🚚 🚁 Збираємо на пікап та ремонт дрона аутел

⛑ 🛡 🥾 Шоломи, форма, взуття

§ 17. Рослинність і тваринний світ (підручник)

§ 17. Савани

 

1.     Пригадайте, що являє собою зона саван.

2.     Назвіть ознаки субекваторіального клімату.

 

РОЗТАШУВАННЯ І КЛІМАТИЧНІ УМОВИ. Африканські савани – неозорі рівнини, де панують трави, серед яких ростуть окремо або групами дерева і чагарники. Вони займають 40 % площі материка і широким поясом огинають вологі екваторіальні ліси. Савани лежать у субекваторіальному кліматичному поясі Північної півкулі та субекваторіальному і тропічному поясах Південної півкулі. Тому їх клімат постійно жаркий, але перемінно-вологий: чітко розрізняються вологий і сухий сезони.

На відміну від задушливого вологого екваторіального лісу, савана вражає відкритим простором та свіжим прозорим повітрям. У вологий сезон дощі заливають висохлу землю. Болота переповнюються водою, а низини перетворюються на озера. Земля вкривається розкішною зеленню і савана перетворюється на море високих соковитих трав. У сухий сезон сонце нещадно випалює трави, а дерева завбачливо скидають листя. Тоді савана стає жовто-бурою. Залежно від тривалості сезону дощів і кількості опадів розрізняють вологі та сухі савани.

 

Мал. Велетенські баобаби. Мадаґаскар

 

ГРУНТИ. Найбільш поширеними ґрунтами у саванах є червоно-бурі. Їх червонуватий колір визначається вмістом заліза. Ґрунти формуються під густим рослинним покривом. Проте товща родючого шару швидко вимивається в сезон дощів. Ці ґрунти достатньо родючі. На них вирощують маніок (вічнозелений кущ, корені-бульби якого багаті крохмалем, як наша картопля), кукурудзу, рис, просо, сорго, арахіс, бавовну.

РОСЛИННІСТЬ.  Ближче до екваторіальних лісів, у вологих саванах, де період дощів триває до 9 місяців, а річна кількість опадів складає 1 200 мм, панує високе різнотрав’я. Особливо виділяється висока слонова трава, що сягає 3 м. У сухих саванах вологий період скорочується до 5 місяців, а річна кількість опадів до 500 мм. Трави стають розрідженими і низькорослими. Дерева і чагарники мають пристосування для захисту від засухи. В одних листя дрібне і жорстке, щоб менше випаровувати вологи, в інших – товсте і м’ясисте, щоб запасати воду.

Поміж трав поодинці чи групами ростуть невисокі дерева. Типовим деревом саван, можна сказати їх візитною карткою, є баобаб. Цей ендемік Африки якнайкраще пристосувався до тамтешніх умов: його довге коріння глибоко проникає в землю, а надзвичайно мяка деревина, що заповнює товстелезний стовбур, просочується водою, створюючи її запас. Кора баобаба – дивовижне вогненепроникне пристосування проти пожеж, які нерідко трапляються у сухий сезон. В савані ростуть також мімоза та різноманітні пальми – віяльна, фінікова, пальма дум.

Там, де вологий сезон скорочується до 3 місяців, травяний покрив стає ще більш розрідженим і низькорослим. Там ростуть невисокі акації із зонтикоподібними кронами та колючі чагарники. Уздовж річкових долин поблизу води смугами ростуть густі ліси, які називають галерейними.

 

Цікава географія

Дерево-символ Африки

Яких тільки титулів і імен не має баобаб! Його називають символом Африки, фантастичним деревом, восьмим чудом світу. Баобаб – дерево-товстун. Здіймаючись на 25 м угору, його стовбур може розрозстатися до 20 м і більше в діаметрі! Коли дерево скидає листя, то його оголені гілки нагадують здійняте догори коріння. Через це він отримав назву “дерево догори коренями”. Баобаб –довгожитель. Відомі дерева, яким понад 5 тис. років. Саме слово „баобаб” з мови місцевого племені перекладається як „мавпяче дерево” – його плоди, схожі на великі здуті огірки, охоче поїдають мавпи. А місцеве населення використовує з баобаба все: листя заварюють замість чаю, з товченої кори роблять приправи, плоди смажать кружальцями, як наші кабачки, а їхню м’якоть використовують для отримання лимонаду (звідси ще одна назва – лимонадне дерево). Не пропадають даром і товсті міцні оболонки плодів: з них роблять різний посуд і музичні інструменти. З волокон лубу плетуть міцні мотузки, тчуть полотно. Баобаб шанують і як лікарську рослину: цілющі властивості має листя, плоди, кора, насіння і навіть коріння. Не дивно, що з давніх-давен це дерево вважалося священним.

