🚚 🚁 Збираємо на пікап та ремонт дрона аутел

⛑ 🛡 🥾 Шоломи, форма, взуття

§ 20. Населення. Сучасна політична карта (підручник)

§ 20. Населення

 

1. Пригадайте, на які основні раси ділиться населення Землі.

2. Що називають густотою населення?

3. Які країни називають колоніями?

 

АФРИКА – ПРАБАТЬКІВЩИНА ЛЮДИНИ. У Східній Африці археологи знайшли рештки прадавньої людини і знаряддя її праці, вік яких приблизно 2,7 млн років. Такого роду знахідки є найдавнішими на нашій планеті. Це дало підстави припустити, що найперші люди на Землі були африканцями, що саме на цьому материку зародилося людство. Звідси давні люди почали розселятися по всьому світу.

Африка – один з найбільш багатонаселених материків. За кількістю населення, як і за площею, вона посідає друге місце після Євразії. Населення Африки складає понад 800 млн осіб. В останні десятиліття його кількість неухильно зростає.

РАСИ І НАРОДИ. Африка вирізняється надзвичайним різноманіттям рас, народів, племен. Серед її населення є представники і негроїдної, і європеоїдної, і монголоїдної рас. Значна частина сформувалася на стику двох і більше рас.

Більшу частину материка (на південь від Сахари) населяють представники екваторіальної (негроїдної) раси. В умовах палючого сонця їх шкіра набула темного кольору, що рятує її від опіків, а волосся стало курчавим. Народи і племена цієї раси мають значні відмінності у відтінку шкіри, зрості, рисах обличчя. Так, в екваторіальних лісах живуть пігмеї (у перекладі з грецької це слово означає розмір величиною з кулак). Це найменші люди нашої планети – середній зріст дорослого чоловіка становить лише 145 см. Натомість масаї і тутсі  – найвищі народи Африки, їх зріст сягає 200 см.

 

Мал. Масаї: мама з дитиною

 

Вони на диво стрункі і граційні. Нілоти – «люди Нілу», що живуть у верхів’ях Нілу, також високорослі. Крім того, їх вирізняє надзвичайно темний, майже чорний колір шкіри. Суахілі – «люди узбережжя» – населяють узбережжя Індійського океану.

 

Мал. Діти чорного континенту

 

На півдні материка живуть бушмени і готтентоти. Вони низькорослі, мають жовтувату зморшкувату шкіру, широке вилицювате обличчя, що робить їх схожими з монголоїдами. Жителі острова Мадагаскар – малагасійці – походять від змішаних негроїдної і монголоїдної рас. Так само ефіопи, які мають світліший, ніж у негроїдів, колір шкіри з червонуватим відтінком, вважаються представниками проміжної раси.

 

Мал. Народи Африки

 

Представники європеоїдної раси живуть в основному на півночі Африки. Це араби (алжирці, єгиптяни, марокканці), які говорять арабською мовою, і бербери. Вони мають світлий, проте достатньо смаглявий колір шкіри. Європейці проживають у багатьох районах Африки. Найбільше їх на півдні, де живуть нащадки голландських, французьких, англійських і німецьких переселенців. Там багато і мулатів, які походять від змішаних шлюбів європейців з африканськими народами.

 

Мал. Бербери ведуть кочове життя

 

РОЗМІЩЕННЯ НАСЕЛЕННЯ. Порівняно з іншими материками в Африці відносно низька середня густота населення – близько 20 осіб/км2. Територією материка населення розміщене вкрай нерівномірно. Густо заселені узбережжя Середземного моря, Гвінейської затоки, а також південно-східне узбережжя материка. Там розміщені великі порти, що виникли на жвавих світових торгових шляхах. Багато з них стали найбільшими містами прибережних держав, а нерідко і їх столицями. Особливо висока густота населення в дельті Нілу (понад 1 000 осіб/км2). Низька густота населення, звісно ж, у пустелях та на півострові Сомалі, де є зовсім безлюдні території.

Більша частина населення (70 %) Африки проживає в сільських населених пунктах. Разом з тим, поряд із сільською глибинкою, де життя ніби завмерло: так жили там і сто, і двісті років тому, виникли великі сучасні міста.

