🚚 🚁 Збираємо на пікап та ремонт дрона аутел

⛑ 🛡 🥾 Шоломи, форма, взуття

§ 21. Країни (підручник)

§ 21. Країни

 

1. Пригадайте з курсу історії, де в Африці виникла стародавня цивілізація.

2. Яка країна Африки належить до високо розвинутих держав?

 

Країни – це частини материка. Вивчаючи їх, ви познайомитеся не тільки з особливостями природи, що залежать від географічного положення країни на материку, а й з населенням і його господарською діяльністю. Характеризують країну за планом (табл. 3).

Таблиця 3

Характеристика країни

 

План

Дії

1. Географічне положення

Встановити:

а) в якій частині материка розташована;

б) в якому географічному поясі розміщена;

в) чи має вихід до моря (океану);

г) з якими країнами межує

2. Природні умови та ресурси

Визначити:

а) який переважає рельєф;

б) особливості клімату;

в) в яких лежить природних зонах;

г) якими корисними копалинами багаті надра

3. Населення

Визначити:

а) кількість;

б) національний склад;

в) найбільші міста

4. Галузі господарства

Визначити:

а) галузі сільського господарства (рослинництва і тваринництва);

б) галузі промисловості;

в) які розвинуті види транспорту

 

ЄГИПЕТ. Ця держава розташована на півночі материка, на стику Африки і Азії. Майже вся її територія (96 %) лежить у зоні спекотних пустель. Клімат – тропічний пустельний, який через сухість несприятливий для життя людей. З півночі на південь країну перетинає єдина річка – Ніл. Давньогрецький історик Геродот назвав Єгипет „даром Нілу”. І справді, річка – єдине джерело життя в пустелі. Долина Нілу є низкою оазисів. Її плодючі землі надзвичайно благодатні для розвитку господарства. Саме там ще 6 тис. років тому виникла одна з найдавніших цивілізацій. За кількістю населення Єгипет на другому місці в Африці, проте майже все воно зосереджене на вузькій смужці землі, що зрошується Нілом. Переважна більшість населення – араби, які сповідують іслам. Всі міста країни – великі і малі, стародавні і сучасні – розташовуються в долині Нілу. Столиця країни – Каїр – одне з найбільших міст Африки.

Єгипет слаборозвинута країна. Основа господарства  – сільське господарство. Густа мережа зрошувальних каналів, багато сонячного тепла, родючі ґрунти дають можливість отримувати 2 – 3 врожаї на рік. Великі площі займає бавовник. За збором бавовни Єгипет посідає одне з перших місць у світі. Вирощують також кукурудзу, рис, пшеницю, цукрову тростину, фінікову пальму, оливкові дерева, цитрусові (апельсини, мандарини, лимони). Розводять велику рогату худобу, кіз, віслюків, верблюдів, овець.

Поряд з традиційними легкою і харчовою промисловістю, які переробляють продукцію сільського господарства, розвивається видобувна галузь. Видобувають паливо – нафту, природний газ, вугілля. Використовуючи залізні та марганцеві руди, підприємства чорної металургії виплавляють чавун і сталь. Руди кольорових металів використовує кольорова металургія для отримання міді, свинцю, цинку, олова. Розвивається машинобудування. Мінеральні добрива, ліки та іншу продукцію дає хімічна промисловість, використовуючи фосфорити, сірку, гіпс, кам’яну сіль. Асуанська ГЕС виробляє електроенергію.

Оазиси в пустелях з’єднані залізницями і автошляхами. Проте сполучення утруднюють бархани, які, переміщуючись, постійно засипають шляхи. У головний порт Александрію заходять судна з усього світу. Порти Порт-Саїд і Суец зв’язані між собою Суецьким каналом. Велике значення має міжнародний туризм. Щороку мільйони туристів приїздять подивитися на піраміди – усипальниці фараонів та сфінксів – колосальні скульптури левів з людською головою, які споруджені понад 4 тис. років тому. Відпочинок на пляжах Червоного моря пропонує Хургада – найбільший курорт країни.