 

Цікава географія

Родом з Африки

Африка – батьківщина цінних культур: буряка, цибулі, капусти, кавуна, які розповсюдилися по всьому світу. Африканські какао, кава, цитрусові, банани, ананаси користуються попитом у багатьох країнах.

 

ТВАРИННИЙ СВІТ. Савана, вкрита травою, є чудовою кормовою базою для великої кількості травоїдних копитних тварин. Найбільше серед них антилоп: від карликових до великих канна і гну. Поруч з ними пасуться газелі і африканські дикі коні – смугасті зебри. Темні й світлі смужки на їх тілі допомагають маскуватися, розмиваючи обриси тварини серед високих трав. Довгошиї жирафи об’їдають листя акацій. Жираф – найвища тварина на Землі. Його зріст сягає 5 м. Та не зважаючи на свою висоту, жираф може бігати зі швидкістю 55 км/год, що є чи не єдиним способом порятунку від ворогів. Природа нагородила цю тварину ще й надзвичайно тонким нюхом і слухом та гострим зором, щоб вижити у небезпечному світі саван.

 

Мал. Буйвол

 

Мал. Цар звірів відпочиває

 

Найбільшими ж травоїдними тваринами саван є слони, буйволи, носороги, бегемоти. Африканський слон – найбільша тварина суходолу: його зріст сягає 4 м, а маса – 5 тонн! Могутнього буйвола з грізними майже метровими рогами вважають найлютішою і найнебезпечнішою твариною Африки, якої остерігаються навіть леви. Носорогів в Африці живе два види – білий і чорний. Білий носоріг важить до 2 тонн, а чорний удвічі менший за нього.

 

Мал. Носоріг

 

Носороги знаходяться на межі вимирання через браконьєрське полювання на них. Біля річок і озер водяться бегемоти – ендеміки Африки. На суходолі вони видаються незграбними, проте у воді вільно плавають і легко ходять по дну водойм. У такої великої тварини як бегемот, не має природних ворогів: жодний з хижаків не може зрівнятися з ним силою. Живуть у савані і дикі свині-бородавочники та ендемічні собакоголові мавпи – павіани і мандрили.

 

Мал. Мавпочка на дереві

 

На травоїдних тварини полюють численні хижаки, які кочують за їхніми стадами – лев, леопард, гепард, гієна, шакал. Лева називають царем звірів за його силу, вміння успішно полювати і розкішну гриву. Гепард – прудкий, як блискавка. Це найшвидша тварина на Землі. Переслідуючи свою жертву, він може розвивати швидкість до 110 км/год. Цікаво, що гепарди не такі люті, як леви або леопарди, і легко приручаються.

 

Мал. Слони

 

Дуже численні в савані птахи. Серед них і найбільший птах на Землі – африканський страус, і найменший – крихітна яскрава нектарниця, яка довгим тонким дзьобом дістає з квітів нектар. Є грифи, ткачики, білі чаплі. Марабу – африканський лелека і птах-секретар зустрічаються тільки в Африці.

 

Мал. Марабу

 

В річках і озерах живуть крокодили. Є ящірки, змії, черепахи, хамелеони. Багато різноманітних комах. Особливо цікаві терміти – прибиральники саван: вони поїдають відмерлі рослини. Вони споруджують у  вигляді стовпів і веж міцні термітники заввишки до 5 м. Збираючись мільярдними зграями, сарана вщент винищує посіви сільськогосподарських культур.

 

Мал. Шимпанзе

 

Мал. Пелікани і бегемоти

 

Цікава географія

Big Five

Цікаво, що буйвола, слона, носорога, лева і леопарда називають великою африканською п’ятіркою. І справді, буйвіл – має найлютіший норов, слон і носоріг – найбільші «ваговики» суходолу, а лев і леопард – неперевершені мисливці, які за раз з’їдають до 18 кг м’яса. Ці тварини стали символами в багатьох країнах Африки. Наприклад, вони зображені на рандах – паперових грошах держави Південна Африка.

Цікава географія

Тварини на карті Африки

Цікаво, що в Африці численні об’єкти мають «тваринні» назви: там течуть річки Крокодилова (Крокодилрифир), Слонова (Уліфантсрифир), Леопардова (Вебі-Шебелі). Креветка – так перекладається з португальської назва річки і країни Камерун. Левові гори (Сьєра-Леоне) розташовані на західному узбережжі материка, а Китова бухта (Уолфиш-Бей) – на південно-західному. Поблизу північно-західних берегів лежать Яструбині острови (Азорські).

 

Типові тварини Африки прикрашають герби окремих країн

 

Конго

Ботсвана

Кенія

Кот-Д’івуар

 

 

Запитання і завдання

1. В яких кліматичних поясах розміщується зона саван?

2. Охарактеризуйте клімат саван.

3. Як клімат впливає на характер ґрунтів і рослинності саван?

4. Чому в саванах дерева листопадні?

5. Якими чинниками обумовлена велика кількість травоїдних тварин?

6. Які хижаки живуть у саванах?