🚚 🚁 Збираємо на пікап та ремонт дрона аутел

⛑ 🛡 🥾 Шоломи, форма, взуття

§ 25. Населення і політична карта (підручник)

§ 25. Населення і політична карта

 

1.     Пригадайте, якими корисними копалинами багата Австралія?

2.     Які природні умови Австралії сприяють розвиткові промисловості і сільського господарства?

 

НАСЕЛЕННЯ. Людина з’явилась на материку близько 40 тис. років тому. Учені вважають, що Австралія була заселена людьми з Південно-Східної Азії.

Сучасне населення Австралії охоплює дві основні групи. До першої належать австралійці-аборигени – корінні мешканці материка. Їх відносять до австралоїдної раси. Слово абориген означає корінний мешканець, тубілець. До появи європейців в Австралії жило близько 700 племен аборигенів, які говорили на 200 місцевих мовах. Вони мали багату культуру: міфи, обряди, наскельний живопис, ритуальні  маски і вміли по-особливому розмальовувати тіло. До приходу на материк європейців аборигени перебували на дуже низькому рівні розвитку. Вони не займалися ні землеробством, ні скотарством, не вміли ткати тканини і обробляти метали. Вони жили полюванням, збиральництвом і вели кочовий спосіб життя, переходячи з одного місця на інше.

У ХІХ ст. Англія оголосила Австралію своєю колонією. Після приходу на материк європейців, більша частина аборигенів була знищена. А тих, що залишилися, стали відтісняти в глиб материка у пустельні райони. Нині корінні мешканці складають лише 1,5 % всього населення Австралії. Вони стали рівноправними громадянами  своєї країни. Частина з них працює на фермах, частина продовжує напівкочовий спосіб життя.

До другої групи належить прийшле населення – англо-австралійці – нащадки колоністів-переселенців з Англії. Нині вони складають основне населення Австралії. В останні десятиліття в Австралії оселилися й переселенці з інших країн Європи, Азії, Африки. Вони принесли сюди багато чого зі своєї культури, побуту, трудових навиків.

 

Мал. Політична карта Австралії

 

АВСТРАЛІЙСЬКИЙ СОЮЗ. На території Австралії розташована єдина держава – Австралійський Союз. Окрім материка, до її складу входить також острів Тасманія та низка невеликих островів неподалік берегів материка. Австралійський Союз – шоста за розмірами території країна світу. Нині це вже не колонія, а самостійна незалежна держава, яка входить до складу Британської співдружності націй. Співдружність – це об’єднання держав, яке включає Велику Британію і країни, які були її колоніями. Тому офіційно главою Австралійського Союзу є королева Великої Британії, а державною мовою – англійська.

Маючи величезну площу, Австралійський Союз є малонаселеною країною. Там  проживає лише 19,6 млн чоловік, у той час, коли тільки в одному місті Нью-Йорку (США) або Токіо (Японія) живе 8 млн. Розміщене населення територією нерівномірно. Більшість зосереджена у прибережних районах на сході і південному заході. Пустельні ж центральні та західні райони малонаселені або зовсім безлюдні. Це пов’язано з природними умовами та історією заселення материка європейцями. Більшість австралійців живе в містах, найбільшими з яких є Сідней, Мельбурн, Брисбен, Аделаїда. Столиця – місто Канберра, яке спеціально будувалося для виконання столичної ролі.

 

Цікава географія

Столичне «місце зустрічей»

Суперечка між Сіднеєм і Мельбурном за право бути столицею була вирішена в 1927 р. Назва столиці Канберра на мові аборигенів означає місце зустрічей. Її спроектували як місто-сад, в якому висадили 12 млн дерев. У Канберрі розміщуються державний парламент, посольства іноземних держав, багато адміністративних і культурних центрів. У столиці немає промислових підприємств, натомість багато парків і скверів.

 

Площа – 7,7 млн км2

Населення – 20,7 млн чол.