 

Мал. Єгиптянин біля пірамід

 

Нотатки

„Всі гроші світу будуть тут”

Такі слова вибиті на пам’ятнику Фердинанду Лессепсу – французькому інженеру, який керував будівництвом Суецького каналу. Русло, завдовжки 161 км, завширшки 120 – 300 м і глибиною 16 м, десять років споруджували єгипетські робітники. Відкритий у 1869 р., канал набув світового значення. Він став найкоротшим шляхом між портами Європи і Азії. Численні судна, що перевозять нафту, вугілля, залізну руду, обладнання і зерно, скоротили свій шлях на 8 – 15 тис. км порівняно зі шляхом довкруж Африки.

 

Площа – 1 млн км2

Населення – 80 млн чол.

Столиця – Каїр

 

НІГЕРІЯ. Країна розташована в нижній течії річки Нігер, на узбережжі Гвінейської затоки. Вона має широкий вихід до океану. Були часи, коли її узбережжя називалося Невільничий берег. З цією назвою нігерійців зв’язують багато трагічних подій. Про Нігерію кажуть, що це Африка в мініатюрі: на півдні країни ростуть вологі екваторіальні ліси, на північ простерлася савана, яка переходить у напівпустелю. У рельєфі переважають приморські рівнини і невисокі плоскогір’я. Там цілорічно тепло. Надра багаті на корисні копалини.

Нігерія – найбільша країна Африки за кількістю населення. Воно надзвичайно багатонаціональне: там проживають люди 250 народностей, кожна з яких має свої звичаї, традиції і мову. Більша частина населення проживає у селах.

Нігерія – сільськогосподарська країна. Там вирощують какао, олійну пальму, арахіс, бавовник, цукрову тростину, каучуконоси. Розводять велику рогату худобу, овець, кіз. Велике значення мають рибальство та заготівля деревини цінних порід. Нігерія – один з лідерів світу з видобутку нафти, яку переробляють на нафтопереробних підприємствах. Видобувають також вугілля, залізну руду, олов’яні руди. Розвинуті харчова і легка галузі. Велику роль і нині відіграють ремесла: нігерійці тчуть тканини, плетуть циновки і корзини, вичиняють шкіри. Вони вправні різьбярі по дереву та гончарі. Приморське положення країни сприяє розвитку торгівлі. Нігерія – один з найбільших у світі постачальників пальмового масла, какао, арахісу, нафти, залізної руди, лісу, які через порти вивозяться в різні країни світу. Багатовікова діяльність людини призвела до скорочення лісів та виснаження ґрунтів.

 

Мал. В одному з портів Ніґерії

 

Площа – 924 тис. км2

Населення – 134 млн чол.

Столиця – Абуджа

 

 

ЕФІОПІЯ. Назва країни Ефіопія у перекладі з давньогрецької означає Обличчя, опалене сонцем.  Більша частина країни розташована на Ефіопському нагір’ї. Це стародавня держава, яка залишалася незалежною навіть у колоніальний період. Через високе плато, над яким здіймаються гірські вершини, проходить Східноафриканська зона розломів. Тому там часто трапляються землетруси і виверження вулканів. В країні є пустелі, савани і високогірні райони з багатою рослинністю. Країну населяють ефіопи, до яких належить кілька народностей.

Ефіопія – сільськогосподарська країна. Цілорічно вирощують кукурудзу, сорго, цукрову тростину, овочі, банани, цитрусові. Збирають дикий мед. Ефіопія належить великих світових виробників кави. Розвинуте тваринництво: розводять велику рогату худобу, кіз, верблюдів, коней. Сільське господарство потерпає від частих засух, коли гинуть посіви, худоба і настає голод.

Видобувають руди дорогоцінних металів – золота і платини. Є підприємства легкої і харчової промисловості, невеликі металургійні заводи. Основний транспорт – автомобільний і залізничний.

 

Площа – 1,1 млн км2

Населення – 76 млн чол.

