🚚 🚁 Збираємо на пікап та ремонт дрона аутел

⛑ 🛡 🥾 Шоломи, форма, взуття

§ 31. Населення (підручник)

 § 31. Населення

 

1. Пригадайте, звідки походить назва корінного населення Америки – індіанці.

2. Які зовнішні ознаки мають представники монголоїдної раси.

 

РАСОВИЙ СКЛАД. За кількістю населення – 320 млн чоловік – Південна Америка поступається всім населеним материкам, крім Австралії. Проте його склад дуже складний. Це обумовлено історією заселення материка. Від давніх-давен його населяли різні індіанські племена (інки, кечуа, аймара та ін.). Індіанці – представники монголоїдної раси (американської гілки). Вчені вважають, що вони близько 17 тис. років тому прийшли з Північної Америки і поступово заселили увесь материк. На час відкриття Америки європейцями одні племена перебували на первісному рівні розвитку і займалися збиранням плодів і полюванням, інші – мали розвинуте землеробство і ремесла. Стародавні індіанські держави існували Андах. Останньою і наймогутнішою була імперія інків, які мали розвинуте господарство і культуру. Безцінним дарунком індіанців усьому людству стали кукурудза, картопля, помідори, гарбузи, квасоля, арахіс, які нині вирощуються у багатьох країнах світу.

З ХVІ ст., від часу відкриття Південної Америки європейцями, там стали оселятися переважно іспанці і португальці (європеоїдна раса). Завоювання ними материка принесло численні біди корінному населенню. За час колонізації європейці зруйнували і розграбували пам’ятники стародавньої індіанської культури, індіанців відтісняли на незручні для життя землі та перетворювали на рабів. Це призвело до різкого скорочення місцевих жителів.

Щоб було кому виконувати важку невдячну працю на плантаціях, яка винищила індіанців, у ХVІ–ХІХ ст. стали ввозити рабів з Африки – представників негроїдної раси.

Вже на початку ХХ ст. в Південну Америку переселилися й інші народи: італійці, німці, росіяни, китайці. Серед переселенців було багато й українців, які оселилися здебільшого в Аргентині і Бразилії. Так Південну Америку заселили представники всіх трьох основних рас людства.

 

Мал. Ритуальний танок індіанців бора. Колумбія

Цікава географія

Тауантинсуйу – Країна чотирьох вітрів

Так називалася держава інків, що виникла у Х ст. в Андах і простяглася з півночі на південь на 4 000 км. У ній було багато міст і сіл, храмів і палаців. Столиця – місто Куско (перекладається як „пуп”, тобто центр) розташовувалася на висоті майже 4 тис. м. Там проживало більше населення, ніж у найбільшому місті Європи – Лондоні. Інки вирощували картоплю, приручили лам і альпак, які постачали вовну і перевозили вантажі. Вони мали зрошувальні канали і водогони. Інські майстри створили унікальні вироби із золота, срібла й міді, що викликали у європейців захват. Інки знали астрономію, фізику, геометрію, медицину. Їхнє життя було сповнене духовності – це засвідчують  міфи, свята, музика та спів. У 1533 р. іспанський конкістадор Франсиско Пісарро очолив завойовницький похід проти інків. Іспанці обманним шляхом полонили верховного вождя. Незважаючи на те, що інки заплатили величезний викуп золотом, вождя стратили і перетворили Перу на іспанську колонію.

 

ФОРМУВАННЯ СУЧАСНОГО НАСЕЛЕННЯ. Оскільки материк заселяли представники усіх трьох основних рас людства, то сучасне населення Південної Америки дуже строкате. За століття спільного існування індіанські, європейські і африканські народи ніби потрапили у гігантський плавильний котел і змішалися між собою. Тому нині на материку переважає змішане населення – нащадки від змішаних шлюбів: європейців і негрів – мулати, європейців і індіанців – метиси, індіанців і негрів – самбо. Разом з расовими ознаками змішувалися мови, звичаї, обряди, традиції. У результаті утворилися нові народи (наприклад, бразильці), в житті яких тісно переплітаються індіанська, європейська і африканська культури.

Незважаючи на це, самобутність Південної Америки зберігається в індіанських мовах, архітектурі, образотворчому мистецтві, одязі, музичних ритмах, традиціях Більшість населення Південної Америки говорить іспанською та португальською мовами. Обидві вони виникли на основі стародавньої латинської мови, яка панувала у Стародавньому Римі. Тому Південну Америку разом з країнами Центральної Америки, де так само поширені ці мови, називають Латинською.

і навіть кулінарних смаках.

 

Мал. Народи Південної Америки

 

Цікава географія

Своєрідність Америки

Унікальність Америки полягає у перемішуванні різних народів – індіанців, африканців, європейців, арабів – усіх будівничих нового континенту. Він став спільним витвором як тих, хто там жив віддавна, так і тих, хто туди прийшов звідкись за покликом долі, прагнень та надій, а також тих, хто народився в Новому Світі – дітей самої історії.

 

РОЗМІЩЕННЯ НАСЕЛЕННЯ. Територією Південної Америки населення розміщується вкрай нерівномірно. Більша його частина зосереджена на узбережжях океанів і нагір’ях Анд. Густота населення й тих районах складає 100 чол./км2. Великі внутрішні території майже безлюдні. Такий розподіл населення пов'язаний з історією заселення та природними умовами материка.

 

Робота з картою

1.     Визначте райони найбільшої і найменшої густоти населення. Вкажіть, на території яких країн вони знаходяться.

2.     Де розташовуються найбільші міста?

3.     Назвіть найбільші за площею країни.

4.     Чи є на материку країни, які не мають виходу до морів і океанів? Назвіть їх.

5.     Які країни є гірськими, а які – рівнинними?

6.     Охарактеризуйте географічне положення Бразилії, Аргентини, Перу.

 

ПОЛІТИЧНА КАРТА. На території Південної Америки не так багато країн, як в Африці. Їх налічується 14. Більшість з них були колоніями Іспанії і Португалії і здобули незалежність лише на початку ХІХ ст. (мал.). На відміну від країн Африки від колоніального гніту вони звільнилися раніше, тому рівень розвитку господарства в них вищий. Проте всі вони належать до групи країн, що розвиваються. Кожна з південноамериканських країн різниться розмірами території, кількістю населення, природними умовами і природними багатствами. Найбільші за площею лежать на рівнинному сході – Бразилія, Аргентина, Венесуела. Велику територію і природні багатства мають Андські країни – Чилі, Перу, Колумбія, Болівія, Еквадор.

 

Мал. Політична карта Південної Америки

 

 

Запитання і завдання

1. Який взаємозв’язок існує між відкриттям Південної Америки і складом  її населення?

2. Представники яких основних рас формують „портрет” Південної Америки?

3. Розкажіть про сучасне населення Південної Америки.

4. Якими мовами говорять в країнах Південної Америки? З чим це пов’язано?

5. У чому полягають особливості географічного положення країн Південної Америки?

6. Південна Америка – один з найменш заселених материків світу. Використовуючи дані кількості населення і площі материка, обчисліть середню густоту населення. Порівняйте цей показник з таким у Австралії і Африці. Зробіть висновок, про чинники, що впливають на густоту населення Південної Америки.