Столиця – Канберра

 

Мал. Сідней – найбільше місто Австралії

 

Мал. Сіднейська опера

 

Мал. Австралійський фермер

 

ГОСПОДАРСТВО. Австралійський Союз належить до високорозвинутих країн світу. Провідне місце в його господарстві належить промисловості, в якій розвинуті всі галузі. На основі різноманітних корисних копалин сформувалася гірничодобувна галузь. З рудних копалин на металургійних комбінатах виплавляють чорні (чавун, сталь) та кольорові метали (алюміній, нікель, олово та ін.). Паливні копалини використовуються для отримання електроенергії на теплових станціях, які разом з гідроелектростанціями дають електрику промисловості, сільському господарству, для побутових потреб населення. Вугілля, золото, залізна руда вивозяться в інші країни світу, найбільше – в Японію. На машинобудівних заводах виготовляють різноманітні машини, прилади, електрообладнання. На підприємствах хімічної промисловості виготовляють хімічні волокна, пластмаси, добрива для сільського господарства. Добре розвинута і харчова галузь: масло- і сироробна, виробництво консервів тощо.

 

Мал. Хмарочоси Мельбурна

 

Мал. Сіднейська монорельсова залізниця

 

Сільське господарство має високий рівень розвитку. Цікаво, що в Австралії не виявилося дикорослих рослин, які людина могла б вирощувати. Не було й тварин, які можна було б приручити і розводити. Тому корінне населення не знало землеробства і тваринництва аж до приходу європейців, які завезли культурні рослини і домашніх тварин. Так, переселенці з Англії завезли овець. В Австралії саванах і напівпустелях вони цілорічно пасуться на природних пасовищах. Згодом вівчарство стало головною сільськогосподарською галуззю. В Австралії найбільше в світі поголів’я овець. Вона дає понад половини світового настригу високоякісної вовни. Австралійські мериноси – порода овець, яка дає тонку білу вовну завдовжки 10 см, що вважається найкращою у світі за якістю. З однієї вівці настригають до 6,5 кг вовни. В Австралії панує справжній культ вовни – вся країна слідкує за ставками вовняних аукціонів, а на телебаченні існує спеціальний огляд з питань вовни.

Велику рогату худобу (корів) розводять здебільшого у північних і східних районах країни. Більшу частину орних земель засівають пшеницею. В тропічних районах з вологим теплим кліматом розташовані плантації ананасів, бананів, манго. У субтропіках вирощують цукрову тростину, цитрусові, виноград. Сільськогосподарська продукція (морожене м'ясо, масло, сири, пшениця і борошно, цукор, консерви, фрукти) вивозиться в різні країни світу. У прибережних водах морів ловлять рибу, розводять молюсків-перлівниць, устриць.

Значна віддаленість Австралії від інших материків сприяла розвиткові транспорту, особливо авіаційного і морського. Автотранспортом і залізницями здійснюються внутрішні перевезення.

Робота з картою

1.     Назвіть найбільші міста. Де вони розташовані?

2.     Які розвинуті галузі промисловості?

3.     В якій частині країни зосереджені посіви пшениці, цукрової тростини, винограду?

4.     Які площі займають і де розміщені землі, непридатні для сільськогосподарського використання?

5.     Назвіть порти Австралії.

Запитання і завдання

1. Австралійці-аборигени складають лише 1,5 % всього населення Австралії. Визначте, скільки в країні проживає корінних мешканців.

2. Обчисліть густоту населення Австралії (відношення кількості населення до площі країни).

3. Які чинники вплинули на розміщення населення?

4. Чому в Австралії дістало розвиток вівчарство?

5. Австралійців називають літаючим народом. Поміркуйте, які кліматичні і погодні умови сприяють широкому розвитку авіаційного транспорту в межах материка?

 

Книжкова полиця

1.     Країни світу. Америка, Австралія, Океанія: Для дітей середнього шкільного віку / Автори-упорядники В. М. Скляренко та ін. – Харків, Фоліо, 2006.

2.     Миклухо-Маклай М. М. Мандрівка на Нову Гвінею: Щоденник. – К.: Веселка, 1965.

3.     Романова Л. С. Цікаве про тварин. – К.: Наук. думка, 1980.