🚚 🚁 Збираємо на пікап та ремонт дрона аутел

⛑ 🛡 🥾 Шоломи, форма, взуття

§ 14. Клімат (підручник)

§ 14. Клімат

 

1. Пригадайте основні кліматотвірні чинники.

2. Які особливості географічного положення Африки впливають на її клімат.

 

ЗАГАЛЬНІ ОСОБЛИВОСТІ КЛІМАТУ. Ви вже знаєте, що найважливішим кліматотвірним чинником є кількість сонячного тепла, яке отримує земна поверхня. Внаслідок розташування Африки обабіч екватора між тропіками (тобто в межах жаркого теплового поясу), вона дістає більше за інші материки сонячного тепла. Тому на більшій її частині середня температура будь-якого місяця вища за +20 0С. І саме поблизу міста Тріполі було зареєстровано найвищу на земній кулі температуру повітря +57,8 0С. У той же час у горах, розташованих поза жарким поясом на околицях материка, взимку бувають морози більш як –10 0С і випадає сніг. Однак холодних, звичних для нас зим, в Африці не буває. Зима і літо різняться між собою, здебільшого, умовами зволоження. Літо – майже повсюдно сезон дощів, зима – бездощовий сезон. Виключенням є район екватора, де опади випадають цілорічно, та пустелі, де дощів немає ні влітку, ні взимку.

Важливим кліматотвірним чинником є циркуляція повітряних мас. В  екваторіальній частині Африки, де панують вологі екваторіальні маси, випадає велика кількість опадів – до 3 000 мм за рік. У тропічних широтах, де панують сухі тропічні повітряні маси, опадів випадає дуже мало – до 300 мм за рік. Над материком дмуть постійні вітри – західні та пасати, які приносять або сухе континентальне повітря, або вологе морське.

Суттєвий вплив на формування клімату здійснює підстильна поверхня (рельєф, течії). Так, вершини високих вулканів Кенія і Кіліманджаро, не зважаючи на розташування поблизу екватора, вкриті багаторічними снігами. Холодні океанічні течії, що омивають береги Африки, не сприяють утворенню опадів.

 

Мал. Кліматична карта Африки

 

КЛІМАТИЧНІ ПОЯСИ І ТИПИ КЛІМАТУ. Африка лежить у межах екваторіального, двох субекваторіальних, двох тропічних і двох субтропічних кліматичних поясів. Кожному з них властивий свій тип клімату.

Екваторіальний кліматичний пояс охоплює територію обабіч екватора на узбережжі Гвінейської затоки і в басейні річки Конго. Там панує жарка і волога екваторіальна повітряна маса. Тому температури повітря протягом року постійно високі (+26…+28 0С). Унаслідок низького тиску, що встановлюється в екваторіальних широтах, нагріте від земної поверхні повітря піднімається вгору. Там воно охолоджується і утворює потужні купчасті хмари. Вони породжують щоденні грозові зливи. Тому за рік опадів випадає дуже багато – 2 000 – 3 000 мм. Не тільки людям, не звичним до таких умов, а й місцевим мешканцям дуже важко переносити задушливу спеку і високу вологість повітря. Полегшення приносить тільки нічна прохолода. Тому екваторіальний постійно жаркий і постійно вологий клімат мало сприятливий для життя людей.

Цікава географія

Наймокріше місце в Африці знаходиться на західному схилі вулкану Камерун, що на узбережжі Гвінейської затоки, де зафіксовано понад 9 600 мм опадів за рік.

 

Субекваторіальні кліматичні пояси в кожній півкулі широкою смугою обрамляють екваторіальний пояс. Там чітко виокремлюються два сезони – літній вологий, зимовий сухий. Влітку слідом за зенітальним положенням Сонця в субекваторіальних широтах встановлюється, як і на екваторі, низький тиск. Тому туди надходить волога екваторіальна повітряна маса, яка приносить рясні опади. Взимку пояси тиску зміщуються і в субекваторіальні широти разом з пасатами надходить суха тропічна повітряна маса. Дощі припиняються, встановлюється спекотна і суха погода. Тому субекваторіальний клімат постійно жаркий і перемінно вологий.

