🚚 🚁 Збираємо на пікап та ремонт дрона аутел

⛑ 🛡 🥾 Шоломи, форма, взуття

§ 26. Географічне положення та дослідження (підручник)

§ 26. Географічне положення та дослідження

 

1. Пригадайте, що ви вже знаєте про відкриття Америки.

2. Якими океанами омивається Південна Америка?

 

Площа – 18,3 млн км2                                             

Населення – 378,5 млн осіб

Середня висота – 580 м

Найвища точка над р. м. – г. Аконкагуа (6 960 м)

 

ГЕОГРАФІЧНЕ ПОЛОЖЕННЯ. Обриси Південної Америки нагадують трикутник, що простягнувся з півночі, звужуючись, на південь, від спекотних тропіків Карибського моря до засніженого і штормового острова Вогняна Земля. Материк перетинається екватором у північній широкій частині, тому на значній його території випадає багато опадів. Відносно нульового меридіана він  повністю лежить у Західній півкулі. Зі сходу материк омивають води Атлантичного, із заходу – Тихого океанів, з півночі – води внутрішнього теплого і глибокого Карибського моря. Південна Америка віддалена від решти материків. І лише з Північною Америкою вона з’єднується на півночі вузькою смужкою суходолу – Панамським перешийком. У найвужчій частині перешийку в 1914 р. було прорито Панамський канал завдовжки 81 км. Південна Америка і Північна Америка – два материки, які утворюють одну частину світу – Америку.

Крайніми точками материка на півночі є мис Галлінас, на півдні – мис Фроуерд, на заході – мис Паріньяс,  на сході – мис Кабу-Бранку. Мис Горн є крайньою острівною точкою Південної Америки. Берегова лінія здебільшого рівна і порізана слабо – материк майже не має великих заток, півостровів і островів. Виключенням є тільки південно-західне узбережжя, де лежить архіпелаг Вогняна Земля, відділений від Південної Америки Магеллановою протокою, а від Антарктиди – протокою Дрейка. У 1520 р. під час плавання протокою, що пізніше буде названа його ім’ям, Фернан Магеллан побачив на березі вогні. Великий мореплавець назвав цю землю Тьєрра-дель-Фуего – Земля вогню. Чи були це вогні багать туземців або що-небудь інше, назавжди залишиться загадкою. Так з’явилася на картах назва Вогняна Земля.

Найбільшою затокою є Ла-Плата (в ХУІ ст. італієць Себастян Кабот вибрав для суден прекрасну стоянку в затоці, на її берегах він виміняв у туземців багато срібних прикрас, тому й затоку назвав Ла-Платасрібло). Поблизу південно-східного узбережжя материка розташовані Фолклендські (Мальвінські) острови.

 

 

                

Мал. Тихоокеанське узбережжя Південної Америки (Чилі)

 

Мал. Фізична карта Південної Америки

 

Робота з картою

1. Знайдіть та виправте помилки в описі географічного положення материка: «Південна Америка розташована на захід від Африки, на південь – від Антарктиди, на північ – від Північної Америки. Її західне узбережжя омивають води Атлантичного океану, а східне – Тихого океану».

2. Визначте координати крайніх точок материка.

3. Визначте протяжність материка з півночі на південь (10 = 111,3 км) та із заходу на схід у найширшій його частині.

4. Назвіть теплі та холодні течії, що проходять уздовж берегів Південної Америки.

5. Які особливості клімату Південної Америки будуть визначатися її географічним положенням?

 

Цікава географія

Літературні острови

Поблизу західного узбережжя Південної Америки розміщені острови Александр Селькірк і Робінзон-Крузо. Александр Селькірк – це саме той моряк, пригоди якого на безлюдному острові описав письменник Даніель Дефо в своєму відомому творі «Робінзон Крузо».

 

ВІДКРИТТЯ АМЕРИКИ. Як ви вже знаєте, відкриття Америки пов’язане з плаваннями Христофора Колумба у пошуках морського шляху до Індії. У 1492 р. три каравели „Санта-Марія”, „Нінья” і „Пінта” відчалили від берегів Іспанії і взяли курс на захід. Протягом місяця мореплавці перетинали Атлантичний океан і нарешті вперше побачили  землю. Нею виявилися Великі Антильські і Багамські острови. Х. Колумб, впевнений, що потрапив до Азії, назвав їх Вест-Індією (Західною Індією). Після першої експедиції були ще три, і до останніх своїх днів він був переконаний, що дістався західним шляхом до Індії. Під час першого і другого плавання Колумб побував лише на островах Карибського моря і тільки під час третього, у 1498 р., висадився на берег Південної Америки навпроти острова Тринідад.