 

Мал. Поселення на воді. Гана

 

КОЛОНІАЛЬНЕ МИНУЛЕ І СУЧАСНА ПОЛІТИЧНА КАРТА АФРИКИ. Ще 50 років тому майже всі країни Африки були колоніями і перебували під владою інших країн. Могутні держави Європи від часів відкриття материка сприймали його як скарбницю, звідки можна було черпати спочатку золото, слонову кістку, цінну деревину, а потім рабів і корисні копалини. Починаючи з ХУІ ст., вони поділили Африку між собою і збагачувалися за рахунок захоплених земель. Найбільше територій захопили Велика Британія і Франція. Для роботи на великих плантаціях бавовнику, арахісу, какао та інших культур колонізатори використовували дешеву робочу силу африканців. До середини ХХ ст. на політичній карті Африки залишалося тільки чотири незалежні країни – Єгипет, Ефіопія, Ліберія і нинішня Південно-Африканська Республіка (Південна Африка). В усі часи Чорний континент бачив найчорніші риси своїх відкривачів. Народи Африки довго боролися проти колоніалізму. З 1960 р. на політичній карті Африки з’явилися десятки незалежних держав, а в 1990 р. незалежною стала остання колонія – Намібія.

Мал. Залишки амфітеатру часів Римської імперії. Туніс

 

На сучасній політичній карті Африки більш як 50 великих і малих держав. І хоча вже немає колоній, багато країн усе ще перебувають у економічній залежності від колишніх власників. Майже всі країни Африки за рівнем розвитку господарства слаборозвинуті або середньорозвинуті. Високо розвинутою державою є тільки Південна Африка. Найбільшими країнами на півночі материка є Єгипет, Лівія, Алжир, Марокко, Судан, в Центральній Африці – Заїр, Конго, на півдні – Південна Африка.

Колонізатори залишили далеко не кращий спадок: господарську і культурну відсталість народів, голод, хвороби, злидні. Проте в останні роки життя в країнах Африки покращується. Вводиться безкоштовна освіта, медичне обслуговування, будуються коледжі, університети.

 

Мал. Колоніальні володіння європейських держав в Африці (кінець ХІХ – початок ХХ ст.). Співвідношення між площами колоній та метрополій

 

Мал. Політична карта Африки

 

Робота з картою

1.      Користуючись малюнком, порівняйте колонії з площею країн, які ними володіли.

2.      Визначте найбільші за площею країни Африки.

3.      Які країни розташовані на узбережжі Індійського океану, а які – на узбережжі Атлантичного.

4.      Назвіть континентальні країни (які не мають виходу до моря).

5.      Назвіть найбільші міста Африки. Чи є спільні риси у їх географічному положенні?

 

ГОСПОДАРСТВО. Задовго до приходу європейців народи Африки створили своєрідну культуру (Єгипет, Ефіопія, Гана, Бенін, Судан). Вони збудували великі міста, де розвивалися ремесла і мистецтво. До наших днів збереглися унікальні пам’ятники: єгипетські піраміди – чудо стародавньої будівельної техніки, храми, різьба по слоновій кістці і дереву, скульптури з бронзи тощо.

Проте нині Африка – найменш розвинута в економічному відношенні частина світу. Основою господарства майже всіх країн є сільське господарство. Але воно відстале, використовує здебільшого ручну працю, а не сучасну техніку. Населення вирощує кукурудзу, бавовник, арахіс, банани, ананаси, виноград, каву, какао, олійну та фінікову пальми, цитрусові. Рослинництво спрямоване на вирощування якоїсь однієї культури, що вивозиться в інші країни світу. Тваринництво менш розвинуте, ніж рослинництво. Розводять овець, кіз,  верблюдів та велику рогату худобу. Традиційним промислом є риболовство.

Серед галузей промисловості швидко розвивається видобувна галузь. Африканські країни виділяються добуванням алмазів, золота, руд кольорових металів, нафти, фосфоритів. Найбільша частина видобутку зосереджена у Південній Африці, Нігерії, Лівії. Головними галузями промисловості є легка і харчова, які задовольняють потреби населення. Натомість такі важливі сучасні галузі, як машинобудування і хімічна промисловість, майже не розвинуті. Швидко розвивається кольорова металургія, особливо виплавка міді (Замбія, Конго).  У деяких країнах туризм вносить до державних скарбниць більше прибутку, ніж галузі промисловості.

Транспорт в Африці розвинутий недостатньо. Тому й нині велику роль відіграє гужовий. Для внутрішніх перевезень користуються послугами залізничного, а для зовнішніх – морського транспорту. Великими портами є Олександрія, Касабланка, Кейптаун, Монровія.

Мал. В одному із сіл  Ніґерії

 

Мал. Африканські школярі

Мал. Перевезення вантажів верблюдами

Запитання і завдання

1. До яких основних рас належить населення Африки?

2. Які ви знаєте народи Африки? Де вони проживають?

3. Як розміщене населення по території материка? Які чинники впливають на нерівномірне розміщення населення?

4. Які події вплинули на формування політичної карти Африки?

5. Подумайте, чому офіційною мовою в багатьох країнах Африки є французька або англійська.