🚚 🚁 Збираємо на пікап та ремонт дрона аутел

⛑ 🛡 🥾 Шоломи, форма, взуття

§ 32. Країни (підручник)

§ 32. Країни 

 

1. Пригадайте, як можуть впливати на розвиток господарства країни природні умови.

 

БРАЗИЛІЯ. Це найбільша за площею і кількістю населення країна Південної Америки. Вона така велика, що межує майже з усіма країнами материка. У минулому Бразилія була колонією Португалії, а нині – найбільш розвинута і найбагатша країна континенту. Назва Бразилія походить від дерева пау-бразил, з якого перші португальські переселенці виготовляли яскраво-червону фарбу. Цікаво, що в часи Америго Веспуччі Бразилію називали не «країною, де багато диких мавп», а «країною папуг». З легкої руки Веспуччі назву отримала і перша столиця Бразилії. Коли його кораблі кинули якір у затоці, він помилково прийняв її за гирло повноводної річки і назвав Ріо-де-ЖанейроРічка Січня, оскільки це трапилося в січні 1502 р. Потім ця назва перейшла й на місто.

 

Площа – 8,5 млн км2

Населення – 185 млн чол.

Столиця – Бразиліа

 

Природа величезної країни різноманітна: з одного боку це – Амазонія – царина вологого екваторіального лісу, з іншого – Бразильське плоскогір’я з саванами і рідколіссями. Ліси Амазонії – джерело цінної сировини: деревини, що використовується деревообробною промисловістю; соку гевеї, з якого отримують натуральний каучук, горіхів – цінних харчових продуктів; лікарських рослин, які використовуються в медицині. Інше багатство Амазонії – вода. У світі немає місця з густішою річковою мережею, ніж басейн великої Амазонки. Бразильське плоскогір’я – „залізне серце” країни – основний промисловий район, де видобувають руди чорних і кольорових металів. Річки Бразилії багаті на гідроенергію. На річці Парана збудована найбільша у світі ГЕС «Ітайпу».

Більшість населення розмовляє португальською мовою і живе в містах. Ріо-де-Жанейро – місто-символ Бразилії, його вважають одним з найкрасивіших у світі. Бразиліа – теперішня столиця, збудована 50 років тому у географічному центрі держави. Сан-Паулу – найбільше промислове місто не тільки Бразилії, а й усієї Південної Америки. У побуті населення знайшли відображення традиції і звичаї португальців, індіанців і негрів. Португальці принесли на нову батьківщину свою мову і архітектуру. Від індіанців населення запозичило вміння плести килимки, гамаки, сумки і навіть дахи будинків у селах. З впливом африканської культури пов’язують свята-карнавали – щорічні масові гуляння з яскравими костюмами, масками, танцями і вуличною ходою. Традиції цього заходу походять від кількох днів відпочинку, які колись після збору врожаю отримували негри-раби. У Бразилії проживає 300 тис. українців, які зберегли свою мову.

В історії розвитку господарства Бразилії спостерігалися спочатку «цукрова» і «золота» лихоманки, яких змінили «кавовий» і «каучуковий» бум. Нині країні властивий «промисловий» бум – швидкий розвиток промисловості. Поклади корисних копалин сприяють розвиткові видобувної галузі, яка видобуває з надр понад 50 їх видів. Країна виплавляє метал, виробляє автомобілі, літаки, трактори, судна, сучасну електроніку.

Бразилія – країна розвинутого сільського господарства. Цьому сприяють природні умови: сприятливий для вирощування різних культур екваторіальний і субтропічний клімат та родючі ґрунти. Багато культур вирощують спеціально для продажу в інші країни. Так, величезні плантації зайняті кавою і какао, за виробництвом яких Бразилія є світовим лідером. Вона й один з найбільших у світі постачальників цукру, бананів, сизалю. Для власних потреб вирощуються кукурудза, пшениця, квасоля та ін. У саванах і степових районах розводять велику рогату худобу та овець.

Бразилія – країна повноводних річок і велика морська держава, тому важливим видом транспорту є водний. Повсюдно, навіть через важкодоступний район Амазонії, прокладені автошляхи. Бразилія – лідер Південної Америки за розвитком туризму. Щорічно тисячі туристі з’їжджаються в Ріо-де-Жанейро подивитися на найяскравіший у світі карнавал, під час якого вулиці міста заповнені співаючим і танцюючим запальний танець самбу натовпом.