На початку ХVІ ст. в плаваннях до берегів Америки брав участь італієць Америго Веспуччі. Він описав відкриті землі, які  постали різко відмінними від Європи своїми природою, народами і культурою, і дійшов висновку, що Колумб досягнув не Індії, а невідомого великого нового суходолу – Нового Світу. На картах цей суходіл стали називати Земля Америго – Америка. Називати нові материки Америкою на честь Америго Веспуччі запропонував  німецький учений Мартін Вальдземюллер. В опублікованій  у 1507 р. ним книжці «Вступ у космографію. Новий Світ і нові країни, відкриті Америго Веспуччі з Флоренції і чотири його плавання», він писав: «… я не бачу, чому, хто і по якому праву міг би заборонити назвати цю частину світу Америго або Америкою». Спочатку так позначали Південну Америку, а пізніше назва поширилася і на Північну. Натомість ім'я Колумба увіковічили в назві лише однієї країни Південної Америки і то тільки в ХІХ ст.

Цікава географія

«Моя мета – якомога більше побачити й відкрити...»

Так писав Колумб у 1492 р. Нині, коли наш світ, уже клопочеться дослідженням інших планет, нам ще важко усвідомити всю вагу великої історичної події, здійсненої тими, хто дав світові нові світи, після того, як п’ять століть тому подався через океан до інших континентів, інших народів, інших цивілізацій. Для Європи це відкриття було потребою зазирнути за свої межі, звернути свій погляд до уявних країв, що їх Колумбова подорож зробила дійсністю. Пізніше відкриття Америки вважали найбільшою історичною подією після створення світу.

Жозе Аугушту Сеабара, португальський письменник

 

Христофор Колумб (1451–1506)

 

ІСТОРІЯ ДОСЛІДЖЕННЯ. Відкриття Америки стало великим географічним відкриттям. Проте воно було затьмарене колонізацією, що слідувала за ним. Слідом за Колумбом у пошуках нових земель і багатств з Європи рушили конкістадори (в перекладі з іспанської це слово означає завойовники).

. Їх походи супроводжувалися винищенням і поневоленням народів Південної Америки, спустошенням і пограбуванням земель. У ході колонізації материка відбувалося й географічне вивчення нових земель – були відкриті та нанесені на карту узбережжя, здійсненні перші переходи суходолом.

На рубежі ХУІІІ–ХІХ ст. здійснив експедицію в Південну Америку німецький учений Александр Гумбольдт. Метою його подорожей було вивчення природи і населення материка. Він описав природу, створив першу геологічну карту материка, зібрав гербарій з 12 тис. рослин. Але найголовніша заслуга полягала в тому, що А. Гумбольдт намагався пояснити явища, зрозуміти існуючі між ними зв’язки. Близько 20 років він опрацьовував матеріали своїх мандрівок.  Результатом його досліджень стала 30-томна праця «Мандрівки тропічними областями Нового Світу, здійснені в 1799–1804 рр.». Наукове значення цієї праці виявилося таким значним, що Гумбольдта стали називати «другим Колумбом», а його дослідження – «другим відкриттям Америки».

Російський ботанік Микола Вавилов у 1932–1933 рр. під час своїх експедицій встановив походження деяких культурних рослин, батьківщиною яких виявилася Південна Америка.

 

Цікава географія

Відкриття конкістадорів

У ХУІ ст. конкістадори зробили низку відкриттів у Південній Америці. Так,  іспанець Франсиско Пісарро відкрив і дослідив тихоокеанське узбережжя материка, іспанець Алонсо де Охеда – північне узбережжя, в тому числі й Венесуелу – «Маленьку Венецію» та низку островів. А португалець Алонсо Гарсіа відкрив великі річки, першим проникнувши у внутрішні райони материка.

 

Запитання і завдання

1. Розкажіть про географічне положення Південної Америки.

2. Порівняйте берегову лінію Африки, Австралії і Південної Америки. У чому полягають відмінності?

3. Чому нововідкриті Х. Колумбом землі дістали назву Америка?

4. Чому Александра Гумбольдта називають „другим Колумбом”?

5. Поміркуйте, який з океанів здійснює більший вплив на природу Південної Америки.

 

Практична робота

1.     На контурній карті позначте і підпишіть назви крайніх точок Південної Америки.

2. Підпишіть Карибське море; затоку Ла-Плата; протоки – Магелланову, Дрейка; острови – Вогняна Земля, Фолклендські.