🚚 🚁 Збираємо на пікап та ремонт дрона аутел

⛑ 🛡 🥾 Шоломи, форма, взуття

§ 28. Клімат (підручник)

§ 28. Клімат

 

1. Пригадайте, які основні чинники формують клімат.

2. У чому полягає закономірність висотної поясності?

 

ЗАГАЛЬНІ ОСОБЛИВОСТІ КЛІМАТУ. Більша частина Південної Америки лежить в екваторіальних і тропічних широтах, тобто в жаркому тепловому поясі. Отже, її поверхня дістає велику кількість сонячного тепла. Тому клімат материка дуже теплий, проте не такий спекотний, як в Африці чи Австралії. Лише на крайньому півдні, де відчутне холодне дихання Антарктиди, середня температура повітря невисока. Найспекотніше місце Південної Америки знаходиться в центральній частині материка на рівнині Гран-Чако, де зафіксовано майже + 49 0С. Найхолодніше – на південному сході, де стовпчик термометра опускався до –33 0С.

Південна Америка – найвологіший материк земної кулі. Над нею випадає вдвічі більше опадів, ніж над будь-яким іншим материком. Ця особливість клімату обумовлена циркуляцією повітряних мас. Над значною частиною материка панують вологі  екваторіальні повітряні маси. при цьому велику роль відіграють південно-східні і північно-східні пасати, які «доставляють» вологі повітряні маси з Атлантичного океану. Натомість вплив сухих тропічних мас обмежений – вони формують клімат лише на західному узбережжі. Найвологіше місце Південної Америки знаходиться на північно-західному узбережжі біля підніжжя Анд, де випадає 10 000 мм за рік.

Важливим кліматотвірним чинником є підстильна поверхня. Так, теплі Гвіанська та Бразильська течії додатково насичують повітря вологою і сприяють збільшенню кількості опадів. А холодна Перуанська течія, навпаки, – зменшує. На розподіл вологи впливає рельєф. Так, на рівнинному сході материка немає перепон на шляху вітрів і вони проникають у глиб аж до Анд. Навітряні східні схили плоскогір’їв отримують від пасатів рясні дощі. Натомість на гірському заході повітряні маси з Тихого океану мають вплив лише на вузькій смужці узбережжя, оскільки далі шлях їм заступають високі Анди.

 

Мал.  Кліматична карта Південної Америки 

 

Робота з картою

1.     В яких кліматичних поясах розташована Південна Америка? Порівняйте їх „набір” з кліматичними поясами Африки та Австралії.

2.     Який з кліматичних поясів займає найбільшу площу?

3.     Як змінюється клімат на материку при просуванні з півночі на південь та із заходу на схід?

4.     Опишіть клімат екваторіального поясу. Яка з діаграм характеризує екваторіальний тип клімату? Порівняйте з даними такого самого поясу в Африці.

5.     У кліматі яких поясів добре виражені два сезони – вологий з рясними опадами і сухий.

6.     Визначте, які типи клімату ілюструють діаграми.

 

КЛІМАТИЧНІ ПОЯСИ І ТИПИ КЛІМАТУ. Південна Америка розміщується в шести кліматичних поясах: від субекваторіального Північної півкулі до помірного Південної півкулі.

В екваторіальному кліматичному поясі цілорічно панують спекотні й вологі екваторіальні повітряні маси. Тому протягом року температури повітря високі (понад + 26 0С) і випадають рясні опади (до 3 000 мм). Непомірна вологість особливо відчутна на світанку, опівдні сонце нагріває повітря, і вона зменшується. Опівночі знову стає душно від водяної пари і природа знову готується до нової зливи. Такий тип клімату називається екваторіальний постійно спекотний і постійно вологий.

У субекваторіальному кліматичному поясі повітряні маси змінюються протягом року: влітку приходять вологі екваторіальні маси, які несуть багато опадів (до 2 000 мм), взимку – сухі тропічні, тоді дощі не випадають по кілька місяців. Тому тут чітко виражені два сезони: вологе спекотне літо і суха, нерідко ще спекотніша зима (+ 28 0С). В межах поясу сформувався субекваторіальний постійно спекотний і перемінно вологий тип клімату.