Столиця – Аддис-Абеба

 

 

ПІВДЕННА АФРИКА. Ця країна – економічний гігант Африки. Вона розташована на крайньому півдні материка. Більшу її частину займають рівнини, уздовж узбережжя простяглися Драконові і Капські гори. Клімат теплий – тропічний і субтропічний. Переважають савани, є вічнозелені твердолисті ліси і чагарники та пустелі. Країна має надзвичайно багатий тваринний світ, який охороняється в численних заповідниках і парках. Південну Африку називають геологічним чудом – її надра надзвичайно багаті на корисні копалини.

Корінним населенням країни є бушмени і готтентоти. Їх залишилося зовсім мало – лише кілька сотень людей, які й нині залишаються у своєму розвитку на доісторичному рівні. Більшість населення складають народи, що говорять мовою банту (зулуси, ндебеле, коса та ін.). Перші європейці, які оселилися і заснували колонію, були голландці. Пізніше до них долучилися англійці. Для роботи на плантаціях і шахтах завозили індійців і китайців. Тому Південну Африку називають калейдоскопом  народів і культур. Там офіційними є відразу 11 мов – щоб нікого не образити.

Південна Африка входить у двадцятку найрозвинутіших держав світу. Процвітаючою країною вона стала завдяки видобувній промисловості. Вона  посідає одне з перших місць у світі за видобутком алмазів, золота, азбесту, урану. Так, їй належить 24 % запасів усіх алмазів на планеті, а золота щорічно видобувається 900 тонн. Справжньою сенсацією стало повідомлення про те, що в надрах країни залягає більше половини світових запасів платини, марганцю, хрому. Серед інших галузей промисловості розвинуті металургія, машинобудування, хімічна, нафтопереробна, легка, харчова.

Основою сільського господарства є великі фермерські господарства, що належать європейцям. Вони широко застосовують техніку і добрива, тому отримують високі врожаї. Вирощують пшеницю, цукрову тростину, бавовник, цитрусові, виноград. Південна Африка дає половину всієї кукурудзи і третину всього цукру, що виробляються в Африці. Одних тільки фруктів вирощують 140 видів, які продають у 40 країн світу. Розводять овець, велику рогату худобу, свиней. Сільське господарство вразливе через засухи. Рибальство (вилов крабів, анчоусів, сардин) – так само прибуткова галузь господарства. Хороші автомобільні шляхи, густа мережа залізниць і повітряний транспорт сприяють розвиткові господарства. Ця африканська країна має високо розвинуту сферу освіти та охорони здоров’я.

Великий внесок у державну скарбницю робить туризм. Тамтешні рослинність і тваринний світ вважаються не меншим багатством країни, ніж золото й алмази. Збережені в національних парках так звана “велика п’ятірка” (буйвіл, слон, носоріг, бегемот, лев) та інші тварини, роблять Південну Африку справжнім раєм для туристів (мал.).

 

Площа – 1,2 млн км2

Населення – 47 млн чол.

Столиця – Чване

 

 

Запитання і завдання

1. Чому Єгипет можна назвати „країною, в обіймах пустелі”? В якій частині країни сконцентроване основне життя?

2. Які особливості природи і культури роблять Єгипет відомим у світі?

3. Що нового ви дізналися про Нігерію?

4. Порівняйте особливості природи Єгипту і Нігерії.

5. Які чинники сприяли перетворенню Південної Африки на високо розвинуту державу світу?

6.     Порівняйте господарство Ефіопії і Південної Африки.

7.     Яку країну Африки ви хотіли б відвідати? Чому?

 

Книжкова полиця

1.     Бєлозоров С. Т. Природа Африки: Посібник. – К.: Рад. шк., 1972.

2.     Історія географічних відкриттів. Дослідження материків / Уклад. Г. Г. Дюков. – К.: Павлін, 2005.

3.     Країни і народи: Азія, Африка, Америка, Австралія: Дитяча енциклопедія / Автор-упорядник Л. О. Багрова. – К.: Школа, 2002.

4.     Країни світу. Африка: Для дітей серед. шк. віку / Автори-упорядники В. М. Скляренко та ін. – Харків, Фоліо, 2006.