Найпопулярнішим видом спорту в Бразилії є футбол. Бразильська футбольна збірна – п’ятиразовий чемпіон світу, а бразильського футболіста Пеле (Едсон Арантес ду Насименту) – єдиного у світі триразового чемпіона світу з футболу визнано кращим спортсменом світу  ХХ століття.

 

Мал. Ріо-де-Жанейро. Бразилія

 

АРГЕНТИНА. На початку ХУІ ст. іспанські завойовники назвали територію Аргентини Ла-Плата, що перекладалася як срібло. Нова держава, яка виникла у 1826 р., стала називатися Аргентина – від латинського аргентум – також срібло. Проте срібла там не виявилося. Найбільшим багатством Аргентини стали не дорогоцінні метали, а прекрасні пасовища і родючі землі.

Це друга за площею країна Південної Америки, яка охоплює увесь південний схід материка. Протягом трьох століть вона була іспанською колонією. Значні розміри країни обумовлюють різноманітну природу: на півночі – спека, на півдні підступають льоди Антарктиди, на заході здіймаються Анди, а на сході розкинулися неозорі степові рівнини.

 

Площа – 2,8 млн км2

Населення – 40,2 млн чол.

Столиця – Буенос-Айрес

 

 

Серед населення Аргентини індіанців (гуарані, гуахіра) мало і живуть вони у віддалених районах. На відміну від інших країн Південної Америки в Аргентині багато нащадків не тільки іспанських переселенців, а й італійців, англійців, французів, росіян, українців, які прибули на початку ХХ ст. з новою хвилею переселення. Офіційною мовою є іспанська. Більшість людей проживають у містах, розташованих на узбережжі. У столиці Буенос-Айресі зосереджена третина всього населення країни. У місті багато будівель, збудованих у французькому стилі, тому його часто називають „Парижем Південної Америки”. Цікаво, що місто і порт заснував  іспанський конкістадор Педро де Мендоса в 1536 р. на узбережжі затоки, назвавши їх відповідно Сьюдад-де-ла-Сантиссіма-Тринідадмісто Пресвятої Трійці та Пуерто-де-Нуестра-Сеньора-де-Санта-Марія-де-лос-Буенос-Айреспорт нашої пані Святої Марії хороших вітрів. З часом місто і порт злилися в одне ціле і їх назви також були з’єднані. Звісно, що використання такої довжелезної назви було незручним, тому від неї залишили тільки два останніх слова – Буенос-Айресхороших вітрів.

Сільське населення ж завжди було нечисленним, недарма про Аргентину кажуть, що це сільськогосподарська країна без селян.

У господарському відношенні Аргентина є розвинутою країною Південної Америки. Серед галузей промисловості вирізняється машинобудування – автомобіле- і суднобудування. Видобувна галузь добуває з надр нафту, природний газ, буре вугілля, руди чорних і кольорових металів. На їх основі працює нафтопереробна промисловість і металургія. Добре розвинута харчова, передусім м'ясопереробна, і легка – текстильна і шкіряно-взуттєва.

Сільське господарство дає продукцію, яка є головним джерелом доходів Аргентини. Розвинуті вівчарство та розведення великої рогатої худоби перетворили країну на найбільшого світового виробника вовни і м'яса. На півночі країни на рівнинах Гран-Чако, де панує тропічний клімат, вирощують бавовник, цитрусові, рис, чай. Панування в Пампі трав'яної рослинності зробили її ідеальним пасовищем. Раніше там жили тільки мисливці і гаучо – вправні вершники (мал.). Нині вони живуть у невеликих помістях-хуторах (ранчо) і працюють на тваринницьких фермах. Все життя вони проводять у сідлі, об’їжджаючи величезні стада. Пампа – це і район неозорих ланів пшениці, кукурудзи, соняшнику. Загалом у цьому районі виробляють 90 % всієї сільськогосподарської продукції країни. Напівпустельна Патагонія, що обдувається вітрами, зручна для випасу овець. Передгір’я Анд вкриті плантаціями цитрусових і виноградниками.

Аргентина має розвинуте морське рибальство, що орієнтується переважно на вилов тунця. Залізничний, автомобільний, морський і повітряний транспорт забезпечує вантажні і пасажирські перевезення.

 

Мал. Гідроелектростанція в Аргентині

 

Робота з картою

1.       Порівняйте географічне положення Бразилії, Аргентини і Перу.

2.       Назвіть якими корисними копалинами багата Бразилія. Які це дозволяє розвивати галузі господарства?

