🚚 🚁 Збираємо на пікап та ремонт дрона аутел

⛑ 🛡 🥾 Шоломи, форма, взуття

§ 27. Геологічна будова та рельєф (підручник)

§ 27. Геологічна будова і рельєф

 

Пригадайте, які гори виникли в Південній Америці.

 

ГЕОЛОГІЧНА БУДОВА. Південна Америка, як і Африка та Австралія, є однією з велетенських брил, що відкололися від прадавнього материка Гондвани. В основі материка лежить давня докембрійська Південноамериканська платформа. Її фундамент складений давніми кристалічними метаморфічними і магматичними породами – сланцями, гнейсами, гранітами. Протягом мільйонів років ділянки фундаменту платформи опускалися і піднімалися, утворюючи прогини і виступи (щити). У прогинах нагромадився потужний осадовий чохол, на якому лежать великі низовини. На щитах, де на поверхню виходять давні кристалічні породи фундаменту, утворилися плоскогір’я. В результаті рухів платформа була розбита на окремі масиви глибокими тріщинами. Ними на поверхню виливалася лава, утворюючи базальтові плато.

Із заходу до Південноамериканської платформи примикає складчастий пояс Анд. Він виник на межі двох літосферних плит, коли океанічна плита, занурюючись у мантію, ніби „пірнула”, підсунулася під континентальну. При цьому край континентальної плити зім’явся у складки, утворивши гори Анди. Протягом геологічного часу вони руйнувалися, а потім знову активно піднімалися в останню альпійську епоху горотворення. Тому Анди – відроджені молоді гори. Вони є однією з найактивніших сейсмічних зон Землі. Підняття і опускання окремих їх ділянок тривають і в наш час.  Кожні 10–15 років у горах відбуваються землетруси, що супроводжуються каменепадами, обвалами, сніговими лавинами. Уздовж розломів, якими розбиті гори, утворилися численні вулкани, які є частиною величезного Тихоокеанського сейсмічного поясу.

 

Мал. Будова земної кори Південної Америки

 

Мал. Рельєф Південної Америки

 

Робота з картою

1.     Які типи земної кори включає Південноамериканська літосферна плита?     В якому напрямку вона рухається?

2.     На межі яких двох літосферних плит виникли Анди?

3.     Назвіть форми рельєфу, яким відповідають ділянки осадочного чохла  Південноамериканської платформи.

4.     Назвіть форми рельєфу, яким відповідають щити Південноамериканської платформи.

5.     Які форми рельєфу Південної Америки відповідають складчастому поясу? Наведіть приклади подібних взаємозв’язків рельєфу і будови земної кори в Африці і Австралії.

 

РЕЛЬЄФ. На фізичній карті Південної Америки чітко вирізняються дві частини: рівнинна – на сході та гірська – на заході.

Рельєф рівнинного сходу – неозорі низовини і плоскогір’я – сформувався на давній платформі материка. Низовини – Амазонська, Орінокська і Ла-Платська – займають величезні простори. Всі вони мають плоску заболочену поверхню з широкими і глибокими річковими долинами.

Великі площі зайняті також плоскогір’ями – Гвіанським і Бразильським. Часто вони складаються із кількох плато – ділянок з вирівняною поверхнею, відмежованих від сусідніх територій чіткими крутими схилами. В пісковиках, якими складено плоскогір’я, річки прорізали глибокі долини, на дні яких виступають численні пороги.

На гірському заході материка розташовуються величні гори Анди. За протяжністю вони не мають собі рівних, а за висотою поступаються лише найвищим горам Азії. Анди називають „спинним хребтом” Південної Америки. Вони простягнулися на 9 000 км уздовж усього західного узбережжя материка, повторюючи його обриси. Гори мають складну будову: вони тягнуться кількома величезними хребтами, які то розходяться, то зближуються. Між гірськими хребтами лежать плоскогір’я. Багато гірських вершин перевищують 6 000 м, а найвища – Аконкагуа – сягає позначки 6 960 м. Вершини гір гострі, пікоподібні. Уздовж глибоких розломів земної кори здіймається потужна панорама вулканів, що час від часу заливають околиці розплавленою лавою. У Південній Америці розташовані найвищі і діючі, і згаслі вулкани світу. Діючі – Льюльяйльяко (6 723 м), Сан-Педро (6 159 м), Котопахі (5 897 м). Згаслі – Охос-дель-Саладо (6 880 м), Чімборасо (6 310 м). Найвищі вершини гір вкриті шапками снігів і льодовиків, які лежать цілорічно і не тануть навіть в районі екватора. Через свою важкодоступність Анди і нині ще маловивчені.