Тропічні кліматичні пояси розміщуються між субекваторіальним і субтропічними поясами обох півкуль. Там цілорічно панують надзвичайно жаркі і сухі тропічні континентальні повітряні маси. Такий клімат сприяє утворенню пустель.

Найбільш спекотні і сухі області розташовані в Північній Африці. Північно-східний пасат там дме від величезного масиву суходолу – Євразії. Тому континентальне повітря, яке він несе, надзвичайно сухе. Це призвело до утворення на півночі Африки найбільшої пустелі світу – Сахари. Температури повітря в тіні там сягають +50 0С. Кількість опадів становить лише 1–3 мм за рік. Буває, що протягом 5–10 років не випадає жодної краплі дощу. В Південній Африці через меншу протяжність материка із заходу на схід у тропічних широтах опадів випадає дещо більше. Південно-східний пасат, що дме з Індійського океану, несе хоча й тропічне, але зволожене над океаном повітря. Тому Калахарі зволожується значно більше, ніж Сахара, і є не пустелею, а напівпустелею. Такі чинники сформували на великих площах Африки тропічний пустельний клімат.

У тропічних широтах на південно-західному узбережжі Африки, що омивається Атлантичним океаном, дощів майже не буває. Холодні течії, що проходять поблизу, охолоджують вологі морські повітряні маси. Повітря стає важким і не може піднятися на висоту, достатню для утворення дощових хмар. Тому кількість опадів там мізерна (100 мм/рік). Джерелом зволоження є лише тумани, утворенню яких сприяє велика вологість повітря. Внаслідок цього виникла пустеля Наміб, яка підступає до самісінького берега океану. Натомість на східному узбережжі Африки теж панує морське тропічне повітря, але клімат там зовсім інший – тропічний вологий. Утворенню великої кількості опадів (1 000 мм за рік) сприяють теплі течії, що течуть уздовж східних берегів материка.

Субтропічні кліматичні пояси в Африці охоплюють тільки крайні райони на півночі і півдні материка. Клімат в обох півкулях характеризується сезонною зміною повітряних мас. Влітку в субтропічні широти приходять тропічні повітряні маси з материка, тому літо жарке і сухе. Взимку, внаслідок зміщення поясів тиску, туди разом із західними вітрами надходять вологі помірні повітряні маси з океану. Тому випадають дощі, а в горах навіть сніг. Субтропічний клімат з сухим жарким літом і вологою м’якою зимою сприятливий для життя і господарської діяльності людини.

 

Мал. Кліматичні пояси Африки

 

Робота з картою

1.     За ізотермами липня і січня встановіть середні місячні температури повітря поблизу екватора, тропіків, на крайній півночі та крайньому півдні материка.

2.     Визначте, яка максимально висока і максимально низька температура повітря була зареєстрована на материку.

3.     В яких районах випадає найбільша, а в яких – найменша кількість опадів?

4.     Яка частина Африки знаходиться в екваторіальному поясі?

5.     Як простягаються субекваторіальні пояси?

6.     В якій частині Африки тропічний клімат має більше поширення? На прикладі кліматичних показників міста Джанет розкажіть про особливості тропічного клімату.

7.     Яка частина Африки розташована в субтропічних поясах?

 

Запитання і завдання

1. Доведіть, що Африка найспекотніший материк земної кулі.

2. В якому поясі завжди літо?

3. Чому в тропічних поясах поширений сухий пустельний клімат?

4. В яких поясах пори року залежать від наявності або відсутності дощів?

5. Поміркуйте, які райони Африки мають найбільш сприятливі для життя і господарської діяльності людини кліматичні умови?

6. Чому в основних кліматичних поясах погода протягом року помітно не змінюється? Чому вона змінюється в перехідних поясах?