3.       Які види тваринництва розвинуті в Аргентині? Які там вирощують сільськогосподарські культури?

4.       Назвіть найбільші міста Бразилії, Аргентини, Перу. Де вони зосереджені?

5.       Назвіть найбільші порти Бразилії і Аргентини.

 

ПЕРУ. За площею це третя країна материка. На відміну від Бразилії і Аргентини вона має вихід до Тихого океану. Перу – країна стародавніх цивілізацій, яку іноді називають археологічним музеєм Південної Америки. Назва Перу походить від назви річки Виру або Піру, яка можливо означає на одній з індіанських мов річка. Назва столиці Ліма так само походить від перекрученої назви річки Рімак.

 

Площа – 1,3 млн км2

Населення – 28,6 млн чол.

Столиця – Ліма

 

 

Природа країни дуже контрастна: сухе узбережжя і волога сельва розділені стіною Анд, поряд з родючими долинами – безплідні пустелі. Через усю країну уздовж океану простяглася Коста – вузька смужка посушливого узбережжя. Клімат там спекотний і сухий. На зрошуваних землях там вирощують цукрову тростину і бавовник. Сьєрра – гірська частину, на яку припадає третина площі країни і де проживає половина всього населення. Плоскогір’я вкриті гірськими луками і степами. Це – прекрасні пасовища для великої рогатої худоби, овець і одомашнених лам і альпак. Там вирощують картоплю, кукурудзу, а в більш низькогірних районах – каву, какао, чай. Гори багаті на руди кольорових металів, серед яких за запасами особливе місце посідають мідні. Східна частина Перу зайнята Сельвою – безкраїми лісами, серед яких котить свої води Амазонка та її численні притоки. Річки слугують тут дорогами. На Амазонці розташований річковий порт Ікітос – найвищий пункт, якого досягають судна. В лісах ведеться заготівля деревини, збір соку гевеї. В Перу бувають землетруси.

Половину населення країни складають іспаномовні перуанці, решту –  індіанські народи (кечуа, аймара та ін.). Тому в Перу дві державні мови іспанська і кечуа. Індіанці живуть здебільшого у селах. Перу – країна стародавніх індіанський цивілізацій. Ще до того, як інки створили тут свою державу, там вже існували близько десяти цивілізацій, причини загибелі яких не розгадані й нині.

Розвиток господарства утруднюють природні умови: на узбережжі не вистачає води для зрошення, натомість у східній частині заважає її надмірна кількість, тому потрібне осушення. Гірничовидобувна промисловість крім мідних руд видобуває свинцеві і цинкові, золото і срібло. Мінеральна сировина вивозиться в інші країни. На її основі також розвивається власна кольорова металургія. Електроенергію виробляють на ГЕС. Перу – країна-рибалка світового масштабу, тому на узбережжі розташовані великі підприємства, де переробляють сардини і анчоуси. Різноманітна продукція сільського господарства вивозиться в інші країни – кава, бавовна, цукор, вовна овець і лам.

 

Мал. Рибалки за роботою. Перу

 

Запитання і завдання

1. Які природні умови і природні ресурси сприяли перетворенню Бразилії на економічного лідера Південної Америки?

2. У виробництві якої продукції Бразилія є світовим лідером?

3. Чому сільське господарство Аргентини має надзвичайно розвинене тваринництво?

4. Які природні багатства Перу використовують для розвитку промисловості і сільського господарства?

5. По яким напрямах можуть здійснюватися економічні зв’язки країн Південної Америки і України?

 

 

Книжкова полиця

1.     Молнар Габор. У країні ягуарів: Документальна розповідь про мандрування в джунглях Бразилії. – К.: Молодь, 1963.

2.     Країни і народи: Азія, Африка, Америка, Австралія: Дитяча енциклопедія / Автор-упорядник Л. О. Багрова. – К.: Школа, 2002.

3.     Країни світу. Америка, Австралія, Океанія: Для дітей середнього шкільного віку / Автори-упорядники В. М. Скляренко та ін.  – Харків, Фоліо, 2006.

4.     Історія географічних відкриттів. Дослідження материків / Укладач Г. Г. Дюков. – К.: Павлін, 2005.

 

Тема 4. Антарктида

 

Площа –   14 млн км2                                              

Населення (тимчасове) – близько 1 000 чоловік

Середня висота – 2 000 м

Найвища точка над р. м. – масив Вінсон ( 5 140 м)