 

Мал. Вулкан Котопахі. Еквадор

 

Мал. Залишки Мачу-Пікчу – старовинного міста інків. Перу

КОРИСНІ КОПАЛИНИ. Те, що Південна Америка багата корисними копалинами, було відомо ще з часів конкістадорів, які шукали на цьому материку Ельдорадо – міфічну країну золота. Проте якщо попервах європейців вабили дорогоцінні метали, то в наш час велике значення мають родовища руд кольорових і чорних металів, нафти і газу. Надра материка дуже багаті на різноманітні копалини.

Корисні копалини осадового походження залягають переважно на рівнинах в осадовому чохлі давньої платформи. Особливо багато паливних копалин – нафти, природного газу, вугілля. У щитах платформи на плоскогір’ях знайдено багаті родовища залізних і марганцевих руд.

Руди кольорових і рідкісних металів – основне багатство гірських районів Анд. Провідне місце серед них належить мідним рудам, з яких виплавляють мідь. Та й назва Анди, за однією з версій, у перекладі з мови інків означає мідні гори. Вірогідність такого походження назви підтверджує так званий мідний пояс, що простягнувся в південній частині Анд на 4 тис. км, і вміння стародавніх інків виплавляти мідь. Його запаси складають 20 %  світових. У центральній частині Анд тягнеться олов’яний пояс і пояс поліметалічних руд. У горах зосереджені також багаті поклади золота, срібла, платини, дорогоцінного каміння. З вулканічними породами пов’язані родовища сірки.

 

Мал. Видобуток залізної руди в Андах

 

Цікава географія

Ельдорадо

Ступивши на землі Америки, конкістадори випитували в індіанців, де знаходяться багаті золотом краї. Їм стало відомо, що в Колумбії, є священне озеро Гуатавіта, на якому індіанці муіка здійснюють жертвоприношення. Тіло вождя обмазували клейкою смолою, і кілька індіанців через трубочки покривали його золотим піском. Він перетворювався на Ельдорадо (з іспанської – Позолочений). Золотий повелитель плив на плоту, завантаженому дорогоцінностями, на середину озера. Там він скидав у воду смарагди і золоті фігурки та змивав із себе «золоту шкіру». Так озеро за довгі роки стало скарбницею. Перша спроба добути скарби була здійснена ще у 1545 р. Тоді іспанці заставили індіанців черпати воду відрами, передавати їх по ланцюжку і виливати через край гірської гряди. Так вдалося знизити рівень озера на 3 м. Із заболоченого дна дістали кількасот предметів із золота. 40 років потому іспанський купець відвів води озера через проритий канал і знайшов не тільки численні золоті прикраси, а й смарагд величиною з куряче яйце. Проте обвал заблокував канал і озеро знову наповнилося водою. У 1900-х роках англійська компанія осушила озеро. Але його дно встилав товстий шар мулу. Невдовзі сонце перетворило мул на цемент. Дощі ж знову наповнили озеро водою. Нині словом Ельдорадо образно називають казково багате місце, що зберігає справжні або надумані скарби.

Запитання і завдання

1. Чому в Південній Америці часто трапляються землетруси і вулканізм?

2. Порівняйте рельєф Південної Америки і Африки. Виявіть подібні і відмінні риси.

3. Поясніть причини відмінностей в рельєфі західної і східної частини материка.

4. Зробіть висновок про взаємозв’язок між розташуванням великих форм рельєфу і будовою земної кори.

5. Які закономірності існують в походженні і розміщенні корисних копалин Південної Америки?