Клімат тропічного поясу різний. На сході Бразильського плоскогір’я, що перебуває під впливом пасатів з Атлантики, випадає багато опадів (до 2 000 мм за рік). Температура найтеплішого місяця становить + 26 0С, найхолоднішого +16...+21 0С. Це – тропічний вологий тип клімату. З просуванням у глиб материка кількість опадів зменшується, тривалість сухого сезону збільшується. А на вузькій смужці тихоокеанського узбережжя, де панує область високого атмосферного тиску і проходить холодна Перуанська течія, які не сприяють утворенню опадів, спостерігається дефіцит вологи (до 50 мм за рік). Зволоження приносять лише тумани та рясні роси. Температури повітря відносно низькі (+15...+20 0С). Тут сформувався тропічний пустельний тип клімату. 

У субтропічному кліматичному поясі, як і в субекваторіальному, повітряні маси змінюються за сезонами: влітку панують екваторіальні вологі, а взимку – сухі тропічні. На сході поясу клімат теплий і вологий (до 1000 мм за рік). З просуванням у глиб материка він стає сухим континентальним (500 мм за рік). На узбережжі Тихого океану формується клімат субтропічний середземноморського типу, з сухим теплим літом і вологою зимою.

Помірний кліматичний пояс охоплює південний край материка. Протягом року там панують помірні повітряні маси. Тут, на відмінну від решти території материка, вологе повітря рухається з протилежного боку – із заходу, від Тихого океану. Його несуть західні вітри, що дмуть у цих широтах. Проте дуже скоро шлях їм перепиняють Анди. Гори й тут – природна межа, яка розділяє дві кліматичні області. Так, на західному узбережжі клімат помірний морський. Він постійно вологий (3 000 мм за рік). Цю ділянку узбережжя часто називають «мокрим кутком» Південної Америки. Погода там прохолодна (взимку + 4 0С, влітку + 10 0С), дощова, із сильними вітрами. На східному ж узбережжі клімат помірно континентальний з прохолодною зимою і сухим теплим літом. Кількість опадів становить лише 300 мм за рік. Взимку сильні вітри можуть викликати зниження температури до –30 0С і навіть серед літа принести снігову заметіль із близької Антарктиди.

У гірських районах Анд формується високогірний клімат. У горах, які перетинають усі кліматичні пояси, він змінюється не лише з півночі на південь, а й з висотою. З підняттям від підніжжя до вершин відбувається поступове зниження температури повітря (на 6 0С на 1 км) і збільшення кількості опадів. У нижньому поясі гір клімат такий самий, як і на довколишній рівнинній території. Так, поблизу екватора в нижньому поясі на схилах Анд клімат екваторіальний, а вище снігової лінії (4 600 м) лежать сніг і льодовики. Найсуворіший клімат встановлюються на високогірних плоскогір’ях у центральній частині Анд. Розріджене сухе повітря, мізерна кількість опадів у вигляді снігу, ураганні вітри утворюють найбезплідніші в світі місця.

Загалом клімат Південної Америки, якому властиво багато тепла і вологи, на більшій частині материка сприятливий для життя і господарської діяльності людини. Там є всі умови для вирощування різних культур. Проте нерідко трапляються й стихійні лиха: після тривалих дощів виходять з берегів річки, затоплюючи поля, поселення, шляхи. У центральних районах часто бувають засухи або приходять несподівані холоди.

 

Мал. Кліматичні пояси та області Південної Америки 

 

Запитання і завдання

1. Поясніть, які чинники створюють унікально рясне зволоження Амазонської низовини.

2. Якого кліматичного поясу, що є в Південній Америці, немає в Африці?

3. Чому вплив Тихого океану на клімат Південної Америки значно менший, ніж Атлантичного.

4.     Порівняйте роль Анд і Великого Вододільного хребта у розподілі опадів на материках.

5.     Поміркуйте, чому пасати добре зволожують Південну Америку, і погано – Африку та Австралію?