади фосфоритів, з яких виробляють добрива, зосереджені на півночі материка. У осадових товщах є і рудні копалини, що утворилися внаслідок вивітрювання магматичних і метаморфічних порід. Так родовища залізних, мідних, марганцевих руд і золота осадового походження поширені на заході і півдні Африки. Розміщення корисних копалин Африки продовжують вивчати.

Запитання і завдання

1. Чим обумовлене панування рівнин на Африканському континенті?

2. Якими породами (осадовими чи магматичними і метаморфічними) складене Східноафриканське плоскогір’я? Які за походженням корисні копалини там залягають?

3. Які види рівнин за висотою відповідають ділянкам виходу на поверхню фундаменту платформи?

4. Якими за походженням гірськими породами складена улоговина Конго?

5. Як взаємопов’язані рельєф, геологічна будова і розміщення корисних копалин на материку?

     6. Поміркуйте, чому в Африці немає таких високих і протяжних гірських ланцюгів, як, наприклад, Гімалаї в Євразії, Анди в Південній Америці, Кордильєри в Північній Америці.